У горах Медоборах рясно зацвіла неопалима купина

Ясенець білий вважають одним із символів цього заповідника

Буйним цвітом вкрилася гора Гостра, що поблизу села Вікно Гримайлівської територіальної громади на Тернопільщині. То цвіте ясенець білий або, як кажуть у народі, неопалима купина. Зазвичай ця розкішна рослина масово квітне у травні, але далася взнаки холодна погода, — розповіла «Дню» головний фахівець з екологічної освіти природного заповідника «Медобори» Оксана МУРСЬКА. Листки ясенцю дуже схожі на листя ясена. Тому наукова назва така. Пелюстки білі з бузковими прожилками. А щодо народної назви, то є в неопалимої купини незвичайна і, водночас, небезпечна властивість. Рослина виділяє велику кількість ефірної олії. Особливо на сонці. «Коли немає вітру, речовина нагромаджується. Якщо у сонячну безвітряну погоду до квітучої рослини піднести сірник, то вона спалахне. Ефірна олія згорає, а рослина залишається неушкодженою», — каже пані Оксана. Як вона зазначає, саме ця ефірна олія завдає серйозних хімічних опіків, зокрема, дихальним шляхам. Тому небезпечно не лише нюхати чи торкатися до рослини, а навіть підходити до неї. Милуватися її красою потрібно здалека.

Окрім Тернопільщини, ясенець білий зростає також на Товтрових пасмах Львівщини, Хмельниччини у Криму. За словами Оксани Мурської, коли створювали заповідник у 1990-му році, на горі Гострій зростало лише декілька цих червонокнижних  рослин. Саме тоді Гостру включили до складу природоохоронної установи і завдяки цьому нині там зростають тисячі особин ясенцю білого. Усім, хто приїжджає у Медобори помилуватися красою природи в час, коли квітне неопалима купина, розповідають легенду про незвичайну рослину.

Під час татарської навали, коли чоловіки пішли боронити свій край, жінки діти і літні люди ховалися у печері гори, де зростала квітка, яку вони вважали оберегом. Оскільки в той час, як розповідає легенда, квітка не мала небезпечних властивостей, дівчата її вплітали в коси, чоловіки, йдучи на війну, тримали її постійно біля себе і поверталися додому живими та неушкодженими. Якось під час чергового набігу татарів, коли саме цвіла неопалима купина, люди знову знайшли сховок у горі Гострій. Але вороги, дізнавшись про це, оточили печеру. Та коли вони наблизилися, усі квіти враз спалахнули. Вороги загинули у вогні і рослини також. Через декілька років на згарищі знову виросли дивні квіти, але люди помітили, що у них з’явилася властивість викликати опіки.

Ясенець білий вважають одним із символів заповідника «Медобори». Торік, з нагоди 30-річчя з часу створення природоохоронної установи, неопалиму купину зобразили на марках Укрпошти.