40 років історії, 40 років традиції, 40 років музики

У Львові триває Міжнародний музичний фестиваль «Віртуози»

За доброю традицією, наприкінці травня – на межі весни і літа у Львові розпочинається один із найстаріших та наймасштабніших українських фестивалів – Міжнародний фестиваль музичного мистецтва «Віртуози», який запрошує львів’ян і гостей міста насолодитися музикою та почути гру віртуозів з усього світу! Незмінний організатор «Віртуозів» – Львівська національна філармонія імені Мирослава Скорика. Цього року захід  – ювілейний, сороковий!Урочисте відкриття фестивалю, а це – концерт «Фантазія», об’єднає іменитих музикантів та композиції, які на українських сценах звучать досить рідко. У програмі – увертюра «Творіння Прометея» Людвіга ван Бетховена, Адажіо з варіаціями для віолончелі з оркестром Отторіно Респіні, симфонічна поема «Водяник» Антоніна Дворжака та Фантазія для скрипки з оркестром Йозефа Сука. Виконавці – Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії (диригент – Теодор Кухар), Назар Джурин (віолончель), Андрій Чайковський (скрипка). Концерт відбудеться сьогодні.А вчора, 20 травня, під гаслом «40 років історії, 40 років традиції, 40 років музики» пройшов перший концерт, який поєднав нові відкриття і традицію, захоплення творчістю геніїв і данину пам’яті. І це було перше виконання в Україні.«Завжди хочеться знайти щось такого, несподіваного для самих себе, – розповів «Дню» напередодні генеральний директор Львівської  філармонії Володимир Сихохіп. – Це прем’єра давнього барокового твору Missa Omnium Sanctorun («Меса всіх Святих») чеського композитора Яна Дісмаса Зеленки.  Напевно, вона пасує ювілейному, сороковому, фестивалю. Але це – не тільки виконання Меси до ювілею. Це не тільки молитва про Бетховена і Скорика, котрим присвячений цей фестиваль. Це Меса для всіх – з прохальною молитвою  Agnus Dei – «Агнче Божий, що береш гріхи світу, даруй нам мир». Знаменитий чеський композитор Ян Дісмас Зеленка – ровесник Баха. Вони багато перетиналися, приятелювали. Але ось музика Баха зникла на століття, музика Зеленки зникла трохи на довше. І тільки зараз цю музику відкриваємо. Вона зараз є надзвичайно популярна на його історичній землі – в Чехії. Тобто зараз це – композитор №1. Мені вдалося знайти партитуру однієї з найкращих його мес, хоча в нього – не один десяток цих мес. Це у нас окреме, спеціальне виконання до відкриття фестивалю. Ми так часом робимо у переддень офіційної п’ятниці – у четвер, щоби виконати отаке грандіозне велике духовне полотно».

Виконували «Месу всіх святих» Яна Дісмаса Зеленки Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Камерний хор «Глорія», Інна Федорій (сопрано), Лілія Нікінчук (мецо-сопрано), Вадим Коваль (тенор), Олексій Кувітанов (баритон). Диригент – Володимир Сивохіп.
Загалом фестиваль триватиме до 6 червня. У програмі – 19 подій, які, за задумом організаторів, «дуже символічно об’єднають минуле і сьогодення». Детальна програма фестивалю – тут.