Платформа для творчих дебютів

У Музеї скла у Львові представляють творчі роботи Конкурсу Бокотея

У перший день останнього місяця літа у Львові розпочали реалізацію унікального проєкту – Премії патріарха українського художнього скла професора Андрія Бокотея для молодих художників-склярів. Конкурс започаткований чотири роки тому. Підсумки першого були оголошені 21 березня 2018-го – у 80-й день народження народного художника України, майстра скляних справ, лауреата Національної премії імені Шевченка професора Андрія Бокотея. Організатори заходу зазначають, що він не має аналогів в Україні. Наголошують також, що проєкт сприяє розвиткові галузі художнього скла в Україні, і крім того, популяризує у світі українське мистецтво загалом та українське художнє скло зокрема.

Цьогоріч конкурс відбувається за підтримки Українського культурного фонду, а основні заходи в рамках проєкту такі: виставка творів конкурсантів Премії професора Бокотея (1 серпня – 30 жовтня, Музей скла у Львові – площа Ринок, 2); оголошення результатів конкурсу та вручення нагород (3 вересня, Музей скла у Львові); робота переможців на гутній печі та в майстернях кафедри художнього скла Львівської національної академії мистецтв (5 – 15 вересня); виставка творів переможців всіх чотирьох конкурсів 2018–2021 рр. (22 вересня – 5 жовтня, Галерея ЛНАМ – вул. Кубійовича, 35б); видання альбому з результатами усіх попередніх премій, каталогу-2021 та спеціального випуску мистецького часопису «7UA».

Логотип Премії професора Бокотея-2021

Партнери проєкту – Музей скла у Львові, Національна академія мистецтв України, Львівська національна академія мистецтв, галерея ЛНАМ, Музей мистецтва Центрально-Східної Європи Greenwawe (м. Усі, КНР).

Наталiя Парщик. «Безголосся»

За словами одного з організаторів конкурсу – директора Музею скла у Львові, завідувача кафедри художнього скла Львівської національної академії мистецтв кандидата мистецтвознавства, члена-кореспондента НАМУ Михайла Бокотея,  конкурс на Премію професора Бокотея – платформа для творчих дебютів, яка створює конкурентне середовище, дає можливість практичної реалізації, сприяє промоцїї якісного культурного продукту молодої генерації українських художників скла в Україні та в світі. «У трьох попередніх конкурсах взяли участь  49 молодих художників – студентів і випускників мистецьких закладів вищої освіти, яким на момент проведення конкурсу не виповнилося 35 років, – розповідає Михайло Бокотей. – Переможці 2018 та 2019 років взяли участь у міжнародних конференціях художнього скла у містах Нінбо та Усі в Китаї, а учасники, які посіли друге і третє місця, отримали грошові винагороди. Роботи всіх лауреатів увійшли в колекцію Чженцзянського музею скла у Нінбо. Щодо цьогорічного конкурсу, то троє його переможців отримають як нагороду можливість створення творчих робіт на гутній печі в Академії мистецтв, а відеорепортаж з місця роботи буде використаний для їхньої промоції».

Соломiя Ортинська. «Кипiння»

Залишається додати, що «День» цікавиться всіма подіями, що їх організовує і проводить єдиний в Україні Музей скла у Львові та єдина в Україні кафедра художнього скла Львівської національної академії мистецтв. Четвертий поспіль проєкт «Премія професора Андрія Бокотея для молодих художників-склярів» – не виняток. Кілька тижнів тому, коли конкурс тільки-но стартував, журналіст «Дня» розмовляла з Михайлом Бокотеєм стосовно особливостей цьогорічного проєкту (див. публікацію «Доповнити чашу» від 12 липня 2021).

Софiя Короткевич «Перехрещенi. №2»

У матеріалі, зокрема, ішлося про те, що новим логотипом конкурсу є символічна скляна чаша, яка 2018 року стала емблемою авторського проєкту професора Андрія Бокотея «Тайна вечеря». Чаша поєднувала символ Святого причастя – крові Христа; матеріалу, з яким працює художник – скла; делікатності і крихкості людського життя. «Символ чаші – універсальний логотип, який об’єднує низку мистецьких проєктів, ініційованих Музеєм скла у Львові, кафедрою художнього скла Львівської національної академії мистецтв, Західним регіональним науково-мистецьким центром Національної академії мистецтв України», – пояснив Михайло Бокотей. І звернувся до теперішніх і майбутніх учасників проєкту: «Склярі, доповнюйте чашу!».

Христина Ковалюк. «Послiдовники»

Принагідно варто нагадати, що на базі Музею скла у Львові та кафедри художнього скла ЛНАМ кожні три роки (безперервно від 1989-го)  відбувається потужний міжнародний захід – Симпозіум гутного скла, який є найтривалішим у світі мистецьким форумом художників-склярів. 2019-го у заході взяли участь понад 50 відомих художників із 26 країн. Також 2020 року започатковано освітній проєкт «Міжнародна резиденція European Glass Education», який планують зробити щорічним. «Усі ці заходи скеровані на збереження, підтримку та популяризацію львівської школи художнього скла як унікального мистецького явища в Україні та за її межами», – наголошує Михайло Бокотей. І додає, що підтримка молодого покоління та забезпечення належних умов для творчого розвитку – одне з пріоритетних завдань, яке стало провідною ціллю заснування Премії професора Бокотея на роки: «Проєкт водночас сприятиме стимулюванню ініціатив учасників освітнього процесу на єдиній в Україні кафедрі художнього скла ЛНАМ, формуванню унікальної колекції, підтримці міжнародних зв’язків та представлення здобутків львівської школи художнього скла у світі».

Фото «Дню» надав Михайло БОКОТЕЙ.