Якутська гекатомба…

Світоглядні й моральні виміри

Якутськ. Це місто Російської Федерації відзначило Новий рік масштабною гекатомбою. Здійсненою, ясна річ, міською владою та сотнями убивць-добровольців. Її об’єктом наразі стали безпритульні собаки, яких чимало у трьохсоттисячній столиці Республіки Саха. І не просто чимало, а багато, оскільки у городян є «добра» традиція не регулювати народжуваність домашніх тварин за допомогою стерилізації та гормональних препаратів, а викидати чотирилапий «непотріб» на вулицю, де взимку 50-ти, а то й 60-тиградусні морози, де ці тваринки щозими масово гинуть. Та що там собаки і коти – я бачив відеороліки, як на міських смітниках живляться нічийні північні олені, такі самі, на яких їздить казковий Санта-Клаус…

Чи варто до цього додавати, що столиця «золотої» й «алмазної» республіки (90% усіх російських алмазів і 24% золота видобувається в Якутії, на додачу там розташоване найбільше в РФ родовище уранових руд), яка за площею не поступається Індії, так і не знайшла коштів, щоб побудувати притулок для бездомних собак і котів? І чи варто додавати, що людей, які намагаються вирішити проблему безпритульних тварин гуманними методами (передусім вивозячи їх «на материк») часом городяни просто закидають камінням? Ще й посилаючись на місцевий варіант «скрепів», на «давню якутську мудрість» - мовляв, собаки, які живуть без господарів, мають бути знищені, бо вони ні на що нікому не потрібні й несуть тільки лихо. Що ж, максима загалом вірна – але на рівні пізнього Середньовіччя, коли предки якутів, які займалися конярством і скотарством, переселилися на ці землі. А нині в Якутську, видається, середньовічні норми перетворили на повсякденну практику.

Спусковим гачком до гекатомби стала справді трагічна ситуація: в місті зграя безпритульних собак чи то загризла на вулиці жінку, чи то накинулася на вже померле тіло – це так і не було встановлено. Власне, ніхто з влади та її добровільних помічників установлювати істину не хотів і не хоче. Все і так було їм зрозуміло, і запрацював притаманний первісним і тоталітарним суспільствам принцип колективної відповідальності. Ясна річ, підкріплений матеріально – в оголошеннях від імені влади пишуть, що за кожного вбитого собаку дають 1500 рублів. Зважаючи на те, що середня ціна «півлітри» в РФ становить близько 300 рублів, стимул для певної публіки справді серйозний. І бійня триває – собак виловлюють (не цікавлячись, чи це справді здичавілі пси, чи, як то кажуть, собаки на самовигулі). Відтак сніг Якутська вкрила кров… Мене особливо вразило відео – троє здоровенних мужиків тягнуть на мотузках великого чорного пса, він не вищить, не виривається, тільки махає хвостом, - аж до останнього моменту, коли один із мужиків уміло затягує йому на горлянці струну. І все це ретельно знято – мабуть, щоби хвалитися перед жінками та дітьми своїми «подвигами»…

Одна з російських зоозахисниць. яка рятує безпритульних собак і котів, пише (цитую мовою оригіналу): «Это беспрецедентная акция показала истинное лицо нашего общества, абсолютно не цивилизованного, ведь уровень цивилизации во всем мире оценивается по отношению к животным, детям и старикам. По факту, убили не только собак, но и веру в гуманизм, человечность, милосердие. Это огромный удар по всем неравнодушным людям, волонтерам… Это плевок в душу тех, кто любит животных, а их очень много в нашей стране. Показывая такой пример, кого вы хотите воспитать? Моральных уродов? Маньяков и живодеров? Тот, у кого поднялась рука на животное, может так же легко убить человека, что досказано всеми психиатрами и психологами мира! В эту эпоху сатанизма произошла подмена понятий о том, что хорошо и что плохо… То, что произошло, это позор! А может, даже апокалипсис». Що ж, написано щиро та сміливо, зважаючи на сучасний стан російського суспільства. Тільки я би додав, що якийсь час тому, коли ця зоозахисниця домовилася переправити одну з порятованих нею собак до Києва, серед тих, хто «любить тварин», в соціальних мережах здійснялася справжня буря – і відправка собаки «до хохлів» була скасована, слід розуміти, під загрозою припинення фінансової підтримки рятувальних акцій. Як на мене, дуже своєрідний гуманізм… А зараз зоозахисники шукають юристів, щоб домогтися дозволу на проведення мітингу проти продовження гекатомби в Якутську. В Києві вони би просто вийшли на Майдан, а у Москві навіть за дозволений одиночний пікет можна потрапити за ґрати, «підставивши» тим підопічних чотирилапих. Це – Росія.

А в Києві, до речі, теж була тотальна «зачистка» міста від «неправильних» чотирилапих (до їхнього числа потрапили й собаки та коти на самовигулі). Сталося це 1980 року, напередодні Олімпіади (у столиці України проходив один із групових футбольних турнірів). Отож «в розхід» були пущені коти та собаки, а також бомжі та дисиденти. Саме тоді у травні був заарештований Василь Стус і невдовзі відправлений до таборів, звідки він не повернувся. Тож убивство «неправильних» тварин і «незручних» людей справді йде в одній «обоймі», справді катастрофа гуманізму є всезагальною – як-от в СРСР часів афганської війни чи в Росії часів «гібридної» війни з Україною. Хоча багато хто воліє цю катастрофу не помічати або навіть уважати її нормою. В цьому сенсі цікаво, як ставляться до гекатомби в Якутську «зелені» Заходу, які мають міцні позиції в Європарламенті та входять до урядів низки держав, передусім Німеччини (про Україну мови немає – у нас політико-екологічний рух сконав на початку 2000-х, коли Партія зелених стала охвістям кучмізму). Невже ж зроблять вигляд, що не помітили нічого, що Росія – більш-менш нормальна країна з нормальним на загал народом, що все лихо особі Путіна?

Звісно, ті собаки, які відчули смак людської крові, мають бути знайдені (а камери спостереження дають змогу це зробити) і знищені. Проте скільки їх? Якийсь десяток? А за що були вбиті сотні інших чотирилапих? І що робити з численними персонажами, налаштованими безжально вбивати все і вся за не надто значну грошову винагороду? Що робити з російським суспільством, яке здебільшого не має ні співчуття, ні жалю, і тут не зарадить відхід Путіна?