«Червоні лінії» давно перейдені

Лукашенко відкрито підключився до «гібридної війни» проти України

І знову я чогось не розумію. Офіційний спікер української делегації в ТКГ Олексій Арестович заявив у коментарі «ВВС News Україна», що в разі, якщо бойовики т.зв. «ЛНР» здійснять допит білоруського опозиційного журналіста Романа Протасевича, захопленого режимом Лукашенка в результаті акту державного тероризму з перехопленням пасажирського літака, то Україна заявить про втрату Білоруссю статусу посередника в переговорах про врегулювання конфлікту на Донбасі та відмовиться від Мінська як від майданчика для консультацій. А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в телеефірі «Сніданку на 1+1» наголосив, що, мовляв, якщо диктатор Білорусі пустить бойовиків з Донбасу для допиту Романа Протасевича, то йому, себто Лукашенку, «буде боляче». А разом із тим Кулеба розшаркався перед білоруською диктаторською владою – мовляв, ми не хочемо ніякої економічної чи політичної війни з «близькою нам країною», «ми діятимемо дуже зважено», «ми турбуємося про білоруський народ» тощо. Іншими словами, режиму Лукашенка оголошено чергове 1289 попередження та проведено так само чергові «червоні лінії»…

Але ж Лукашенко та його команда вже перейшли ледь не всі можливі «червоні лінії» та вступили у «гібридну війну» проти України на боці проросійських маріонеток на Донбасі та їхніх терористичних угруповань! Невже речники чинної влади не дивляться телебачення, не читають газети та не «сидять» в Інтернеті? Невже вони нічого не знають про те, що офіційно заявляли за останні дні сам Лукашенко, представники його команди та державне білоруське телебачення?

Що ж, давайте послухаємо Лукашенка та лукашенківців. Спершу – «бацьку»: «На Донбассе возбуждено уголовное дело по этим персоналиям [Протасевичу та Сапезі – С.Г.]. Я напомнил президенту Путину, что возбуждено уголовное дело, и сказал, что если будут вопросы к ним – милости просим к нам, пожалуйста, задайте им вопросы, потому что людей они убивали там, в Донбассе. Эти факты известны не тольки у нас и в братской России, но и во всем мире… У нас предусмотрена по такой статье не смертная казнь, а 15 лет. Он знал, что говорил, он понимал, что там, на юго-востоке Украины, ему могут быть предъявлены претензии».

Добре, щодо Протасевича сфальшували «інформацію» про службу в полку «Азов». Але причому тут Софія Сапега, яка у 2015 році ще вчилася у школі в Мінську? Та не це тут головне. У кількох реченнях Лукашенко: а) визнав легітимність терористичних угруповань на Донбасу та їхніх «судів» й інших «органів»; б) оголосив криміналом участь у бойових діях на боці законної влади України проти агресорів і їхніх посіпак; в) за звичкою збрехав – бо ж білорусу, який воював на боці терористів, дали не 15 років, а лише два роки; г) у всьому світі відомо (хоча і не всі хочуть це визнати), що саме Росія вдерлася на Донбас і вбиває там людей.

І ще одне самовикриття «бацьки», зроблене з притаманною йому «логікою»: «Кто платил подонку, который убивал людей в братской Украине?» Агов, навіть якби Протасевич справді убивав проросійських терористів чи вояків російської армії, він би якраз захищав «братню Україну». Чи це сполучається з кваліфікацією захисника України як «покидька»? Чи, можливо, «братня Україна» для Лукашенка – це сателіт Кремля на чолі з якимось диктатором?

А голова КҐБ Білорусі Іван Тертель під час зустрічі депутатів «парламенту» з Олександром Лукашенком не тільки підтримав свого патрона, а й розвинув його тези, заявивши, що Протасевич брав участь у бойових діях у складі «ультранационалистического батальона «Азов» на востоке Украины». Він сказав: «Неоспоримо, что данное лицо в полной мере соответствует определению террориста, боевика-наемника, участника кровавых событий в составе печально известного батальона «Азов», связанных с бесчинствами и гибелью мирного населения на юго-востоке Украины. И это не только наши данные и данные следствия, но и факты, изложенные в СМИ с личными признаниями Протасевича, которые широко доступны».

Агов, пане міністре внутрішніх справ Аваков! Полк «Азов» підпорядкований вам, а ви вже понад тиждень мовчки ковтаєте хамські випади та брехню, які безчестять не тільки «Азов», а й усю Національну гвардію! Агов, пане Верховний головнокомандувач Зеленський! Невже ви гадаєте, що це вас не стосується? Помиляєтесь, стосується, ще і як…

А ось що заявляв журналіст (чи представник відомого за радянських часів типажу «журналіста у цивільному»?) Григорій Азарьонок на державному білоруському телеканалі СТВ. Мовляв, улітку 2014 року Протасевич виїхав до України для участі в бойових діях на Донбасі, де познайомився з лідером «Національного альянсу» та активним учасником Майдану Ігорем Гузем: «По его предложению вступил в неонацистский батальон "Азов", где прошел спецподготовку по рукопашному бою, стрельбе из огнестрельного оружия, штурмовым действиям, диверсионно-подрывной работе. Зимой 2015 года дослужился до заместителя командира связи второй ударно-штурмовой роты. Содействовал получению польского и американского финансирования на нужды "Азова"». І хоча докази цього «журналіст у цивільному» не навів, але кого цікавлять докази? Головне – політичне звинувачення, пропаганда…

Можуть зауважити – це ж усе тільки слова, чи варто надавати їм таку вагу? Варто. Бо ж не забуваймо: Білорусь є неототалітарною державою, а у такій державі словесні настанови вождя, керівника спецслужби й офіційних мас-медіа є прямими директивами до дії. З відповідними наслідками.

І після всього цього знаходять у владній верхівці України та навколо неї особи, які вважають, наче режим Лукашенка ще не перейшов «червоні лінії» і з ним можна мати справу як із «посередником із врегулювання конфлікту на Донбасі»… Пробачте, панове, я вас не розумію.