Гарячі пиріжки брехні

Демократія передбачає повагу до істини

Брехня дає нетривалу користь, хоча є шкідливою в перспективі. Таке твердження ми можемо знайти в Біблії, у багатьох філософів, та й самі, звертаючись до особистого досвіду, переконуємося в цьому. Але більшість політиків живе днями (роками) при владі, тому їхнє ставлення до брехні формує тактичний задум. Вважається, його обумовлюють чотири основні мотиви. Історичні міфи, що їх назвав Платон «благородною брехнею», скріплюють держави спільними цінностями. Заради високої мети можна й збрехати. По-друге, як сказав великий пройдисвіт Макіавеллі, «приховай те, що кажеш сам, дізнайся те, що кажуть інші, — станеш справжнім князем». Маніпуляції з фактами й людьми мають давню природу. Той-таки Нікколо недарма пророкував: той, хто дурить, завжди знайде того, хто дозволить себе обдурити. По-третє, брехня зміцнює лояльність підлеглих. Як саме ілюструє старий військовий анекдот.

— Пане прапорщик, а крокодили літають? — запитує солдат у свого начальника.

— Звісно, ні.

— А наш полковник казав, що літають ...

— Авжеж, але дуже низько, — погоджується прапорщик.

Люди, що поділяють помилковий посил, стають членами однієї команди.

Нарешті, четвертий аргумент — страх вбивчої правди. Рідко яка людина наважиться вимовити слово, що її вбиває. Брехня — рятувальне коло для величезної кількості бездарних керівників.

Ось чому брехня тріумфально крокує на політичному марші, залучаючи до нього натовпи шанувальників й однодумців.

Хто може протистояти цьому рухові? Тільки вільна преса, яка щодня з прискіпливістю рахівника має викривати кожну брехню. За часів Трампа ЗМІ вели підрахунок його абсурдних висловлювань, привчаючи людей не плутати чорне з білим. Те ж саме роблять сьогодні українські журналісти, підраховуючи кількість недостовірних тверджень нашого президента. Демократія передбачає повагу до істини. Тоталітаризм, навпаки, спотворює реальність, спотворюючи світ. Очевидні речі. Однак вільна світова преса останніми роками зіткнулася з великою проблемою відокремлення зерен від плевел. Річ у тім, що брехня завжди входить до начинки популярних пирогів пропаганди. Правда ж належить до страв явно не масового попиту. Тобто гарячі пиріжки розкуповуються швидше. З другого боку, демократичні ЗМІ керуються стандартами, а політики можуть вільно інтерпретувати все, що їм заманеться. Ось один з останніх прикладів.

Коли увесь світ обурювався терористичною атакою Лукашенка на цивільний літак чужої країни, міністр закордонних справ Росії Лавров прокоментував подію, згадавши «аналогічну» подію в липні 2013 року з болівійським президентом. Літак з Ево Моралесом на борту, справді, поза графіком польотів приземлився в аеропорту Відня на вимогу авіадиспетчерів. Але решта кардинально відрізнялося від примусової посадки в Мінську травня 2021 року. Лайнер не вели перехоплювачі, всередину не вдиралися озброєні люди, а Ево Моралес провів час за сніданком із президентом Австрії Хайнцом Фішером, який потім надав колезі свого літака. Європейські країни офіційно вибачилися за інцидент, а через деякий час Джуліан Ассандж зізнався, що навмисне «скинув» дезінформацію про перебування на борту Е.Сноудена, який у міжнародному розшуку. Але небо й земля одне й те ж саме для брехунів.

Лавров навмисне вдався до дезінформації. Його заяву сумлінно виклали європейські ЗМІ без жодних коментарів, що передбачені правилами нормальної журналістики. Однак пересічний читач здобув те, що було потрібно поширювачеві брехні, а не шукачам істини. Преса чекає розслідувань та достовірних даних. Пропаганда атакує миттєво. Ось у чому проблема. Коли окупанти збили цивільний літак у небі Донецької області, у Кремлі спекли десяток пропагандистських пирогів з різноманітною начинкою, які згодовували і продовжують згодовувати росіяни та українці на захоплених територіях.

Звісно, що суди і час все розставлять на свої місця. Але поки не виголошено вердиктів, ми зобов’язані реагувати на явну брехню без церемоній і зволікань. Не варто облітати землю, щоб довести брехунам її форму.