«Справа Гонгадзе-Подольського не тільки про вбивство…»

Колегія суддів допустила нового представника Олексія Подольського – Олександра Дубінського до процесу, але відмовила у відводі самих себе

Йшов 21-й рік з часу замаху на життя народного депутата 2-го та 3-го скликань Олександра Єльяшкевича, викрадення і побиття громадського діяча Олексія Подольського та вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Замовники досі на волі – юридично вони не встановлені і не названі, хоча в країні начебто стільки всього відбулося і змінилося… В останні роки епопея із драматичними засіданнями триває у Верховному Суді, де ніяк не можуть перейти до розгляду по суті поданих касацій сторонами процесу: потерпілого Олексія Подольського та засудженого до довічного ув’язнення Олексія Пукача (потерпіла Мирослава Гонгадзе в 2015 році несподівано змінила свою позицію та відкликала апеляцію).

Чергова серія цієї гостросюжетної саги відбулася 18 березня. Після минулого засідання місяць тому, інтригою залишалося – хто ж представлятиме потерпілого Подольського в суді. Адже склалася парадоксальна ситуація, коли «реформований» Верховний Суд спочатку видалив з процесу самого потерпілого (!), а на попередньому засідання і його адвоката Тетяну Костіну. Ще один представник Подольського – Віктор Шишкін на знак протесту проти дій суддів покинув процес. На що колегія суддів чомусь поспішила заявити, що він відмовляється представляти інтереси Подольського, хоча це не так. У підсумку Подольський залишився без представника в суді.

Але не надовго. В четвер в залі засідань на вже звичному місці захисників Подольського сидів… Олександр Дубінський. Це прізвище народного депутата, думаємо, багатьом знайоме, особливо після останніх подій, пов’язаних із американськими санкціями та виключенням його з партії «Слуга народу». Це окрема і непроста історія, в деталі якої ми наразі вдаватися не будемо, а про причини своєї появи в цьому резонансному процесі Дубінський розповість сам трохи нижче. 

Отже засідання фактично почалося з того, що головуючий суддя Станіслав Голубицький повідомив, що до суду надійшла заява від Віктора Шишкіна про відвід всієї суддівської колегії (окрім Голубицького, це Сергій Стороженко та Тетяна Шевченко). Суть досить довгої і аргументованої заяви, яку зачитав головуючий, зводилася до наступного: «Суддівська колегія систематично і грубо порушує Конституцію, закони, норми моралі та міжнародні зобов’язання України, тому вона не має права перебувати в цьому процесі». Далі під час обговорення кожна зі сторін наводила аргументи «за» чи «проти» відводу суддів. Знову ж таки, не вдаючись в деталі, окреслимо позицію кожного.
Олександр Дубінський: «Відвід суддів, звичайно, підтримую, але прошу дати мені можливість і час на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи».

Олексій Пукач: «На розсуд суду».

Адвокат Пукача – Володимир Нестерак: «Відвід суддів підтримую».

Адвокат Пукача – Григорій Демиденко: «Я прошу надати мені час детальніше ознайомитися із заявою і змістовно сформувати свою позицію».

Представник потерпілої Мирослави Гонгадзе – Валентина Теличенко (сторона Подольського вважає її перебування на засіданнях незаконним, адже попередній склад суддів видалив Теличенко з судового процесу): «Я не почула жодного аргументу, який би похитнув мою довіру до суду. Ця заява – чергове затягування часу».

Прокурор Олег Троян: «Підстав для відводу суддів немає».

Заслухавши учасників процесу, судді видалилися у дорадчу кімнату для прийняття рішення. І тут у нас з’явилася можливість розпитати Дубінського:

- Олександре, чому ви в цьому процесі?

