Потужний китайський десант

Учора до Києва з офіційним п`ятиденним візитом прибула численна військова делегація на чолі з заступником голови Центральної військової ради Китайської Народної Республіки, міністром оборони Китаю генерал-полковником Чи Хаотянем.

У Києві представника супердержави зустрічатимуть, так би мовити, за програмою вищого гатунку. Окрім переговорів в оборонному відомстві - а це буде перша особиста зустріч міністрів оборони двох країн - передбачені зустрічі Чи Хаотяня з Президентом України, прем`єр-міністром і головою Верховної Ради. Тож зрозуміло, що в цього візиту є значне саме політичне навантаження. Як очікується, на зустрічах, серед іншого, будуть обговорюватися проблеми як регіональної, так і світової безпеки. Китай, як відомо, не підтримує ідею розширення НАТО на схід, а минулого місяця лідери Росії та Китаю вже висловилися за світовий устрій з декількома центрами сили, і домовилися про скорочення військової присутності в прикордонних районах.

Військові в Києві висловлюють обережний оптимізм, що офіційний візит в Україну міністра оборони КНР позитивно позначиться на ефективності оборонних контактів між країнами. Угоди про співробітництво між оборонними відомствами та у військово-технічній галузі між двома країнами були укладені ще два роки тому, і тоді ці домовленості сприймалися в Україні досить оптимістично з огляду на потенційні можливості партнера. Але насправді реальна військова співпраця між Києвом та Пекіном продуктивністю не вирізнялася. Фахівці це пояснюють тим, що - хоч Китай активно і всмоктує військово-технічні ноу-хау, а оборонні витрати країни вважаються одними з найбільших у світі - при укладанні контрактів китайська сторона щедрістю не вирізняється.

Нині на переговорах у Києві з чільними китайськими військовими візьмуть участь українські генерали, які відповідають за Сухопутні війська, озброєння та тилове забезпечення армії, підготовку кадрів вищої командної ланки та фахівці з радіоелектронної боротьби. У складі китайської делегації - командувачі або заступники командувачів трьох військових округів Китаю. Разом зі своїм міністром вони завітають у головний військовий заклад країни - академію Збройних Сил України. Китайські генерали також виявили бажання відвідати аеромобільну бригаду в Одеському військовому окрузі й подивитися на десантування українських аеромобілістів.

Підписання якихось документів під час перебування в Україні міністра оборони Китаю не планується. Попри те, що програма візиту є досить насиченою і тривалою, китайська сторона висловила побажання утриматись від будь-яких прес-конференцій за участю своїх генералів.