Як забрати бродячих собак із вулиць?

Про досвід інших країн

Час від часу в українських медіа порушується питання про бездомних собак. Особливо, коли вони на когось напали, покусали. І вкотре обурюємося їх кількістю і неспроможністю влади розв’язати цю проблему. А вона не проста. Раніше особливо не «заморочувалися» — бродячих собак просто відстрілювали. Але повстали захисники тварин, вимагаючи виловлювати їх гуманним способом, стерилізувати, вакцинувати від сказу і знову повертати туди, де зловили. Захисники стверджують, що після таких процедур собаки, як правило, лагідні. Дорого, обтяжливо. Але гуманно. Бо будуть у звичному середовищі й разом з тим захищатимуть свою територію від таких же бездомних, як і вони. Щоправда, їхнє життя на вулиці коротке — приблизно три роки. Захисники кажуть, що коли стерилізувати всіх собак — як бездомних, так і тих, хто має господарів, то проблему бродячих псів може бути розв’язано за кілька років.

Україна входить у десятку країн з найбільшою кількістю бездомних собак. Тому за цими параметрами її зараховують до країн третього світу. Не надто приємна градація. 2017 року намагалися полічити кількість бездомних псів у різних українських містах. Ось деякі відомості: Київ — 2500, Івано-Франківськ — 1120, Тернопіль — 527, Біла Церква — 1079, Суми — 1665, Кривий Ріг — 5192, Маріуполь — 2975.

Згідно з даними Держспоживслужби, протягом 2017 року було покусано бродячими псами і котами в Києві — 1518 осіб, Харкові — 550, Львові — 382. За даними Ірпінського міжрайонного відділу лабораторних досліджень, протягом 2019 — 2020 років було покусано 490 осіб. 126 людей отримали щеплення від сказу (протягом 2012 року до травмпункту лікарні звернулися 296 людей, щеплення зробили 93 особам).

ШТРАФИ В РОЗВИНУТИХ КРАЇНАХ

У країнах Заходу вагомо діє система штрафів. По-перше, там створено єдиний електронний реєстр собак, до якого вносяться всі дані. Якщо пес не зареєстрований, на власника в США чекає штраф від 100 до 3000 доларів, у Європі — від 100 до 5000 євро.

Якщо собака опиниться поза домом, на власника чекає штраф у розмірі 250—600 євро. У Німеччині викидання домашньої тварини на вулицю прирівнюється до знущання і карається штрафом у 25 000 євро.

У багатьох західних країнах не дозволяється годувати бездомну тварину. В Англії такий вияв милосердя може обійтися людині у 2000 фунтів.

У європейських країнах функціями контролю щодо виконання закону в частині поводження з тваринами наділені поліцейські. Побачивши на вулиці собаку, вони викликають фахівця з вилову і простежують, щоб тварина потрапила до притулку. Вони також реагують на сигнали інших людей. Поліцейським допомагають муніципальні служби контролю та громадські організації.

В Англії місцевість патрулюється співробітниками служби громадського здоров’я. Підібрану тварину поміщають у притулок, де вона перебуває сім днів за державні кошти. Якщо за цей час не знайшовся власник, собаці шукають нового господаря. Якщо не знайшли — присипляють (якщо притулок муніципальний).

ПРИТУЛКИ

Притулків у західних країнах багато. Фінансуються, як правило, за рахунок пожертв. Якщо хтось хоче віддати туди собаку, доведеться заплатити.

У багатьох країнах власники собак сплачують податки, які йдуть, зокрема, на підтримку притулків. У Відні такий податок становить 72 євро на рік. У Німеччині — від 50 євро до кількох сотень (якщо порода небезпечна).

Широко популяризується ідея забирати тварин саме з притулків. Вона обійдеться власнику втричі дешевше, ніж цуценя із розплідника. У західних країнах господарям категорично заборонено самовільно займатися розведенням собак.

У США в притулках перебувають як виловлені, так і «здані» господарями собаки. Їх ніколи не повертають на вулиці. Одних забирають нові господарі, незатребуваних — присипляють.

У Німеччині налічується орієнтовно 500 притулків. Існують на пожертви і невелику державну дотацію. Утримання середнього за величиною притулку обходиться приблизно в 1 млн євро на рік.

ЯК У НАС ДОТРИМУЮТЬСЯ ЗАКОНІВ І ПРАВИЛ

На жаль, правила і закони для більшості власників собак у нас не працюють. Як і таке покарання, як штраф. Він у нас знущально малий. Так, за порушення правил утримання тварин штраф 2019 року становив від 51 до 85 грн (ст. 154 КпАП України).

У Правилах благоустрою кожного ОТГ міститься розділ про вигул домашніх тварин, у якому, зокрема, зазначено:

• заборонено перебувати з собаками на стадіонах, пляжах, спортивних і дитячих майданчиках, на території шкільних та дошкільних закладів, ринках, купати собак у водоймищах у місцях масового купання людей, інших громадських місцях, де тварини можуть завдати шкоду людям чи іншим тваринам;

• особа, котра супроводжує домашню тварину, зобов’язана забезпечити безпеку оточуючих людей і тварин;

• прибирати екскременти тварини до сміттєзбірників (у під’їздах, ліфтах, на сходових майданчиках, асфальтних доріжках, парках, уздовж дороги тощо).

У разі нападу собаки на людину власник згідно з законом повинен сплатити у повному обсязі за операції, санаторно-курортне лікування, вартість медикаментів, порваний одяг тощо. Компенсацію за моральний збиток призначає сама постраждала особа.

Якщо собака напав на людину і завдав середніх або тяжких травм, то власник карається громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, виправними роботами або обмеженням волі до двох років (ст. 128 КК України).

У разі смертельних травм власнику собаки загрожує обмеження або позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років (ст. 119 КК «Вбивство через необережність»).

Якщо збиток був заподіяний бездомними тваринами, то він має відшкодовуватися органами місцевого самоврядування населеного пункту, в якому це трапилося.