- До нашого міжфракційного об’єднання «Дубина – Слуга українського народу» звернувся Олексій Подольський з інформацією про те, що його адвоката Тетяну Костіну незаконна колегія суддів в протиправний спосіб видалила з судового процесу. Тому він фактично залишився без юридичної підтримки і захисту в суді… Як бачите, ми прийняли пропозицію пана Подольського. Також хочу звернути вашу увагу, що особисто я цим питанням займався в 2014-2015 рр., коли працював журналістом. Тоді ми активно розслідували (було підготовлено декілька документальних фільмів) – чому ця справа гальмується і немає просування в частині замовників. Тому я з того часу фактично знаходжуся в цій справі, знаю самого пана Подольського, також знаю і Олександра Єльяшкевича, і Віктора Шишкіна, і Тетяну Костіну.

- А з самим Георгієм Гонгадзе ви були знайомі?

- Ні.

- Думаю, ваші опоненти закинуть вам те, що для вас ця справа – лише інструмент для боротьби з «соросятами-пінчучатами», як ви їх називаєте?  

- Я вважаю цю справу унікальною, тому що вона не тільки про напад на Подольського і вбивство Гонгадзе, а й про українську корупцію у великих масштабах. Більш того, це єдина справа, по якій Україна має міжнародні зобов’язання, які ще в 2002 році закріпила своїм рішенням Верховна Рада як обов’язкові для виконання. Тому виникає питання – чому ця справа за стільки років не розслідувана, чому не названі замовники, чому Україна не виконує свої міжнародні зобов’язання? Тим часом, якісь незрозумілі люди з якихось амбасад розповідають нам про міжнародні зобов’язання, які ми начебто взяли на себе. В той час як люди, які отримали свої мільярдні статки в наслідок президентства і підтримки Кучми, сьогодні фінансують певні центри і проводять заходи у Вашингтоні, на яких, зокрема, присутні американські високопосадовці обговорюють – яку політику має проводити США по відношенню до України. Ми знаємо, що організатори цих зустрічей можуть бути причетні до викрадення і побиття Олексія Подольського, до викраденні і вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Тому такі речі не можуть бути прийнятними.

- Чи залежить остаточна крапка в цій справі від Офісу президента, від самого президента?    

- Ми сьогодні разом з пані Костіною намагалися потрапити на прийом до голови Верховного Суду Валентини Данішевської, але нас навіть не допустили до будівлі суду. Впевнений, що такі рішення у ВСУ можуть приймати тільки за погодженням Офісу президента і самого президента. Клан Кучми-Пінчука зараз безпосередньо впливає на президента Зеленського і вибудовує систему, яку ми називаємо «соросятською», хоча правильніше казати «пінчучатською». Тому що так звані експерти, лідери думок і антикорупційні активісти – це люди цього клану, за допомогою яких чинну владу заганяють в той коридор, в рамках якого вона має приймати рішення. І я не бачу особливого бажання в Офісі президента протистояти цьому процесу.

- Питання як до колишнього журналіста: наскільки українські мас-медіа є принциповими і відповідальними у боротьбі за справедливість в цій  справі?

- Наша журналістська спільнота вихолощена і знищена як професійний кластер українського суспільно-політичного життя. Газета «День» є чи не єдиним прикладом відповідальної преси, яка продовжує свою принципову роботу протягом багатьох років, зокрема і по справі Гонгадзе-Подольського. На жаль, більшість людей взагалі не розуміють принциповість цієї справи – вона, повторюю, не тільки про вбивство, а й про те, як люди, перебуваючи в першому кабінеті країни, давали вказівки на викрадення, побиття і вбивства людей. Поки не будуть вирішені питання, які піднімаються в цій справі, ми ніколи не подолаємо проблему деолігархізації і стикатимемося з тим, що з Офісу президента будуть піднімати слухавку і давати антизаконні і злочинні вказівки.

