А можливо, слід звернути увагу...

Всі ми знаємо, що будь-який організм здійснює свою діяльність відповідно до біологічних ритмів. Людина перебуває під владою годинних, добових, місячних, сезонних, річних та інших ритмів.

Найбільшу кількість наукових теорій спрямовано на пояснення діяльності людини відповідно до годинних ритмів, при яких особливо яскраво виражено зміну продуктивності і фізичної, і розумової праці. Так, наприклад, останні дослідження, проведені на базі Владивостокського медичного інституту, доводять, що максимальна активність людини припадає на такі години: 5-6 ранку, 11-12, 16-17, 20-21, 24-1. Мінімальна: на 2-3 ночі, 9-10 ранку, 14-15, 18-19, 22-23. Краще за все лягати спати між 21 і 22 годиною, тому що о 22-23 години починається черговий фізіологічний спад. Після 24 години довго не вдається заснути. Це особливо яскраво виявляється у дітей та людей похилого віку. Ну, а просинатися краще за все між 4-5 годиною - цей час вважається найплодотворнішим.

Цікаві в цьому сенсі традиції мешканців південноіндійського штату Тамамеад, котрі суворо виконуються з найдавніших часів і до сьогодні. Упродовж всього року тамільський календар попереджує про точне настання і закінчення несприятливого проміжку часу - Раху калам (години дракона Раху), коли, як вважають індуси, відбувається тимчасове "зникнення" Місяця. По понеділках Раху калам триває від 7 години 30 хвилин до 9 години ранку, по вівторках - від 3 до 4 години дня, по середах - від 12 до 1 години 30 хвилин дня, по четвергах - від 1 години 30 хвилин до 3 години пополудні, по п'ятницях - від 10 години 30 хвилин до 12 години дня, по суботах - від 9 години 30 хвилин до 11 години і по неділях - від 4 години 30 хвилин до 6 години вечора. У години Раху, вважають правовірні індуси, краще не робити серйозних справ.

Проаналізувавши викладене, ви, безперечно, зможете визначити періоди максимальної продуктивності фізичної та розумової праці.