Війна слів. Глухий кут

Правозахисний «Меморіал» знищили через те, що викликав депресію у громадян. Новий закон про громадянство РФ як інструмент окупації країн колишнього СРСР і Східної Європи.

Не виправдалися надії тих, хто думав, що Путін діятиме складно: ліквідує один із двох Меморіалів, а другий пожує та виплюне, подарує йому неповне життя у статусі іноагента. Але Путін вчинив просто: ліквідував правозахисний «Меморіал» з такою самою незамутненістю, як і на день раніше ліквідував «Меморіал» Міжнародний. Залишивши численних і вельми гідних людей, які покірно просили диктатора пощадити хоч один із двох «Меморіалів», у дуже неприємних відчуттях використаності.

Представник Мін'юсту розсудливо відмовився від участі у дебатах. А представник прокуратури під час дебатів заявив, що правозахисний центр «взяв участь у всіх протестних рухах, підтримував акції, спрямовані на дестабілізацію країни». Виявляється, списки політв'язнів, які веде "Меморіал", "спрямовані на формування негативного сприйняття судової системи Росії та дезінформацію громадян". Те, що судова система Росії для власної дискредитації все робить сама і не потребує сторонньої допомоги, представник прокуратури, звичайно, не сказав.

До цього прокуратура звинуватила правозахисний центр у виправданні екстремізму та тероризму й стверджувала, що відсутність маркування "іноземного агента" у матеріалах "Меморіалу" може спричинити депресію у громадян. Тепер зрозуміло, чому росіяни такі похмурі та неусміхнені: виявляється, вони весь час читають матеріали «Меморіалу» і щойно переконуються, що на них немає маркування «іноземного агента», миттєво впадають у депресію.

Знищення обох «Меморіалів», міжнародного історичного та правозахисного, стало «гідним» та цілком логічним завершенням 2021 року, який розпочався з арешту Олексія Навального. Ліквідація «Меморіалів» ставить крапку в тій дискусії навколо злочинів сталінізму, яка з різним ступенем гостроти триває в російському суспільстві з часів 20-го з'їзду КПРС і повертає країну в духовну атмосферу сталінського «Короткого курсу ВКП(б)», в історичний глухий кут…

Але на цьому рік не закінчився. Володимир Путін поклав під ялинку ще один подарунок – новий закон про громадянство РФ, який перетворює сам інститут російського громадянства на знаряддя окупації країн колишнього СРСР і Східної Європи.

Те, як працює ця зброя, можна бачити в «ДНР» і «ЛНР», а також в Абхазії та Південній Осетії. Спочатку відбувається вертолітна роздача російських паспортів, а потім лунає гнівний крик: «Гей, у вас на території повно російських громадян, щось ви з ними погано поводитеся, ми вам не дозволимо їх ображати і для їхнього захисту змушені ввести війська та бронетехніку».

Вертолітна роздача російських паспортів у новому путінському законі називається «процедура спрощеного прийому громадянства». Вона поширюється на більш ніж 20 категорій. Тепер за спрощеною процедурою громадянство зможуть отримати:

- громадяни колишнього СРСР та їхні діти, учасники програми з добровільного переселення;

- Люди, у яких у Росії живуть близькі родичі-росіяни;

- Нащадки тих, хто постійно жив на території Російської імперії або СРСР,

За спрощеною схемою російськими громадянами можуть стати:

- співвітчизники (громадяни колишнього СРСР та їхні діти, учасники програми з добровільного переселення);

- Ті, у кого в Росії живуть близькі родичі-росіяни;

- Нащадки тих, хто постійно жив на території Російської імперії або Радянському Союзі (у межах кордонів Російської Федерації);

- громадяни колишнього СРСР, які проживали поблизу Росії станом на 6 лютого 1992 року;

— народилися поблизу Росії (РРФСР) до 6 лютого 1992 року;

- Ті, у кого хоча б один з батьків на день їхнього народження був громадянином колишнього Радянського Союзу і постійно проживав на території Росії (РРФСР);

За оцінками експертів, під законопроєкт президента підпадають десятки мільйонів тих, кого в російському телевізорі називають «російськомовними співвітчизниками».

Окремо варто відзначити дві нові юридичні конструкції: «громадянин колишнього СРСР» та «нащадок тих, хто жив на території СРСР чи Російської імперії». Тобто, не лише Україна, Білорусь, країни Балтії, а й Польща з Фінляндією, а також Аляска повинні жити в страху, що в якийсь момент на їхній території може опинитися якась кількість людей з російськими паспортами, чиї права путінська Росія раптом вирішить порушеними. Сьогодні такий розвиток подій є фантастичним, але й окупація частини території України ще порівняно недавно здавалася ненауковою фантастикою.

Путінська «уявна імперія», тобто імперія, що існує значною мірою в уяві Путіна, має риси речовини, що перебуває в газоподібному стані. У тому сенсі, що вона займає весь вільний простір. Варто в якійсь країні утворитися найменшій щілині, і туди негайно проникне газоподібний Путін. Або у вигляді ввічливих зелених чоловічків, або у своєму власному вигляді, тобто у вигляді газу, який є головною економічною зброєю Путіна.

Крім зброї розширення імперії новий закон про громадянство має і внутрішньоросійські функції. Бо в ньому сам інститут громадянства дрейфує в бік підданства. Відмінність громадянства від підданства у тому, що громадяни всі рівні й у рівноправних відносинах зі своєю країною, а піддані перебувають у залежних відносинах з правителем країни. Рух у бік підданства в новому законі поки не радикальний, але вже помітний щодо розширення повноважень президента.

За новим законом розширюються повноваження глави держави щодо рішень про осіб, які можуть отримати громадянство у спрощеному порядку. Президент зможе визначати категорії таких осіб на власний розсуд, з будь-якою метою.

Крім того, риси підданства має інститут позбавлення набутого громадянства: позбавити набутого громадянства зможуть за тяжкі злочини, серед яких: терористичні злочини, злочини проти держави, наркозлочини. Тобто будь-який пакетик з порошком білого кольору, знайдений у «нового громадянина РФ», може призвести до позбавлення громадянства. А те, що повноваження щодо припинення російського громадянства пропонується передати МВС, посилює можливості свавілля щодо «нових громадян».

Тобто «нові» громадяни Росії - це люди другого сорту, по суті піддані, яких будь-якої миті можна позбавити громадянства.

Закон про громадянство – насамперед частина великого імперського плану Путіна

У січні Путін зустрічається з Байденом, і наявність у нього такого аргументу, як мільйони потенційних громадян Росії, котрі живуть на територіях можливого розширення НАТО, це ще один козир у переговорах.

Деякі емоційні коментатори вирішили, що цей закон написаний для того, щоб позбавити громадянства Навального та інших опозиціонерів. Це не так. Поки що не так. Поки що цей інститут позбавлення громадянства в цьому законі поширюється лише на «нових громадян». Але цілком можливо, що Кремль розширить дію цього інституту на всіх громадян Росії. Що, що? Конституція? Стаття 15 Загальної Декларації прав людини? Ви це серйозно? Тільки благаю, не вимовляйте цих слів при Терешковій, бо ця добра жінка помре зі сміху…