*  *  *

Тим часом, суддівська колегія підготувала своє рішення на заяву пана Шишкіна. Резюме таке: «Суд не бачить підстав для відводу суддів»…

Адвокат Григорій Демиденко просить слово і звертає увагу суддів, що в перерві Валентина Теличенко покинула засідання: «Минулого разу коли на знак протесту Віктор Шишкін покинув процес, ви одразу заявили, що він відмовляється представляти інтереси Олексія Подольського. Так от, звертаю вашу вагу, панове судді, що пані Теличенко покинула процес».

Колегія на цю інформацію не стала реагувати (чим не здивувала), а вирішила продовжити засідання і розглядати інші питання. Проте до суддів знову звернувся новий представник Подольського і попросив оголосити перерву в засідання суду, щоб дати йому все-таки можливість ознайомитися з матеріалами справи. Порадившись на місці, суд прохання таки задовольнив: «Надати можливість пану Дубінському ознайомитися з матеріалами справи. У зв’язку з цим засідання переноситься на 22 квітня на 15:00».   

«У ВЕРХОВНОМУ СУДІ ТРИВАЄ СВАВІЛЛЯ І БЕЗЧИНСТВО»

Тетяна КОСТІНА, адвокат:

- На жаль, у Верховному Суді триває свавілля і безчинство. Це свавілля і безчинство навмисно не зупиняється, а навпаки заохочується керівництвом країни. Моє відкрите звернення до президента Зеленського, яке я робила в вересні минулого року, повністю проігноровано. Так само, як і звернення Олексія Подольського до Зеленського. Більше того, після цих звернень ситуація в процесі різко погіршилася.

Після абсолютно незаконного мого видалення з так званих засідань так звана колегія продовжує знущатися над правосуддям і цей процес повністю перетворився на фарс. Дійшло до того, що представників Подольського просто не допускають в будівлю Верховного Суду.

Керівник Верховного Суду відмовляє народному депутату України Олександру Дубінському, першому Генеральному прокурору України, судді Конституційного Суду України у відставці Віктору Шишкіну і мені у зустрічі, яка вимагає невідкладного розгляду, через абсолютно дикі і аморальні вчинки суддів і працівників Верховного Суду в резонансній справі, у якій Україна не виконує міжнародні зобов'язання вже два десятки років.

Вчора в ході так званого засідання наша сторона була змушена ввести нового представника – депутата Олександра Дубінського. Але навіть відразу ж після того, як так звана колегія змушена була прийняти рішення про те, що Дубінський є представником, не дивлячись на його статус, не дивлячись на вимоги закону, просто звичайну логіку, навіть йому демонстративно було відмовлено в ознайомленні з матеріалами справи до того моменту, як вони нібито розглянули наші з В.Шишкіним заяви про відвід суддів.

Розглянули без нашої участі і навіть без того, щоб у того ж Дубінського була можливість ознайомитися з матеріалами справи, про які йшла мова в наших заявах про відводи цих суддів.

Сама відмова у відводі, як і майже всі інші рішення, абсолютно незаконна.

Тому що величезну кількість – а це десятки доказів необ'єктивності, упередженості, здійснення фальсифікацій та махінацій, невиконання норм Конституції, діючих законів, рішень судів, - неможливо прикрити фіговим листком псевдо-рішень, які вони приймають.

І про це в обов'язковому порядку ми будемо публічно говорити, так як це робили тиждень тому, на прес-конференції 11 березня в УНІАНі.

Ми будемо звертатися до відповідних міжнародних структур та дуже сподіваємося в цьому плані на допомогу МФО «Дубина», про яку вже заявили народні депутати. Ще раз підкреслю, що беззаконня, яке твориться в справі Гонгадзе-Подольського, а якщо правильно формулювати – в справі Кучми, пов'язане тільки з одним.

Що всі ці роки вище керівництво країни забезпечувало безкарність особливо небезпечних злочинців, які є замовниками найжорстокіших злочинів.

