Що потрібно знати про резолюцію Європейського Парламенту

Європейський Парламент (ЄП) проголосував за резолюцію щодо Росії. 458 голосів “за”, 80 “проти”, 89 утрималося.

Загалом, резолюція 2019/2734(RSP) (англійською тут: https://bit.ly/2JDxYs7) присвячена проблематиці прав людини в Росії, але левова частка документу говорить про правозахисну ситуацію в Криму, є також згадки про заручників в окупованому Донбасі.

Про це йдеться у повідомленні Української Гельсінської спілки з прав людини на сторінці в Facebook.

Перш, ніж коротко розповісти про ключові фрагменти резолюції для України, скажемо, що це одна з перших резолюцій, яка ухвалена новим скликанням Європейського Парламенту. І важливо, що вона ніби розставляє крапки над “і” в ставленні євродепутатів до Росії. Більшість зі складу Європарламенту підтримала доволі категоричну мову щодо РФ та її війни проти України – про акт агресії з боку Росії в Керченській протоці, про окуповану територію України в Криму та на Донбасі, про авторитарний режим у Росії. Для нас, правозахисників, це означає, що новий склад ЄП дотримується принципів верховенства права. Отже, нам із ним варто ще активніше спів-працювати, особливо із “зеленими”, які виступили ініціаторами резолюції.

Дещо розчаровує доволі слабка мова резолюції щодо подій у ПАРЄ. На тлі всіх тих порушень, ігнорування рішень міжнародних судів та військової агресії, яку констатує сам Європарламент, сподівання на те, що після зняття санкцій із Російської Федерації у ПАРЄ Путін відразу почне виконувати резолюції Парламентської асамблеї, виглядають неправдоподібними.

Добре, що у порівнянні із проектом резолюції, який був опублікований вчора, в ухваленому тексті згадано дуже багато імен наших співгромадян, що утримуються в Криму та Росії, але при цьому не згадано жодного прізвища із тих, хто утримуються на Донбасі – ні військових, ні цивільних, включно з журналістами «Радіо Свобода» Станіславом Асєєвим та Олегом Галазюком. Однак ЄП вимагає від Росії публікації повного списку осіб, що утримуються на окупованих територіях сходу України, і це важлива вимога, яку Росія, звісно ж, не виконає, бо «іхтамнєт».

Що ще треба знати про цю резолюцію. У тексті дуже багато згадок про громадян України, які незаконно утримуються Росією в Криму, в самій РФ (включно з моряками). Про катування, які до них застосовуються, про переслідування журналістів та активістів, які повідомляють про ситуацію на території окупованого Криму, невиконання Росією вимог Міжнародного трибуналу ООН з морського права. Є пропозиція про запровадження з боку ЄС постійного моніторингу судів над жертвами політичних переслідувань в Росії та Криму, а також про організацію місій із залученням незалежних лікарів, які мали би можливість обстежувати громадян України, що утримуються в місцях несвободи. Європарламент вітає продовження санкцій Євросоюзом проти Росії і висловлює переконання, що вони не мають бути послаблені доти, доки Росія не припинить порушення, через які ці санкції були запроваджені. Також ЄП просить країни-члени розглянути можливість запровадження персональних санкцій проти тих, хто причетний до грубих порушень прав людини, зокрема, до переслідування та засудження політичних в’язнів.

Але головне: у першому пункті резолюції вказано, що Європарламент «закликає російську владу невідкладно і безумовно звільнити всіх незаконно та безпідставно затриманих громадян України як в Росії, так і на тимчасово окупованих територіях України та забезпечити їх безперешкодне повернення».