Показати світові, хто такий Леонтович

У Вінниці відбулася прем’єра фільму про легендарного композитора та його уславлений «Щедрик»

Ідея відзняти кінострічку про диригента-земляка виникла у режисера Василя Медяного ще 2015 року. Тоді, під час поїздки за кордон на Різдвяні свята, на свій подив він довідався, що світ не чув про легендарного українського композитора і не знає, що музику до популярної різдвяної композиції «Carol of the Bells» написав саме Леонтович. Тому в основі фільму, за який взявся Василь Медяний, лежить історія якраз написання «Щедрика» — його головного витвору. За сюжетом події розгортаються в Тульчині, де мешкав, творив і працював Леонтович, а також у Вінниці, куди композитора в 1902 — 1903 роках запросили на роботу. Сам фільм режисер приурочив до 100-річчя з дня виконання всесвітньовідомого музичного твору Леонтовича «Щедрик» у найбільшому концертному залі Нью-Йорку «Карнегі-хол». Прем’єра відбулася у вінницькому кінотеатрі «Родина» за участю знімальної групи, акторів та дослідників життя і творчості Миколи Леонтовича.

«Я досить багато їздив по світу. На Різдвяні свята «Щедрик» звучить у багатьох країнах, в тому числі у Сполучених Штатах. Але мало хто знає, що насправді мелодію до цього незвичайного твору написав Леонтович. Тому я особисто і моя знімальна група взяли на себе таку місію — розповісти і показати світові, хто такий Леонтович, — розповідає вінницький режисер Василь МЕДЯНИЙ. — Зйомки фільму розпочалися в лютому 2018 року, а завершилися десь рік тому. Рік фільм чекав на прем’єру — ми не могли провести показ через ковідні обмеження. Аж зараз його побачать глядачі і, маю надію, поділяться своїми враженнями.

Василь МЕДЯНИЙ

За жанром це документальна драма, заснована на життєписі Миколи Леонтовича та історії створення ним музичної обробки «Щедрика», яка стала відомою на увесь світ. Ми обрали такий формат, бо через гру акторів легше донести до глядача якусь ідею, аніж просто через виклад якихось фактів. Тим паче, коли вивчаєш таку постать, вона відкривається дуже несподівано. Для мене виявилося одкровенням, наскільки Леонтович був старанною, працелюбною людиною, митцем, котрий завжди прагнув досконалості. Наприклад, над своїм «Щедриком», що його можна назвати музичною мініатюрою, він працював понад три роки».

«НАЙЦІКАВІШИМ БУВ ПРОЦЕС ЗЙОМОК, А НАЙВАЖЧИМ — ПРАВДИВО ВІДТВОРИТИ ЛЕОНТОВИЧА»

Триває фільм — пів години. Знятий він вінницькою студією SwitVideo Production за власні кошти і за підтримки Вінницької міської ради. Основа трупи — це актори Вінницького музично-драматичного театру. У стрічці їх задіяно понад 30 осіб, але є й запрошені відомі вінничани. Зокрема, головну роль зіграв не професійний актор, а дослідник творчості композитора, хормейстер Назарій ДАВИДОВСЬКИЙ. У фільмі він працює разом зі своєю жіночою капелою «Соломія». Режисер обрав його на роль Леонтовича через те, що Назарій є знавцем творчості композитора. Крім того, їх поєднують життєві паралелі: обидва — із родин священнослужителів, музиканти й керівники хорових колективів.

Назарій ДАВИДОВСЬКИЙ

«Для мене фільм став можливістю глибше заглибитися у творчість Миколи Леонтовича. Це було також дослідження його життя, яке розкривало Миколу Дмитровича не лише як музиканта і композитора, а й як людину. Крім того, це дуже цікавий досвід, адже я не актор. Спроба перевтілитися в Леонтовича на екрані виявилася можливістю відчути психотип цієї особистості, її характер, дізнатися про захоплення і погляди. Що довше тривав знімальний процес, то більше я розумів, настільки мені близька ця людина. Леонтович ніби оживав у моїй уяві, ніби він був поруч, — ділиться враженнями Назарій Давидовський. — Найцікавішим був процес зйомок, опанування азів акторства, а найважчим — правдиво відтворити Леонтовича на екрані, щоб він виглядав природним, людяним і зрозумілим, інтелігентним і водночас простим, яким він і був насправді. Я дякую, що мені довірили таку місію. Коли мені запропонували цю роль, я не відчув жодного сумніву, одразу погодився. У процесі роботи й поруч з нашими вінницькими акторами я вчився, спостерігав і грав. Чи вийшло, чи не вийшло — вирішувати глядачеві».

«ДОНЕСТИ ЛЮДЯМ ЗА КОРДОНОМ І В УКРАЇНІ, ЩО МИКОЛА ЛЕОНТОВИЧ — ВЕЛИКА ПОСТАТЬ В ІСТОРІЇ ЛЮДСТВА»

Під час зйомок фільму були задіяні як вінницькі історики, які глибоко вивчають творчість Леонтовича, так і зарубіжні дослідники його спадку, зокрема в Канаді та США. У фільмі використані локації, де насправді працював Микола Леонтович. Гра акторів, чудові вінницькі хористи і чарівна музика відомого композитора Івана Небесного не залишили глядачів байдужими. І головну мету, що її ставив режисер Василь Медяний, було досягнуто. Творці стрічки прагнули розкрити поетичну натуру Леонтовича і розповісти світові про його мистецький шлях та історію життя композитора, що, без сумніву, вдалося. Тепер головне — показати фільм не лише в Україні, а й за кордоном.

«Вкласти всю історію в короткі метри фільму дуже складно, але ми спробували показати головне. Головна ідея картини полягала в тому, щоб донести людям за кордоном і в Україні, що Микола Леонтович — велика постать в історії людства, — відзначає Василь Медяний. — У цю святкову Різдвяну пору, слухаючи і співаючи колядки та щедрівки, ми згадуємо композитора. Маю надію, що фільм допоможе зберегти пам’ять про Леонтовича по всьому світі. Поки що кінострічку можна буде переглянути у вінницькому кінотеатрі «Родина». Але сподіваюся на можливість показати її в кінотеатрах різних куточків країни, хоча з огляду на епідемічну ситуацію подальших прокатних планів поки що не смію озвучувати».

Це вже друга стрічка із серії «Видатні діячі Вінниччини», яку знімає режисер Василь Медяний. Першу — про видатного громадського діяча, лікаря, реформатора Миколу Оводова представили у грудні 2018 року. Як писав «День», фільм розповідає, як сто років тому Миколі Оводову вдалося перетворити провінційну Вінницю на перспективне місто. Замовником фільму про мера-реформатора виступив Центр історії Вінниці. Знімальний процес відбувався за підтримки керівництва міста.