Іван КАПСАМУН, «День»; фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«Справа Гонгадзе-Подольського не тільки про вбивство…»

«Справа Гонгадзе-Подольського не тільки про вбивство…»

Колегія суддів допустила нового представника Олексія Подольського – Олександра Дубінського до процесу, але відмовила у відводі самих себе

Йшов 21-й рік з часу замаху на життя народного депутата 2-го та 3-го скликань Олександра Єльяшкевича, викрадення і побиття громадського діяча Олексія Подольського та вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Замовники досі на волі – юридично вони не встановлені і не названі, хоча в країні начебто стільки всього відбулося і змінилося… В останні роки епопея із драматичними засіданнями триває у Верховному Суді, де ніяк не можуть перейти до розгляду по суті поданих касацій сторонами процесу: потерпілого Олексія Подольського та засудженого до довічного ув’язнення Олексія Пукача (потерпіла Мирослава Гонгадзе в 2015 році несподівано змінила свою позицію та відкликала апеляцію).

Чергова серія цієї гостросюжетної саги відбулася 18 березня. Після минулого засідання місяць тому, інтригою залишалося – хто ж представлятиме потерпілого Подольського в суді. Адже склалася парадоксальна ситуація, коли «реформований» Верховний Суд спочатку видалив з процесу самого потерпілого (!), а на попередньому засідання і його адвоката Тетяну Костіну. Ще один представник Подольського – Віктор Шишкін на знак протесту проти дій суддів покинув процес. На що колегія суддів чомусь поспішила заявити, що він відмовляється представляти інтереси Подольського, хоча це не так. У підсумку Подольський залишився без представника в суді.

Але не надовго. В четвер в залі засідань на вже звичному місці захисників Подольського сидів… Олександр Дубінський. Це прізвище народного депутата, думаємо, багатьом знайоме, особливо після останніх подій, пов’язаних із американськими санкціями та виключенням його з партії «Слуга народу». Це окрема і непроста історія, в деталі якої ми наразі вдаватися не будемо, а про причини своєї появи в цьому резонансному процесі Дубінський розповість сам трохи нижче. 

Отже засідання фактично почалося з того, що головуючий суддя Станіслав Голубицький повідомив, що до суду надійшла заява від Віктора Шишкіна про відвід всієї суддівської колегії (окрім Голубицького, це Сергій Стороженко та Тетяна Шевченко). Суть досить довгої і аргументованої заяви, яку зачитав головуючий, зводилася до наступного: «Суддівська колегія систематично і грубо порушує Конституцію, закони, норми моралі та міжнародні зобов’язання України, тому вона не має права перебувати в цьому процесі». Далі під час обговорення кожна зі сторін наводила аргументи «за» чи «проти» відводу суддів. Знову ж таки, не вдаючись в деталі, окреслимо позицію кожного.
Олександр Дубінський: «Відвід суддів, звичайно, підтримую, але прошу дати мені можливість і час на ознайомлення з матеріалами кримінальної справи».

Олексій Пукач: «На розсуд суду».

Адвокат Пукача – Володимир Нестерак: «Відвід суддів підтримую».

Адвокат Пукача – Григорій Демиденко: «Я прошу надати мені час детальніше ознайомитися із заявою і змістовно сформувати свою позицію».

Представник потерпілої Мирослави Гонгадзе – Валентина Теличенко (сторона Подольського вважає її перебування на засіданнях незаконним, адже попередній склад суддів видалив Теличенко з судового процесу): «Я не почула жодного аргументу, який би похитнув мою довіру до суду. Ця заява – чергове затягування часу».

Прокурор Олег Троян: «Підстав для відводу суддів немає».

Заслухавши учасників процесу, судді видалилися у дорадчу кімнату для прийняття рішення. І тут у нас з’явилася можливість розпитати Дубінського:

- Олександре, чому ви в цьому процесі?

