За запитом України у Празі затримали причетного до окупації Криму

В аеропорту Праги за запитом України затримали громадянина Росії, активіста так званої "кримської весни" Олександра Франчетті, який брав участь в окупації Криму.

Як передає "Суспільне", росіянина затримали 12 вересня.

Зазначається, що зараз російське дипломатичне відомство надає йому консульську підтримку. Згодом очільник Слідчого комітету Росії Олександр Бастрикін підтвердив цю інформацію та доручив вивчити правові підстави затримання Франчетті в Чехії.

"За даними ЗМІ, можливо, його затримання пов'язане з активною участю у 2014 році в подіях щодо возз'єднання Кримського півострова з Росією. Ордер на арешт російського громадянина виданий Україною, де його можуть притягнути до кримінальної відповідальності", — заявили в СК.

Бастрикін наголосив на "неприпустимості зловживання міжнародно-правовими механізмами для притягнення до відповідальності осіб за політичними мотивами".

За даними чеського видання iRozhlas, у 2014 році Франчетті брав участь в анексії Криму. Він прибув на півострів за два дні до початку російської операції та сформував воєнізоване угруповання "Північний вітер", учасники якого стежили за безпекою ліній електропередачі, газопроводом і пересуванням автомобілів. В одному з інтерв'ю Франчетті розповів, що угруповання тісно взаємодіяло з командуванням Військово-морського флоту Росії. За даними сайту "Миротворець", росіянин був нагороджений медаллю "За повернення Криму".

З 2000 року Франчетті постійно живе в Празі та працює фітнес-тренером, але регулярно відвідує окупований Крим. У 2019 році чеські ЗМІ повідомляли, що він потрапив у поле зору чеської контррозвідки.