«Переносимо-переносимо»

Які останні важливі новини з Верховного Суду в резонансній справі Гонгадзе-Подольського?

21 травня Георгію Гонгадзе виповнилося б 52 роки. На жаль, за понад два десятиліття після вбивства журналіста до дати його народження, як і, власне, до річниці скоєння злочину (16 вересня), країна змушена підходи без юридичної відповіді на болюче питання – хто замовники. Не дивлячись, на різноманітні події в державі, не дивлячись на зміну президентів і генпрокурорів, не дивлячись на міжнародні зобов’язання України, справа Гонгадзе-Подольського в цій частині не розслідується.

Що ж стосується розгляду скарг на вирок головному виконавцю вбивства Георгія Гонгадзе та викрадення і побиття громадського діяча Олексія Подольського в касаційній інстанції, то цей процес по суті так і не розпочався. У Верховному Суді вже п’ять років триває колотнеча із постійними скандалами та перенесенням засідань. Хіба що, можливо, за виключенням періоду коли суддівську колегію очолювала Наталія Марчук, яку згодом замінили на іншу трійку суддів на чолі з Станіславом Голубицьким.

За словами представника потерпілого Олексія Подольського, відомого конституціоналіста Віктора Шишкіна, чинна суддівська колегія є незаконною, тому що порядок формування складу суду касаційної інстанції відбувається відповідно до ст. 389 та ст. 394 КПК 1960 року, незалежно від того, є автоматизована система чи немає. «Ці статті означають, що в новому складі має бути суддя, яка витребувала цю справу і призначила її до касаційного розгляду, а це суддя Наталія Марчук», - пояснює Шишкін.

І це лише один епізод кричущого порушення Конституції і законів. Або можна згадати інший приклад: суд спочатку в незаконний спосіб видалив з процесу потерпілого Олексія Подольського в 2019 році, а нещодавно і його представницю, адвоката Тетяну Костіну. Віктор Шишкін, в свою чергу, на знак протесту відмовився брати участь в засіданнях поки процес веде колегія суддів на чолі з Голубицьким. Словом, однієї журналістської статті не вистачить для того, щоб описати всі «досягнення» Верховного Суду в цій справі.

Новим представником потерпілого Подольського, нагадаємо, став народний депутат Олександр Дубінський («Справа Гонгадзе-Подольського не тільки про вбивство...»). Напередодні судового засідання 29 квітня він звернувся до суддів із заявою про об’єктивну неможливість проведення засідання в цей день. Втім, головуючий суддя Станіслав Голубицький, не зачитуючи саму заяву, трактував її на свій розсуд – мовляв Дубінський просить перенести засідання. Чому це абсолютно неправильно, пояснює адвокат Тетяна Костіна:

«Сторона А.Подольського подала до Верховного Суду цілий ряд надважливих документів. Про них суддя Голубицький в черговий раз умисно промовчав на засіданні. Також він повністю перекрутив суть одного з документів, в результаті якого колегія була змушена, усуваючи одне з багаточисленних своїх грубих порушень, перенести дату засідання. Ніякого клопотання з проханням про перенесення судового засідання Олександр Дубінський не подавав. А.Дубінський подав заяву про об'єктивну неможливість проведення засідання 29 квітня. Текст цієї заяви Ви можете опублікувати у себе на сайті, щоб ті, хто сьогодні був присутній на процесі, хоча б мали можливість порівняти його з тим, що конкретно оголосив пан Голубицький, який, підкреслюю, навмисно і систематично дезінформує учасників процесу і приховує від них найважливіші документи, які ми подаємо».

Також сторона Подольського повідомила «День», що правоохоронними органами порушено кримінальну справу за перешкоджання діяльності адвоката Костіної, представника потерпілого Подольського, вчинене  посадовими особами Верховного Суду.    

«Саме суддя Голубицький і його колеги здійснювали фактичне переслідування сторони Подольського, займалися фальсифікаціями і грубими порушеннями Конституції і законів України, дезінформували тих, хто займається моніторингом виконання Україною своїх міжнародних зобов'язань, - пояснює Тетяна Костіна. - Все те, що відбувається в цьому процесі, ми висвітлювали в ході прес-конференції 20 квітня 2021 року на тему: «Справа Гонгадзе-Подольського: Президент Володимир Зеленський благословив безчинства та свавілля у Верховному Суді». Ознайомившись з матеріалами цієї прес-конференції, яку свідомо інформаційно блокують, можна отримати повну інформацію про те, що реально відбувається у Верховному Суді. І отримати однозначну відповідь, чому замовники жорстоких злочинів проти Гонгадзе-Подольського-Єльяшкевича упиваються та насолоджуються своєю безкарністю і чому сім'я хрещеного батька всієї української корупції повністю впливає на всі внутрішньополітичні і зовнішньополітичні процеси, пов'язані з Україною».

Але це не всі. На важливу тенденцію в розмові з «Днем» звернув увагу адвокат підсудного Олексія Пукача Григорій Демиденко. «Пукача сильно обурила позиція Валентини Теличенко, - розповідає адвокат. - На минулому засіданні, коли розглядалася її заява, вона наполегливо просила суд без неї не проводити засідання. І суд задовольнив її прохання. Цього ж разу вона виступила за те, що при відсутності Дубінського засідання можна проводити. Аналогічно поводився і представник прокуратури (Олег Троян – ред.): минулого разу він казав про те, що засідання необхідно перенести і задовольнити прохання Теличенко, а цього разу він вважає, що у заяві Дубінського про відвід суддів викладені всі обставини, тому її можна розглядати і без самого Дубінського. Але ж право людини бути присутнім на засіданні ніхто не відміняв, можливо Дубінський захоче зачитати свою заяву, додавши якісь пояснення… Як бачимо, позиції Теличенко і представника прокуратури співпадають. Але вони незаконні. Тому наша сторона і виступила проти такого підходу, права будь-якої сторони судового процесу не мають порушуватися».

Тут важливі деякі пояснення і доповнення. Схоже, тандем Теличенко-прокуратура ширший. На минулому засіданні 22 квітня головуючий суддя Голубицький повідомив, що Теличенко надіслала заяву з проханням перенести судове засідання у зв’язку з погіршення стану здоров’я. Сторона Подольського категорично не згодна з подібним трактуванням і ставить питання – «чому ця людина взагалі в процесі»? «Хочу всім нагадати, що Валентину Теличенко ухвалою тоді ще Вищого спеціалізованого суду України від 31 травня 2017 року було усунуто з процесу, - каже Віктор Шишкін. - Тому вона не має ніяких законних підстав перебувати в суді в якості представника потерпілої Мирослави Гонгадзе, а відповідно і ніяких заяв вона писати не може».

Але судді, здається, діють за своїм підготовленим сценарієм, який ось уже майже 21 рік тримає нашу країну в минулому. Вони оголосили, що наступне засідання відбудеться 27 травня о 15:00. Ну що ж, боротьба триває.