В парламентi очiкується мiграцiя

Ірина ГАВРИЛОВА, «День»
Цілком можливо, що завтрашній сесійний день розпочнеться з пропозиції про внесення у порядок денний питання про недовіру урядові. Ліві, ініціювавши його спільно з «Громадою», стверджують, що у них вже є 215 голосів (минулого вівторка за внесення у порядок денний питання про недовіру урядові «підписався» 191 депутат).

Підготовча робота, яка велася «громадівцами» не тільки з шахтарями, але й з депутатами, принесе, ймовірно, свої результати. Однак ці голоси потрібні «Громаді» навіть не для відставки уряду, а для обрання П.Лазаренка віце-спікером. Розуміючи, що це найбільше, що він може отримати від ВР, лідер «Громади» найактивнішим чином зайнявся «збиранням голосів», вклавши, як подейкують, у «переговори» чимало коштів .

Неважко помітити, що останнім часом «Громада» стрімко збільшує чисельність своїх лав. Говорять, що за принципом «гроші до грошей» до фракції найближчим часом перейдуть близько 20-ти позафракційних депутатів — представників ділових кіл. Зокрема, В.Бабич підтвердив кореспондентові «Дня», що переговори про це з ним вже велися. «Основним мотивом було те, що я працював у Дніпропетровській області і чудово знаю Павла Івановича», — сказав народний депутат.

Відзначимо, що людей, «котрі працювали в Дніпропетровську і знають Павла Івановича», чимало і в НДП. До речі, один з «мажоритарників» НДП вже написав заяву про перехід до фракції «Громада». Ця подія не афішується, і, як сказав з цього приводу О.Ємець, «у кожній фракції є свій Ничипорук». Проте серед контрольованих щосили «мажоритарників» все частіше лунають заяви на кшталт «ми не солдати, що беззаперечно виконують накази армії НДП». Відчуваючи слабкість, «Громада» посилила тиск. За словами одного з активістів фракції В.Омелича, ще до середи «у них буде не менше 40 додаткових голосів, необхідних спочатку для відставки уряду». На думку п. В.Омелича, це підштовхне депутатів вступати до «Громади»: «адже фракція НДП буде деморалізована, і в ній неминучий розкол», після якого, «Громада» матиме не менше 60-ти фракціонерів. Як стверджує В.Омелич, чимало парламентаріїв — представників ділових кіл, «поки бояться відкрито перейти на бік «Громади», побоюючись фінансових репресій з боку податкової адміністрації та інших урядових структур».

Однак те, що представники фінансової еліти у ВР відкрито заявляють про свою можливу передислокацію в табір опозиції, найкраще підтверджує їхня впевненість у тому, що «за це їм нічого не буде». Нинішньому вияву вільнодумства, очевидно, сприяють, по-перше, тверда упевненість депутатів-бізнесменів у відставці кабінету Пустовойтенка, який, за їхніми запевненнями, був інструментом фінансових репресій, і, по-друге, переконання в існуванні домовленостей між Л.Кучмою та П.Лазаренком, внаслідок яких стало ясно, що сформувати новий уряд без участі «Громади» не вдасться. За чутками, новим прем’єром може стати Анатолій Кінах, голова УСПП.

Але «вербування» проходить не тільки серед позафракційних, заможних парламентаріїв. «Пощипавши» деякі фракції — Рух, НДП, ПСПУ — «Громада» намагається внести сум’яття у пропрезидентські лави. І навряд чи «величезні» апетити задовольняться перебіжчиками-одинаками. За словами одного з лідерів «Громади», вони «більше розраховують на голоси однієї з пропрезидентських фракцій». Можна припустити, що йдеться про фракцію зелених, яка висунула на пост спікера О.Рябченка — колишнього члена фракції «Єдність» з Дніпропетровська. До речі, в п’ятницю відбулася Координаційна нарада ПЗУ. Лідер «зелених» В.Кононов повідомив кореспондентові «Дня», що йшлося «про незадоволення партії позицією своєї фракції у ВР». «Ми не зайняли свою нішу, не є самостійними», — перерахував В.Кононов список «претензій».

Відзначимо, що фракція ПЗУ, як на підбір, складається із небідних людей, якими так цікавиться «Громада». На думку джерела, що побажало залишитися невідомим, ідеологічна підтримка буде компенсована матеріально. Йдеться про пільгові кредити, податковий захист, можливості розширити бізнес (що обіцяє їм «Громада»), тобто за 4 роки повернути і примножити витрачені на виборчу кампанію кошти.

До речі, така «співпраця» носить, як стверджують джерела, близькі до «Громади», взаємовигідний характер: Павлові Івановичу, чиї кошти також мають властивість закінчуватися, притік «внутрішньопарламентського» капіталу, м’яко кажучи, не завадить.