«Юридично нікчемне, ганебне судилище…»

Російський суд у Сімферополі виніс заочний вирок Рефату Чубарову. Правозахисники вимагають його скасувати

Цього тижня російський окупаційний суд у Сімферополі виніс заочний вирок у справі, порушеній проти голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова за звинуваченням в «організації масових заворушень» 26 лютого 2014 року біля стін кримського парламенту. Нагадаємо, саме того дня в Сімферополі відбувся мітинг проукраїнських сил, у результаті якого голова тодішньої Верховної Ради Криму Володимир Константінов не зміг відкрити сесію для призначення референдуму про приєднання Криму до Росії. Це так звана справа 26 лютого, яка вже кілька разів розглядалася різними судами Сімферополя стосовно інших фігурантів. Саме за нею раніше також було засуджено заступника голови Меджлісу — нині народного депутата України Ахтема Чийгоза, котрого пізніше було звільнено на прохання президента Туреччини Тайіпа Ердогана.

«УСІ ЛЮДИ, ЯКІ ІНІЦІЮВАЛИ І ФАБРИКУВАЛИ ЦЮ СПРАВУ, А ТАКОЖ ТІ, ХТО ОГОЛОШУВАВ РІШЕННЯ, — РЕАЛЬНІ ЗЛОЧИНЦІ»

Суд засудив Чубарова до шести років позбавлення волі з відбуванням у колонії загального режиму з уточненням, що термін відбування покарання рахувати з моменту екстрадиції Чубарова на територію Російської Федерації. Суд визначив також одним із покарань штраф у 200 тисяч рублів. Як повідомило об'єднання «Кримська солідарність», суд проходив у відкритому режимі. На засідання пустили 20 осіб, із яких 15 — це представники переважно російських ЗМІ.

Із історії цієї справи нагадаємо, що наприкінці березня 2020 року слідком Росії по Криму заочно висунув звинувачення голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову за кримінальними справами, що порушені за ч. 1 ст. 212 (організація масових заворушень), ч. 2 ст. 280.1, ч. 1 ст. 280.1 КК Росії (публічні заклики до здійснення дій, які спрямовані на порушення територіальної цілісності Росії). У липні минулого року суд у Сімферополі почав розглядати по суті кримінальну справи щодо Чубарова. Адвокат за призначенням Олександр Осокін оскаржив проведення судового розгляду за відсутності глави Меджлісу кримськотатарського народу. Сам Чубаров зазначав, що російська влада «почала чергову хвилю репресій проти кримськотатарського народу». На попередньому засіданні суду 24 травня звинувачення запросило дев'ять років позбавлення волі для Чубарова. Глава Меджлісу, коментуючи вимогу звинувачення, назвав процес над ним у Криму «судилищем», яке ніяк не змінить його життя.


ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Згідно з постановою суду, яку винесено 1 червня 2021 року, главу Меджлісу визнано винним за частиною 1 статті 212 КК Росії, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі. Також Чубарова суд визнав винним за частиною 2 статті 280.1 КК Росії з покаранням у вигляді зазначеного штрафу і «позбавленням права обіймати посади, пов'язані зі здійсненням функцій представника влади, організаційно-розпорядчих, адміністративних та господарських повноважень терміном на один рік». У суді також оголошено, що «штраф у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і 200 годин виправних робіт суд призначив за звинуваченням у «публічних закликах до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності Росії» (ч. 1 і 2 статті 280.1 КК Росії), однак ці статті були декриміналізовані, тому покарання за них не буде реалізовано», — пояснив журналістам адвокат глави Меджлісу кримськотатарського народу за призначенням Олександр ОСОКІН.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат ЧУБАРОВ в ефірі радіо «Крим.Реалії» прокоментував заочний вирок підконтрольного Росії Верховного суду Криму, назвавши його «юридично нікчемним». «Зрозуміло, що це рішення юридично нікчемне, оскільки воно винесено російським окупаційним судом. Усі ті люди, які ініціювали і фабрикували цю справу, а також ті, хто оголошував рішення сьогодні, — реальні злочинці, їх усіх наздожене відповідна кара», — сказав Рефат Чубаров.

Також глава Меджлісу кримськотатарського народу прокоментував можливий запит Росії в Інтерпол для його видачі російській владі: «Такі прецеденти були — Росія неодноразово намагалася домогтися мого видворення з нашої території на нашу ж територію, тільки тимчасово окуповану Росією. Але Інтерпол відмовляв, і якщо знову буде звернення Росії, не сумніваюся, що Інтерпол знову в цьому їй відмовить», — вважає Чубаров.

«Це рішення буде оскаржено в Європейському суді з прав людини і з боку Осокіна. Це буде зроблено не для того, щоб домогтися справедливості, оскільки ми судимося з окупаційним судом, де апріорі не може бути справедливості. Мета такого суду — покарати тих, хто сприяє окупації. Ми очікуємо від подальших процедур, у тому числі й з Європейським судом з прав людини, остаточного з'ясування всіх деталей оформлення цієї незаконної справи, проведення незаконних слідчих заходів, а також виявлення всіх причетних до цього злочину проти мене, щоб за можливості всі понесли відповідне покарання», — сказав Чубаров.

РЕАКЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ ОРГАНІВ ВЛАДИ

Український омбудсман Людмила ДЕНІСОВА засудила вирок главі Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову: «Не визнаю рішення так званого «Верховного суду Криму»! Наголошую: з початку цього судилища Рефата Чубарова було позбавлено права на справедливий судовий розгляд, доступу до правосуддя та ефективного юридичного захисту, що є прямим порушенням статей 6, 13 Європейської конвенції з прав людини», — заявила Денісова на своїй сторінці у Facebook. Вона додала, що цей вирок став «ще одним свідченням того, що країна-окупант продовжує політику переслідування і репресій українських громадян... Закликаю міжнародне співтовариство відреагувати на ці факти і посилити тиск на агресора, щоби змусити виконувати норми міжнародного права і негайно звільнити всіх, кого незаконно утримують в РФ і на тимчасово окупованих територіях Криму, Донецької та Луганської областей», — написала Людмила Денісова.

У Представництві Президента України в АРК заявили, що засуджують вирок Верховного суду Криму, підконтрольного російській владі, стосовно голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова. Як сказано в коментарі представництва, винесений вирок «є нічим іншим, як продовженням політики витіснення корінного кримськотатарського народу та його представницьких органів із Криму». «Це є актом придушення будь-яких проявів непокори окупаційної влади і черговою спробою стерти в тимчасово окупованому Криму будь-яку іншу національну ідентичність, крім російської», — заявили у відомстві. У представництві закликали Росію «припинити переслідування в Криму громадян України за національними та релігійними ознаками, за їхні погляди і переконання, за позицію та її вираження».

Адвокат Микола ПОЛОЗОВ повідомив, що подав апеляційну скаргу на заочний вирок Чубарову в Сімферополі. Адвокат Чубарова Олександр Осокін, у свою чергу, заявив, що також має намір оскаржити заочний вирок.

Перша заступник міністра закордонних справ України Еміне ДЖЕППАР назвала «ганебним судилищем» процес над головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровим в окупованому Криму і заочний вирок, який суд у Сімферополі виніс 1 червня: «Російські окупанти, ігноруючи вимогу міжнародного суду ООН про зняття заборони на діяльність Меджлісу, продовжують практику ганебних «судилищ»-репресій проти кримськотатарського народу», — написала вона у «Твіттері».

Заочний вирок главі Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову в Прокуратурі АРК і Севастополя кваліфікують як «порушення законів і звичаїв війни». Про це повідомили в пресслужбі наглядового відомства. «Держава-окупант та її окупаційна адміністрація продовжують використовувати власну систему кримінального правосуддя в політичних цілях, реалізуючи політику переслідування проукраїнського населення півострова. Прокуратура автономії кваліфікує такі протиправні дії окупантів за ч. 1 ст. 438 КК України: порушення законів і звичаїв ведення війни. Санкція статті передбачає позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років», — ідеться в повідомленні прокуратури. У відомстві вказали на порушення норм міжнародного гуманітарного права, зокрема вимоги IV Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року.

МІЖНАРОДНА РЕАКЦІЯ

Посол ЄС в Україні Матті МААСІКАС назвав «знущанням» вирок главі Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову: «Я повністю підтримую пана Рефата Чубарова, голову Меджлісу кримських татар, заочно засудженого сьогодні до шести років позбавлення волі «владою» Криму. Вирок — це профанація російських зобов'язань як держави-окупанта, знущання з міжнародного права», — написав Маасікас на своїй сторінці у Twitter.


ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Адвокат Микола Полозов повідомив пресі, що подав апеляційну скаргу на заочний вирок Верховного суду Криму, який є підконтрольним російській владі, стосовно голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова. «На вирок щодо Рефата Чубарова мною подана апеляційна скарга, так само як і на постанову судді Верховного суду Криму Віктора Васильєва, яким він за надуманими підставами відмовився допустити мене до справи в ролі захисника Рефата Чубарова. Вирок є, а значить і з'явилася можливість оскарження незаконної постанови. Природно, жодних ілюзій щодо якості й підсумків розгляду апеляції немає, але це необхідна умова для подальшого звернення до ЄСПЛ», — зазначив Микола Полозов. Після винесення вироку адвокат глави Меджлісу кримськотатарського народу за призначенням Олександр Осокін заявив, що також має намір оскаржити заочний вирок.

Amnesty International висловила глибоке обурення з приводу заочного вироку голові Меджлісу кримськотатарського народу Рефату Чубарову. Про це йдеться в заяві правозахисників, яка опублікована на сайті Amnesty International. «Цей вирок є ганебною кульмінацією несправедливого і сфабрикованого судового процесу проти Рефата Чубарова і ще однією спробою Російської Федерації придушити опір кримськотатарської спільноти проти низьких переслідувань», — повідомила директор Amnesty International в Україні Оксана ПОКАЛЬЧУК. Вона додала, що масові заходи 26 лютого 2014 року в Сімферополі, в організації яких визнали винним Рефата Чубарова, не відповідають критеріям «масових заворушень» навіть за визначенням Кримінального кодексу Росії. За її словами, наявні докази свідчать про те, що того дня не було ніяких «масових заворушень». «Вирок Чубарову — черговий наступ на лідерів кримськотатарської спільноти, яку в незаконний та нікчемний спосіб примушують замовкнути. Amnesty International вимагає негайно скасувати це рішення і зняти всі звинувачення проти Чубарова», — сказано в тексті заяви.