Вільний доступ населення до зброї неприпустимий

Сьогодні озброєння країни - факт очевидний. Лише торік із застосуванням вогнепальної зброї було скоєно 1877 злочинів, що вдвічі більше, ніж 1995 року. Занепокоєна таким станом справ група народних депутатів винесла на розгляд сесії Верховної Ради питання про надання громадянам України права на придбання й використання вогнепальної зброї з метою самозахисту.
Кореспондент "Дня" Сергій Браткін звернувся до полковника міліції Анатолія Примаченка, начальника відділу дозвільної системи МВС України, з проханням дати професійну оцінку наслідків можливого нововведення.

- Міжнаціональні збройні конфлікти й соціальна напруженість призвели до різкого підвищення інтересу до зброї як у злочинців - для скоєння протиправних дій, так і в законослухняних громадян - з метою самозахисту. Зі злочинцями все ясно: вилучення зброї й суворе покарання. Складнішим є питання про використання вогнепальної зброї для самозахисту. Після глибокого аналізу, зваживши всі "за" й "проти", ми з колегами у відділі дійшли єдиної думки: надати громадянам право володіння вогнепальною зброєю сьогодні недоцільно.

- Навіть попри зростання загрози для їхньої безпеки? Але ж часто трапляється й так, що працівників міліції поруч немає й усе вирішують секунди?

- Кожен громадянин України, бажаючи мати при собі засіб індивідуального захисту, вправі купити газову зброю в установленому законом порядку. При будь-якому нападі газова зброя легко виведе злочинця "з ладу" на час, необхідний для виклику наряду міліції. А надати громадянам право використовувати вогнепальну зброю тотожно тому, що дозволити їм чинити розправу на власний розсуд, будь то злодій чи п'яний хуліган - пристрелити й край. А якщо кому-небудь погляд перехожого здасться зловісним, рухи погрозливими? За допомогою вже легальної зброї почнуться "розборки" злочинних угруповань, розв'язуватимуться соціально-побутові й родинні конфлікти. На що перетворяться наші вулиці, під'їзди й загалом життя?

Уявіть собі дітей і підлітків, котрі поцупили в батьків цю "іграшку"... Коли злочинцю буде терміново потрібна зброя, він передусім пограбує того, хто її має. З'явиться новий підвид масових квартирних крадіжок - з метою заволодіння вогнепальною зброєю. Навряд чи всі майбутні власники будуть у змозі забезпечити збереження своїх пістолетів надійними надсекретними сейфами.

- Ви переконані в такому результаті?

- Це вже дійсність. Сьогодні на терені України в розшуку перебувають майже 6 тисяч одиниць вогнепальної зброї, з цієї кількості без малого тисяча надійшла в розшук торік. І це попри те, що нині право носіння зброї має дуже вузьке коло осіб. До речі, з недавно дозволеної громадянам газової зброї в розшук уже надійшло понад 780 одиниць.

- А як розв'язується питання в розвинених країнах?

- Ми докладно вивчили національні законодавства ряду держав. У багатьох із них закон дозволяє громадянам володіти вогнепальною зброєю. У Німеччині, приміром, людина для цього зобов'язана бути членом мисливського чи стрілецького клубу, а в Англії - тільки членом мисливського клубу. Ясна річ, таке членство суворо лімітовано серйозними вимогами до кандидатів. Щоб зрозуміти, яке лихо на нас чекає в разі прийняття цього закону, згадаю США, де щороку від короткоствольної зброї гине понад 30 тисяч чоловік. Останнім часом багато країн почали "переозброєння" громадян пістолетами винятково травматичної дії.

- Ви вважаєте переконаність прихильників вільного продажу зброї помилкою?

- Злочином. Хто зацікавлений в ухваленні такого закону? Підприємці, котрі вбачають у торгівлі зброєю лише хороше джерело для збільшення своїх доходів, а також представники тіньової економіки, рекету тощо, які мріють легалізувати свою зброю. І навіть найменшою мірою цей дозвіл нічого не дасть переважній більшості чесних громадян - як би їй не хотілося, проста людина сьогодні не в змозі купити пістолет, який, за нашими підрахунками, коштуватиме близько $1000.

Саме тому я закликаю народних депутатів у вирішенні цього питання виходити не з інтересів згаданих груп, а керуватися міркуваннями забезпечення справжньої безпеки держави та її населення. Не слід забувати й про можливу реакцію наших сусідів із СНД, котрим напевне не сподобається, що Україна стане джерелом розповсюдження вогнепальної зброї на їхній території. А це вже питання політичне.

- А яким же чином захищатися громадянам від озброєних злочинців?

- Роздати бойові пістолети населенню для протистояння озброєним злочинцям - спровокувати криваву бійню. Доцільніше було б значні кошти спрямувати на додаткові й надзвичайні заходи для тотального вилучення зброї в криміногенних елементів, передбачити законодавством суворе й реальне притягнення таких осіб до кримінальної відповідальності. Володіння бойовою зброєю - прерогатива професіоналів, котрі проходять спеціальні тренування, знають, коли й у яких випадках його застосовувати, діють організовано й цілеспрямовано.

До речі, ми провели широке опитування громадян в усіх областях республіки. За право мати в особистій власності вогнепальну зброю висловилися тільки жителі двох областей: Львівської й Івано-Франківської. В решті областей переважна більшість громадян - рішуче проти таких нововведень.

Розмову вів
Сергій БРАТКІН, «День»