ДЕНЬ: 62% міжнародних компаній зауважують усе ще високий рівень корумпованості українського «кордону»

Ситуація з корупцією в митних органах за останні півроку не поліпшилась. Про це свідчать оприлюднені нещодавно результати третьої хвилі Митного Індексу Європейської бізнес-асоціації (ЄБА). Так, 62% опитаних експертами об’єднання компаній, які постійно мають справу з митними органами України, зазначили: жодних позитивних зрушень від часу останніх шести місяців 2010 року, коли близько половини компаній підкреслювали зростання рівня корумпованості митних органів (див. малюнок «Думка компаній-членів Єврпейської бізнес- асоціації про корупцію в Митній службі України»), в першій половині 2011-го, попри усі «зусилля» влади (8 червня Президент України Віктор Янукович підписав закон «Про засади запобігання та протидії корупції в Україні». — Авт.), так і не відбулось.

Тут слушно було б згадати травневу заяву прем’єр-міністра України Миколи Азарова, в якій він закликав підприємців допомогти уряду в боротьбі з корупцією в податкових та митних органах. Тоді, звертаючись до голови Державної митної служби Ігоря Калетника, прем’єр-міністр сказав, що в разі виникнення питань до конкретного керівника в митниці уряд гарантує, що той «негайно буде звільнений, і, якщо є підстави для кримінального переслідування, ним займатимуться ті, хто за службовим обов’язком за це відповідає». Утім, як бачимо, «питання» підприємців до митниці нікуди не зникли, а от про порушення кримінальних справ та звільнення очільників вартових українського кордону не чути.

Та корупція — це не єдина, хоча й найбільша, претензія міжнародного бізнесу до українського «кордону». Як підкреслила член ЄБА, маркетинг-директор компанії InMind Олена Житник, в Україні в першій половині 2011 року все ще актуальними залишаються проблеми затримки документів, необхідних для митного оформлення товарів, а також складність і непрозорість митних операцій та процедур. За словами експерта, в першій половині 2011 року кількість днів, витрачених на митне оформлення однієї поставки, за даними Митного Індексу ЄБА, становить приблизно 2,5 дня, тоді як у першій половині 2010 року цей показник дорівнював 2,4 дня. О. Житник зазначила, що респонденти, які брали участь у цьому опитуванні, зауважили тенденцію до збільшення частини товарів, класифікаційний код яких був змінений митними органами з 6% до 8%. 

Продовження матеріалу читайте на сторінці "Економіка" в сьогоднішньому номері "Дня"

Джерело: «День»