- До нашого міжфракційного об’єднання «Дубина – Слуга українського народу» звернувся Олексій Подольський з інформацією про те, що його адвоката Тетяну Костіну незаконна колегія суддів в протиправний спосіб видалила з судового процесу. Тому він фактично залишився без юридичної підтримки і захисту в суді… Як бачите, ми прийняли пропозицію пана Подольського. Також хочу звернути вашу увагу, що особисто я цим питанням займався в 2014-2015 рр., коли працював журналістом. Тоді ми активно розслідували (було підготовлено декілька документальних фільмів) – чому ця справа гальмується і немає просування в частині замовників. Тому я з того часу фактично знаходжуся в цій справі, знаю самого пана Подольського, також знаю і Олександра Єльяшкевича, і Віктора Шишкіна, і Тетяну Костіну.

- А з самим Георгієм Гонгадзе ви були знайомі?

- Ні.

- Думаю, ваші опоненти закинуть вам те, що для вас ця справа – лише інструмент для боротьби з «соросятами-пінчучатами», як ви їх називаєте?  

- Я вважаю цю справу унікальною, тому що вона не тільки про напад на Подольського і вбивство Гонгадзе, а й про українську корупцію у великих масштабах. Більш того, це єдина справа, по якій Україна має міжнародні зобов’язання, які ще в 2002 році закріпила своїм рішенням Верховна Рада як обов’язкові для виконання. Тому виникає питання – чому ця справа за стільки років не розслідувана, чому не названі замовники, чому Україна не виконує свої міжнародні зобов’язання? Тим часом, якісь незрозумілі люди з якихось амбасад розповідають нам про міжнародні зобов’язання, які ми начебто взяли на себе. В той час як люди, які отримали свої мільярдні статки в наслідок президентства і підтримки Кучми, сьогодні фінансують певні центри і проводять заходи у Вашингтоні, на яких, зокрема, присутні американські високопосадовці обговорюють – яку політику має проводити США по відношенню до України. Ми знаємо, що організатори цих зустрічей можуть бути причетні до викрадення і побиття Олексія Подольського, до викраденні і вбивства журналіста Георгія Гонгадзе. Тому такі речі не можуть бути прийнятними.

- Чи залежить остаточна крапка в цій справі від Офісу президента, від самого президента?    

- Ми сьогодні разом з пані Костіною намагалися потрапити на прийом до голови Верховного Суду Валентини Данішевської, але нас навіть не допустили до будівлі суду. Впевнений, що такі рішення у ВСУ можуть приймати тільки за погодженням Офісу президента і самого президента. Клан Кучми-Пінчука зараз безпосередньо впливає на президента Зеленського і вибудовує систему, яку ми називаємо «соросятською», хоча правильніше казати «пінчучатською». Тому що так звані експерти, лідери думок і антикорупційні активісти – це люди цього клану, за допомогою яких чинну владу заганяють в той коридор, в рамках якого вона має приймати рішення. І я не бачу особливого бажання в Офісі президента протистояти цьому процесу.

- Питання як до колишнього журналіста: наскільки українські мас-медіа є принциповими і відповідальними у боротьбі за справедливість в цій  справі?

- Наша журналістська спільнота вихолощена і знищена як професійний кластер українського суспільно-політичного життя. Газета «День» є чи не єдиним прикладом відповідальної преси, яка продовжує свою принципову роботу протягом багатьох років, зокрема і по справі Гонгадзе-Подольського. На жаль, більшість людей взагалі не розуміють принциповість цієї справи – вона, повторюю, не тільки про вбивство, а й про те, як люди, перебуваючи в першому кабінеті країни, давали вказівки на викрадення, побиття і вбивства людей. Поки не будуть вирішені питання, які піднімаються в цій справі, ми ніколи не подолаємо проблему деолігархізації і стикатимемося з тим, що з Офісу президента будуть піднімати слухавку і давати антизаконні і злочинні вказівки.

*  *  *

Тим часом, суддівська колегія підготувала своє рішення на заяву пана Шишкіна. Резюме таке: «Суд не бачить підстав для відводу суддів»…

Адвокат Григорій Демиденко просить слово і звертає увагу суддів, що в перерві Валентина Теличенко покинула засідання: «Минулого разу коли на знак протесту Віктор Шишкін покинув процес, ви одразу заявили, що він відмовляється представляти інтереси Олексія Подольського. Так от, звертаю вашу вагу, панове судді, що пані Теличенко покинула процес».

Колегія на цю інформацію не стала реагувати (чим не здивувала), а вирішила продовжити засідання і розглядати інші питання. Проте до суддів знову звернувся новий представник Подольського і попросив оголосити перерву в засідання суду, щоб дати йому все-таки можливість ознайомитися з матеріалами справи. Порадившись на місці, суд прохання таки задовольнив: «Надати можливість пану Дубінському ознайомитися з матеріалами справи. У зв’язку з цим засідання переноситься на 22 квітня на 15:00».   

«У ВЕРХОВНОМУ СУДІ ТРИВАЄ СВАВІЛЛЯ І БЕЗЧИНСТВО»

Тетяна КОСТІНА, адвокат:

- На жаль, у Верховному Суді триває свавілля і безчинство. Це свавілля і безчинство навмисно не зупиняється, а навпаки заохочується керівництвом країни. Моє відкрите звернення до президента Зеленського, яке я робила в вересні минулого року, повністю проігноровано. Так само, як і звернення Олексія Подольського до Зеленського. Більше того, після цих звернень ситуація в процесі різко погіршилася.

Після абсолютно незаконного мого видалення з так званих засідань так звана колегія продовжує знущатися над правосуддям і цей процес повністю перетворився на фарс. Дійшло до того, що представників Подольського просто не допускають в будівлю Верховного Суду.

Керівник Верховного Суду відмовляє народному депутату України Олександру Дубінському, першому Генеральному прокурору України, судді Конституційного Суду України у відставці Віктору Шишкіну і мені у зустрічі, яка вимагає невідкладного розгляду, через абсолютно дикі і аморальні вчинки суддів і працівників Верховного Суду в резонансній справі, у якій Україна не виконує міжнародні зобов'язання вже два десятки років.

Вчора в ході так званого засідання наша сторона була змушена ввести нового представника – депутата Олександра Дубінського. Але навіть відразу ж після того, як так звана колегія змушена була прийняти рішення про те, що Дубінський є представником, не дивлячись на його статус, не дивлячись на вимоги закону, просто звичайну логіку, навіть йому демонстративно було відмовлено в ознайомленні з матеріалами справи до того моменту, як вони нібито розглянули наші з В.Шишкіним заяви про відвід суддів.

Розглянули без нашої участі і навіть без того, щоб у того ж Дубінського була можливість ознайомитися з матеріалами справи, про які йшла мова в наших заявах про відводи цих суддів.

Сама відмова у відводі, як і майже всі інші рішення, абсолютно незаконна.

Тому що величезну кількість – а це десятки доказів необ'єктивності, упередженості, здійснення фальсифікацій та махінацій, невиконання норм Конституції, діючих законів, рішень судів, - неможливо прикрити фіговим листком псевдо-рішень, які вони приймають.

І про це в обов'язковому порядку ми будемо публічно говорити, так як це робили тиждень тому, на прес-конференції 11 березня в УНІАНі.

Ми будемо звертатися до відповідних міжнародних структур та дуже сподіваємося в цьому плані на допомогу МФО «Дубина», про яку вже заявили народні депутати. Ще раз підкреслю, що беззаконня, яке твориться в справі Гонгадзе-Подольського, а якщо правильно формулювати – в справі Кучми, пов'язане тільки з одним.

Що всі ці роки вище керівництво країни забезпечувало безкарність особливо небезпечних злочинців, які є замовниками найжорстокіших злочинів.

Іван КАПСАМУН, «День»; фото Руслана КАНЮКИ, «День»