До Року Пежанських: У Львові провели екскурсію «Родина Пежанських і Музичне товариство імені Лисенка»

Це перший захід із циклу наукових та мистецьких подій у межах святкування на Львівщині Року родини Пежанських – інженера-архітектора і громадського діяча Григорія Пежанського (1860 – 1925) та архітектора і фотохудожника, живописця, вояка УГА Олександра Пежанського  (1892 – 1972).

Екскурсія відбулася у Львівському музичному коледжі імені Станіслава Людкевича.  Серед екскурсантів, а загалом їх було сімдесят п’ять, – голова комісії Львівської обласної ради з питань історико-культурної спадщини та туризму Іван Щурко та заступник голови комісії Соломія Риботицька.

Про унікальну кам’яницю, історія якої тісно пов’язана з родиною Пежанських та Українським фотографічним товариством, розповіла викладач коледжу музикознавець Роксолана Гавалюк. За її словами, видатний український архітектор Григорій Пежанський долучився до справи зведення українського театру на різних етапах історії української громади міжвоєнного Львова, був у складі групи архітекторів та будівельників власної будівлі Музичного товариства ім. Миколи Лисенка.

«Його син Олександр Пежанський став студентом-скрипалем Вищого музичного інституту при Музичному товаристві, учасником хору «Бандурист», активним членом Українського товариства фотографів УФОТО та разом із батьком вступив в члени кооперативу «Український театр», які містилися в цьому будинку, – розповіла Роксолана Гавалюк. – Зараз їх імена, діяльність та робота згаданих інституцій і творчих колективів відомі небагатьом. Надолужуємо це, зокрема, екскурсіями в історичній будівлі, яка береже пам’ять про потужне гроно видатних українців і їхні життєві здобутки».

Принагідно: 2022-й став для Львова офіційно проголошеним Роком української оперної співачки світової слави Соломії Крушельницької,  живописця та педагога, засновника художньої школи Олекси Новаківського та родини Пежанських, що змінила архітектурні наративи польського Львова. Відповідне рішення прийняла комісія культури та історико- культурної спадщини, яке підтримали депутати ЛОР.  Йдеться про вагомі ювілеї – 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької та Олекси Новаківського та 130-річчя Олександра Пежанського.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів.

Фото «Дню» надали у пресслужбі ЛОР