З масовими безпорядками на Львівщині повний порядок

13 березня на полігоні Національної гвардії в селі Раковець на Львівщині відбулися грандіозні навчання особового складу львівської міліції і національних гвардійців. Як зазначив згодом начальник Львівського обласного УМВС генерал-майор Богдан Романюк, такі тренування проводяться по всій Україні з метою "тримати ситуацію у державі під контролем, зважаючи на масові виступи, що плануються найближчим часом". Генерал не заперечив, що у число "масових виступів" він включає і загальноукраїнський страйк, запланований на 18 березня. Найперше, шо впало в очі репортерам "Дня", недолугий переклад українською російського заклику: "Воїн! Суворо соблюдай міри безпеки при поводжені зі зброєю!" і гурт бомжуватих громадян. Ці люди виявилися переодягнутими гвардійцями, що повинні були імітувати на навчаннях натовп озвірілих хуліганів. Потрібно сказати, що їм це вдалося на славу і вони не посоромили своїх звитяжних військових частин.

Спочатку спецрозділи "Беркут" і "Сокіл" спільно з працівниками патрульно-постової служби кілька разів локалізовували і ліквідовували масові безпорядки, вчинені нацгвардійцями (останні ввійшли в роль, кидалися каменюками-піщаниками і відбивалися кривими дерев'яними палицями). Бойовище було настільки захопливим, що ліктем по голові дістав навіть фотокор Укрінформу, який забажав зробити дуже ефектне фото. Міліціонери з ППС міцно трималися за руки, намагаючись не випустити з кола жодного "хулігана", і з боку здавалось, що вони грають в стару піонерську гру: "Вожатий, вожатий подай піонера". Після введення "в бій" пожежної машини з водометом "масові заворушення" було остаточно придушено і закаляні болотом правоохоронці почали новий етап воєнізованих ігор.

Спочатку працівники "Беркута" оточили і захопили живими двох умовних "бандитів", які відстрілювалися з автоматів. Коли затриманих привезли до умовної "в'язниці", репортер "Дня" поцікавився у них, чи не виникало у дуету бажання не датися в руки охоронцям живими. Один з міліціонерів-конвоїрів висловив взагалі деструктивну пропозицію: "Ну що, хлопці, давайте по пляшці - і на волю". Опинившись знову на свободі, один з умовних "бандитів" почав з'ясовувати, хто з "беркутів" взяв його АКС, на що напарник зауважив: "Що ж ти за злочинець, що в тебе будь-хто може автомат забрати?!"

Через кілька хвилин спецпідрозділ "Сокіл" (позивний "ТОР") вже штурмував "злочинця", який засів у бункері. Останній кричав, що всіх перестріляє, і вимагав через 20 секунд автобус. Хлопці в чорному одязі і в еластичних масках, обурені надмірними вимогами, "рвонули" якийсь потужний вибуховий пристрій, і поки "терорист" оговтався, його вже скрутили. Той, хто ще кілька секунд назад хотів автобуса, напівголосно нагадав штурмовикам, що в нього забули вилучити ніж. Це недоопрацювання було ліквідовано: порушника спокою видалили "зі сцени".

Коли національні гвардійці почали демонструвати маневри зі щитами, міліціонери не втрималися від дошкульних насмішок, та показова демонстрація прийомів рукопашного бою примусила правоохоронців закусити язика: військові показали, що "Беркут" ще може в них дечому повчитися. Під час показових виступів трапилася й перша НП: розбивши пляшку об власну голову, важко травмував себе один з інструкторів "Беркута".

Поряд з журналістами майор міліції упівголоса пояснював старшому лейтенанту національної гвардії, що чутки про безхмарне життя їхньої структури дуже перебільшені: зарплату затримують на 2-3 місяці, останній раз продпайок складався з 50 кг картоплі, 8 кг цибулі, 5 кг риби і 800 грам вершкового масла. Старший лейтенант весело реготав. Побачивши, що я прислуховуюсь до розмови, майор порадив, щоб в майбутньому умовний "терорист" кричав з бункера: "Завтра знову буде "День"! Щоб помститись, я запитав чи з'їв він всю свою цибулю відразу, чи може розтягнув це задоволення?

На прес-конференції, що відбулась по закінченні навчань начальник львівського УМВС генерал Богдан Романюк зазначив, що у відпрацюванні етапів тренувальних операцій "Хвиля" і "Грім" було задіяно 1 тисячу 27 осіб і результатами він в основному задоволений. Також підкреслив, що сьогодні по навчальній тривозі підняли навіть виправно-трудові заклади, і перевірка показала, що весь особовий склад, підготовлений для операцій з ліквідації масових безпорядків, діяв добре.