Шанс пізнати Лисика: У Львові відкриють виставку рисунків відомого театрального художника

Експозицію «Драма» з присвятою Євгенові Микитовичу Лисику (1930 – 1991) представлять 20 січня в «Я Галерея», про що повідомив арт-менеджер, засновник арт-центру Ya Gallery Lviv, куратор українських і міжнародних мистецьких проєктів Павло Гудімов.

«Далекого 1989 року французький куратор, на той час директор паризького музею сучасного мистецтва Центр Помпіду – Жан Юбер Мертен організував виставку «Маги землі», у якій, зіставивши твори сучасних художників і аборигенів, запропонував новий підхід: небаченої до того взаємодії й діалогу. Тонка метафора назви відкривала співзвуччя архаїчних ритуалів та професійних художніх висловлювань. Саме «магом землі» я назвав би Євгена Лисика – художника, якого ми більше знаємо за театральними роботами.

Театр – жанр абсолютно синтетичний, що постає з визначальної потреби видовища та прадавніх ритуалів. І саме тут дано реалізуватись художнику, який творив концепції, шукав нових форм і прийомів та пристрасно віддавався втіленню», – зазначено у дописі у соціальних мережах.

Павло Гудімов наголошує на тому, що виставка «Драма» – це насамперед результат, який став можливий після виходу альбому рисунків Євгена Лисика, що торік впорядкували донька митця Анна Лисик і художник Остап Лозинський: «Альбом, який хочеться переглядати і переглядати, інколи його неможливо згорнути, він презентує ще одну, досі маловідому, грань художника – рисунок. Але це – не підготовчий рисунок до вистав чи ескізи образів. Це щоденник, який радше піднімає зі свідомого й несвідомого дію та образи, що нестримно рвалися на поверхню. Це те, що потребує пояснення, розшифрування, історії та відчуття…». («День» розповідав про унікальний мистецький альбом «Лисик. «Графіка, малярство», що його представляли у Дзеркальній залі Львівської національної опери. Деталі презентації – тут).

Театральний художник Євген Микитович Лисик

Павло Гудімов говорить про виставку «Драма» в арт-центрі «Я Галерея» як про шанс пізнати Євгена Лисика: «Митець давно відійшов у засвіти, а ми лише починаємо доростати до розуміння всеосяжності його обдарування. Через спогади, архіви й артефакти, що дійшли до нас, поступово складаємо його образ, портрет і намагаємося знайти першопричини, імпульси, які з сільського хлопчика, чиє дитинство випало на війну й було позначене важкою сімейною історією, витворили одного з найпотужніших художників свого часу. А може, не тільки свого? Може, його час тільки-но настає?».

І пропонує скористатися тим шансом, бо йдеться про «особливий авторитет минулого та сьогодення» – мага Євгена Лисика!

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів

Фото з Вікіпедії та з ФБ-сторінки арт-центру «Я Галерея»