ДЕНЬ. Чи усвідомили нарешті в коридорах влади, що з суспільством треба розмовляти?

Під стінами Верховної Ради проводилися різні акції протесту й збиралися різні люди: релігійні фанатики, члени профспілок, партійні активісти... Але так далеко народний гнів ще ніколи не заходив. Хіба що щось подібне було за часів помаранчевої революції...

Із самого ранку під стінами Ради зібралося близько чотирьох тисяч людей. «Афганці» та «чорнобильці» протестували проти ліквідації пільг 16 категоріям українських громадян. Безрезультатно простоявши кілька годин під парламентом, вони вирішили прорватися до живих депутатів. Зламали огорожу, що відділяє парламент від Маріїнського парку, проникли на територію парламенту й здійснили спробу виламати двері під’їзду, через які зазвичай проходять депутати. Терміново було посилено охорону. Проте протестувальники відчинили перші двері, проникнувши таким чином до тамбура. «Ми заблокували Верховну Раду й виноситимемо вас поодинці», — кричали розлючені люди.

У лавах народних обранців почалася паніка. Чимало нардепів поспіхом, як бувало погони, зривали з себе депутатські значки. Причому значків позбавлялися не лише представники провладних партій, а й опозиціонери (лідер «БЮТ-Батьківщина» Іван Кириленко виступав з парламентської трибуни без депутатського значка).

Утім злякалися народного гніву не всі. Депутат Кирило Куликов наважився вийти до людей. Щоправда, як вийшов, так і зайшов. А повернувся весь у холодному поту.

— Я ж офіцер, я мав вийти, — сказав Куликов журналістам, — як людина військова попросив мітингувальників на два кроки відійти від входу до парламенту. Я пояснив їм, що в цій ситуації «Беркут» постраждав найбільше — «Беркут» не ухвалює законів, їх ухвалюють у сесійній залі. Я сказав їм, що люди просто виконують наказ, — вони мали мене зрозуміти».

Ще одним сміливцем виявився лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов. За його словами, між депутатами та протестувальниками відбулася «досить складна, емоційна й подеколи навіть чоловіча розмова». Насправді розмова вийшла більше ніж «чоловічою». На адресу Єфремова лунала нецензурна лексика. А коли депутат йшов «живим коридором» убік Маріїнського парку, один з учасників акції протесту облив Єфремова водою, а решта, побачивши це, почали плювати депутатові в спину.

У результаті таких більш ніж радикальних дій «афганці» та «чорнобильці» таки добилися свого. Було ухвалено рішення відкласти ухвалення закону в цілому до узгодження його тексту з громадськими організаціями. Робочу групу, що має порозумітися з «афганцями» та «чорнобильцями», очолить віце-прем’єр Сергій Тігіпко.

Напевно, в уряді Азарова Сергія Леонідовича випробовують на міцність. Але йому, як то кажуть, не звикати — після «пенсійної реформи» жодні пільговики не страшні. Навіть такі агресивні.

Викликаючи на себе вогонь обурення спочатку студентів, потім підприємців, а також пенсіонерів, пільговиків, і, врешті-решт, громадян, які просто вважають за потрібне відзначати 20-річчя незалежності своєї держави, у владних коридорах, здається, забули про зовнішньополітичний чинник. Він наразі не найкращий. 

Продовження теми читайте в сьогоднішньому номері "Дня" на першій сторінці в матеріалі Олени ЯХНО та Івана КАПСАМУНА

Джерело: «День»