Вівця Доллі може стати жахливішою від ядерної бомби

Президент США Біл Клінтон розпорядився, щоб Національна комісія радників у справах біотехнології упродовж трьох місяців підготувала низку ініціатив федерального уряду, аби запобігти зловмисному використанню генетичного копіювання.

Комісія, до якої входять чільні американські правники, лікарі, біологи, теологи і філософи, вирішуватиме, чи може загрожувати людству використання досвіду шотландських науковців, які на початку цього тижня оголосили про створення першої в світі генетичної копії великого ссавця.

Вівця Доллі очевидно не підозрює, що її появу дехто порівнює зі створенням першої ядерної бомби. Доллі виникла в результаті експерименту, який досі турбував лише письменників фантастів, але зовсім не політиків. Науковці з дослідницького інституту в Едінбурзі вилучили клітини з тканин вимені дорослої вівці і трансплантували їх до яйцеклітини, з якої було вилучено зародок. У результаті успішного експерименту дослідники отримали дві ідентичні тварини з однаковим генетичним кодом (див. "День" №33 за 25 лютого).

Це відкриває цікаві можливості для подальшого розвитку репродуктивних технологій і генетики загалом, але зараз чимало людей висловлюють стурбованість можливими наслідками спроб створювати генетичні копії людей. Найбільше лякає те, що ніхто наразі не може передбачити, якими саме будуть ті наслідки. Керівник групи шотландських дослідників Іан Вільмут визнав, що розроблена ними технологія може бути застосована до людей, проте додав, що "це пов`язано з надзвичайними практичними труднощами і було б неприйнятним для суспільства". Пан Вільмут забув додати, що це було б ще й порушенням британського закону "Про людське запліднення та ембріологію", чинного з 1990 року. Подібні, а подекуди й жорсткіші заборони діють у більшості країн Західної Європи, однак, наприклад, у Сполучених Штатах Америки генетичне копіювання людей не заборонене, хоча президент Клінтон та Конгрес відмовлялися виділяти гроші на дослідження з використанням людських ембріонів. Очевидно, що у світі є чимало країн, де це питання закон не регулює жодним чином, і не менше країн, де громадськість не має жодного впливу на те, що робить керівна верхівка.

Британський лауреат Нобелівської премії миру Джозеф Рутблат закликав створити міжнародний комітет, завданням якого був би контроль за генетичним копіюванням та іншими експериментами в цій галузі. На його думку, вправні руки і злі голови можуть використати результати наукових досліджень для створення зброї масового знищення, "яка може виявитися доступнішою, ніж ядерні арсенали". Навіть шотландські дослідники в численних інтерв`ю розповідають про те, які стурбовані були їхні рідні та близькі, коли довідувалися про суть і результати дослідів. Іан Вільмут підтвердив, що були випадки, коли певні особи намагалися вийти на контакт з науковцями і пропонували себе для дослідів. Жінка, ім`я якої не подається, прагнула відтворити свого покійного батька. Виловлювалися пропозиції створення генетичних двійників для отримання донорських органів для невиліковно хворих. Проте подібні проекти викликають у більшості людей заперечення з морально-етичних міркувань, оскільки порушують принцип не використання людських істот в якості засобів, або матеріалів. Навіть вирощування генетично пристосованих свиней для донорських органів людям не викликає ейфорії. У Великобританії висловлюються побоювання, що є чимало диктаторів, котрі бажали б мати загони своїх двійників. Однак критики зауважують, що генетично відтворений Гітлер можливо і не був би нацистом, оскільки на формування особистості, крім генетично запрограмованих рис впливає ще й життєвий досвід.

Науковці-генетики з Шотландії уже не вперше виносять у світ запитання, на які ніхто не має відповідей. На початку року вони виставляли на огляд корову з модифікованим генетичним кодом, яка дає молоко, за багатьма характеристиками наближене до людського. Дослідники кажуть, що мета їхньої роботи була благородна - забезпечити молоком немовлят.

Лондон