Львів'янин Ігор Калинець – народний поет України!

Інформацію про отримання Ігорем Мироновичем Калинцем відзнаки Народний поет України оприлюднив у соцмережах учора, 11 січня, президент Міжнародної літературно-мистецької академії  України Сергій Дзюба: «Видатний поет, прозаїк, дисидент, політв’язень, почесний доктор Львівського національного університету імені Івана Франка, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Ігор Калинець нагороджений Почесною відзнакою «Народний поет України» за 2022 рік. Вітаємо від усієї душі!». 

Соціальні мережі моментально зарясніли вітаннями. Ось деякі з них.

«Iryna Kluchkovska: Нагорода «Народний поет України» знайшла найкращого! Наш дорогий Ігор Калинець, як ми МІОК тішимося цією нагородою! Справді народний, справді глибоко відданий Україні, наш Герой! Дзвінка Калинець-Мамчур, вітаю також родину, Тебе особисто. Ви всі заслужили на глибоку вдячність і повагу

Taras Kompanichenko: Щиро вітаємо!

Микола Оніщук: Це значимо для українців. Дякуємо!

Тетяна Романишин Семаник: Вітаю пана Калинця з достойною відзнакою!

Василь Слапчук: Сердечні вітання, дорогий Пане Ігоре! Ви не тільки народний, Ви – поет світового рівня.

Yuriy Nesteruk: Дуже гарна номінація. Бо є народні художники, артисти, то повинна бути й аналогічна відзнака відомим і заслуженим поетам. Вітаю Пана Ігора і бажаю йому наснаги до наступних поетичних звершень на благо розбудови України.

Галина Райбедюк: Сердечні вітання високодостойному Поетові Ігореві Калинцю надсилають ізмаїльські шанувальники з цілком заслуженим визнанням його непересічного таланту, подвижницької праці, дієвого патріотизму, одержимого служіння національній ідеї! Радіємо разом із родиною та поціновувачами пасіонарної енергії Калинцевого Слова і Чину. Щиро зичимо міцного здоров’я, невичерпних джерел творчого натхнення, довгого й світлого віку!!!

Костянтин Рахно: Щирі вітання з Полтави! Ігор Миронович і правда Народний поет, щиро український!»

Ігор Калинець народився 9 липня 1939 року в місті Ходорів. Навчався на філологічному факультеті Львівського університету, по закінченні якого працював у державному архіві. Чоловік Ірини Онуфріївни Стасів-Калинець (1940–2012).

За участь у дисидентському русі 1972 року засуджений до шести років ув’язнення суворого режиму та три роки заслання. Покарання відбував у Пермських концтаборах разом із Іваном Світличним, Василем Стусом, Миколою Горбалем, Степаном Сапеляком та іншими. На засланні, в Забайкаллі, в Читинській області, був разом із дружиною.

До Львова повернувся 1981 року. Працював у Науковій бібліотеці ім. Василя Стефаника. Брав участь у створенні самвидавного журналу «Євшан-зілля». Згодом очолив журнал. Писав поезію для дорослих та дітей. Видав кілька книжок, що були популярні не лише в Україні, а й у країнах із великою українською діаспорою (Казахстан, Канада, США, Аргентина).

Поетичний доробок Калинця хронологічно поділяють на дві частини: це дев’ять книжок, написаних перед ув’язненням (із них в УРСР вийшла 1966 року лише перша – «Вогонь Купала», вісім були в самвидавному обігу), та вісім книжок, написаних під час ув’язнення та на виселенні (до 1991 року вони були лише в самвидаві).

Ілюстрації до поетичної збірки Калинця «Відчинення вертепу», видрукувані в Лондоні під назвою «Поезії з України», створив відомий графік світлої пам’яті Богдан Сорока.

Саме з появою в українському літературному процесі Ігоря Калинця розпочалися дискусії про необароко.

Калинець автор книжки «Знане і незнане про Антонича». Лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка за книжку поезій «Тринадцять алогій». Лавреат Міжнародної премії ім. Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» за книжку «Молімось зорям дальнім», премії ім. Івана Франка в Чикаго та премії ім. Василя Стуса. Почесний громадянин Львова. Почесний доктор Франкового університету.

За громадянську мужність у відстоюванні ідеалів свободи та справедливості, плідну літературну діяльність нагороджений орденом Свободи. За значний особистий внесок у розвиток національної культури, вагомі творчі здобутки і високий професіоналізм нагороджений орденом Князя Ярослава Мудрого V ст.
2016 року відмовився від ордена Князя Ярослава Мудрого — на знак протесту проти, за словами Калинця, «жорстокого зросійщення».

Довідково:

«Народний поет України» – почесна відзнака, заснована в 2020 року Міжнародною літературно-мистецькою академією України для нагородження поетів, відомих своєю визначною творчістю та подвижницькою діяльністю на благо України. Засновник відзнаки – Міжнародна літературно-мистецька академія України. Відзнака присуджується за рішенням міжнародного журі поетам, які відомі своєю визначною творчістю та подвижницькою діяльністю на благо України. Голова журі з 2020 року – Василь Слапчук.

Нагороджені отримують диплом і орден Почесної відзнаки «Народний поет України». Серед лауреатів – Дмитро Павличко, Василь Симоненко, Володимир Івасюк, Василь Голобородько, Андрій Демиденко, Павло Мовчан, Іван Драч, Степан Пушик, Рауль Чілачава, Ігор Павлюк, Сергій і Тетяна Дзюби, Ярослав Савчин.

«День» долучається до привітань, які вже пролунали і ще лунатимуть на адресу Народного поета України Ігоря Калинця.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів