Відновили через 80 років!

У Львові майстри реставрували дубову браму на вулиці Меретина

Йдеться про дерев’яні вхідні двері до будинку №10 на вулиці Бернарда Меретина, яка сполучає вулиці Городоцьку та Шептицьких (район Привокзальної). Реставрацію здійснено в межах міської програми співфінансування, яку координує «Бюро спадщини» управління охорони історичного середовища ЛМР.

Здавалося б, нічого особливого, бо ця програма відновлення історичних дверей триває у Львові уже кілька років. Якби не один нюанс. «Цю браму було знищено бомбою в роки Другої світової війни, — розповідає реставратор Остап ЛИШАК. — Натомість стояли звичайні міжкімнатні двері. Ми робили нову браму за зразком із будинку навпроти. З автентичної залишилося приблизно 10% — світлик (вітраж. — Т. К.) і коробка».

Загалом роботи тривали близько місяця. Фахівці попрацювали і над конструкцією, і над декоративними елементами. Повністю замінили дощечки, відливи, притворну планку, тафлю, елементи оздоблення тощо.

«Вартість реставрації — 54 500 гривень, — говорить директор ЛКП «Бюро спадщини» Павло БОГАЙЧИК. — Із цієї суми внесок мешканців становив 16 350 гривень».

Варто, вочевидь, нагадати, що місто оплачує Програму співфінансування реставрації історичних дверей та брам у Львові з 2018 року. «Сімдесят відсотків коштів на відновлювальні роботи дає міська рада, тридцять — мешканці, — розповіла «Дню» керівник управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія ОНИЩЕНКО-ШВЕЦЬ. — Львів'яни дуже хочуть це робити. Але в нас потужності не дозволяють більше зробити. Фахових реставраторів — обмежена кількість. Це ті майстри, котрі брали участь у проєкті «Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста», плюс — ми ще два роки робили майстер-класи, щоби заохотити столярів брати участь у відновлювальних роботах. Щодо реставрації по металу, то у нас є лише два майстри, тобто якщо металева брама, то з робочими руками — доволі сутужно».

З чого розпочалася реставрація брам і чи завжди вдячні львів'яни за те, що отримують фактично як новенькі (хоча й старенькі) гарні історичні двері до під’їздів і всередині під’їздів, — у цікавій розмові з Лілією Онищенко-Швець «Львівські брами — унікальні! Кожна — інакша» від 26 липня 2021 р.: https://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/lvivski-bramy-unikalni-kozhna-inaksha.