Генічеський сепаратист збирається на місцеві вибори

На Херсонщину повернувся засуджений за перешкоджання ЗСУ Едуард Коваленко

Відомий на Херсонщині проросійський активіст Едуард Коваленко, засуджений Генічеським райсудом до 5 років позбавлення волі за організацію антимобілізаційних мітингів у 2015 році (ст. 141-1 ККУ), повернувся до рідного міста і планує брати участь у місцевих виборах.

Про це Коваленко розповідає на своїх сторінках у соцмережах та на каналі YouTube. Керівник Соціал-патріотичної асамблеї слов’ян (СПАС) агітує вступати до лав партії, «вмикатися в процес» місцевих виборів в Україні і боротися за «соціальну справедливість» проти олігархів.

На одному з відео Коваленко говорить: «попереду у нас ще багато подій, яскравих і веселих» та поширює номери мобільних телефонів «координаторів» партії, які ведуть запис кандидатів, охочих балотуватися від СПАСу до місцевих рад.

ХТО ТАКИЙ КОВАЛЕНКО

Його ім’я відоме з початку 2000-х. Тоді Коваленко брав участь в акціях «Україна без Кучми», а згодом сприяв розколу в УНА-УНСО в той час, як тодішнього лідера партії Миколу Карпюка посадили за грати.

Як «націоналіст» Коваленко запам’ятався провокативними акціями на підтримку Віктора Ющенка у 2014 році. Тоді він з групою молодиків у стилізованій під нацистську формі проводив марші в підтримку опозиційного кандидата. Провладні ЗМІ, звичайно ж, охрестили прихильників Ющенка нацистами і заявляли про розкол в Україні.

Партію СПАС Коваленко створив у 2005 році. У 2012 році балотувався до Верховної Ради по 185 виборчому округу Херсонщини, але безуспішно. Коваленко посів 8 місце на окрузі. За нього проголосували менше 2% виборців.

До 2014 року Коваленко брав участь у різноманітних проросійських акціях, які просували ідею єдності слов’янських народів. Панслав’янізм — одна з головних ідей, яку підтримує партія СПАС.

Сам Коваленко пише, що виступає «за єдність України, Росії, Білорусі, ЛНР, ДНР і ПМР... та всіх республік СРСР». Війну на Донбасі він вважає громадянською.

МІТИНГИ В ГЕНІЧЕСЬКУ

27 січня 2015 року Едуард Коваленко організував і провів мітинг у Генічеську, під час якого виступив проти мобілізації українців до ЗСУ та заявив ультиматум — в разі продовження мобілізації, будуть перекриті дороги та взяті штурмом органи влади.

Нижче — виступ Коваленка під час мітингу, зафіксований у рішенні суду.

«Приветствую всех участников борьбы за счастье трудового славянского народа. Мы понимаем, что идет сейчас братоубийственная война. Мы здесь собрались для того, чтобы показать, что мы недовольны этим. Мы выставляем ультиматум. Если не остановят мобилизацию на территории Украины мы перекроем дороги, возьмем штурмом военкоматы, райотделы милиции, и все остальные органы власти. Поэтому все, кто заинтересован, чтобы его родные и близкие остались живыми, должны вместе собраться, мобилизироваться, против мобилизации. По этому инициативная группа, которая сегодня организовала сегодняшнее собрание, должна всех зафиксировать, взять телефоны, и в необходимый момент, что бы мы могли быстро собраться», — заявляв Коваленко.

Пізніше він проводив низку подібних мітингів та давав інтерв’ю пропагандистським російським каналам та медіа з непідконтрольних Україні районів Донецької і Луганської областей, у яких поширював подібну сепаратистську риторику.

Суд над Коваленком тривав кілька років. Врешті, 15 травня 2017 року Генічеський районний суд визнав його винним у скоєнні злочину за ст. 114-1 КК України «Перешкоджання законній діяльності Збройних сил України та інших військових формувань» і призначив покарання у вигляді 5 років позбавлення волі. У березні 2019 року Верховний Суд України залишив рішення суду першої інстанції без змін.

ОБМІН

29 грудня 2019 року Едуарда Коваленка обміняли під час великого обміну полоненими. Бойовики та російські куратори з так званих ЛНР і ДНР включили Коваленка до списку «своїх» і захотіли повернути.

В Луганській області проросійський активіст пробув пів року, після чого повернувся на підконтрольну територію України, де продовжує публічну політичну діяльність.