"Обіцянки - цяцянки, а дурнику радість..."

Серед передвиборних декларацій Леоніда Кучми важливе місце займало "налагодження добросусідських відносин із Росією". З того часу на адресу Президента надійшло чимало дорікань у невиконанні обіцяного. Частіше за інших чути голоси з південних та східних областей України, населення яких голосувало за майбутнього Президента найактивніше.

Керівник управління з внутрішньої політики адміністрації Президента Василь Кремень в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна заявив, що підписання великого договору між Україною та Росією саме й підтверджує виконання Л. Кучмою своїх передвиборних обіцянь. Представник адміністрації також висловив свій жаль у зв'язку з висловленнями прем'єра РФ Віктора Черномирдіна про стан росіян в Україні. "Такої проблеми в Україні не існує", - сказав він.

Заяви В. Кременя коментують:

У Криму

Олексій Мельников, депутат ВР Криму, заст. голови Республіканської партії Криму: "Виконання передвиборних обіцянок Кучми почнеться тоді, коли Україна з Росією матимуть такі відносини як Білорусія. Нинішній договір із Росією - це лише слова. Права росіян в Україні порушуються, російську мову нищать. Україна робить вигляд, що проблеми не існує, а Росія Єльцина не здатна захистити своїх співвітчизників".

Рефат Чубаров, заст. голови ВР Криму, заст. голови меджлісу кримськотатарського народу: "Президенти України та Росії змушені були констатувати те, що велить їм історія. Підписання договору, який запізнився щонайменше на 5 років, ніякого прямого відношення до виборів, які відбулися, не має".

Віктор Ніколаєв, депутат ВР Криму, голова Спілки російських громад Криму: "Яке відношення договір має до передвиборних обіцянок Кучми? Він обіцяв подвійне громадянство, надання російській мові статусу другої державної, обіцяв Крим зробити мостом між Росією та Україною й полігоном реформ. Нічого не виконано. І ніякої надії!"

У Херсоні

Голова крайової організації Народного руху Олександр Ткаленко: "Безперечно, факт підписання є одним із виконаних пунктів передвиборної програми Президента Кучми. Проблему російської мови придумано в Москві. В Україні, особливо на півдні, існують проблеми з українською мовою, яка дуже повільно повертає втрачені позиції".

Голова херсонської організації Народно-демократичної партії Сергій Сіренко: "Вважаю, що всі добрі справи, здійснювані Президентом, у тому числі підписання договору, - це не лише виконання Кучмою передвиборної програми, а й напрацювання на майбутні вибори. Проблеми російськомовного населення надумані".

У Миколаєві

Віктор Фролов, голова обласної організації Громадського конгресу України: "Президент нарешті почав виконувати те, про що говорив у своїх передвиборних обіцянках. Шкода, що минуло цілих три роки... Щодо проблеми росіян в Україні, то я не можу погодитися з тим, що ми - російськомовна меншість. Ми - громадяни України російської культури".

Юрій Діденко, лідер крайової організації Народного руху: "Не можна торгувати Україною. Хіба Кучма обіцяв робити це? У Конституції записано: іноземним військам не місце на нашій території. Хоча не вітати договір не можна. Заява Черномирдіна - це політична гра. У Миколаєві - виключно російськомовна преса, російською говорять усі чиновники. Спробував би Черномирдін створити таку ситуацію в Сибіру, де українці видобувають для нього нафту та газ".

У Дніпропетровську

Вадим Канищев, лідер регіонального відділення Партії слов'янської єдності: "Підписання договору мало що означає для росіян в Україні. Кучма перед виборами обіцяв захистити національні права росіян, надати російській мові офіційний статус і не зробив цього. Черномирдіну та Єльцину в Києві замилювали очі, а насправді в Україні відбувається планомірне витіснення російської мови".

Роман Карпов, член ради Російської громади Дніпропетровська: "За Кучми становище росіян та ставлення до Росії стали ще гіршими, ніж були. А підписання договору вигідне лише правлячій еліті".

У Донецьку

Олександр Лузан, один із лідерів партії Громадський конгрес України: "Не можна сказати, що підписання договору - це виконання перевиборних обіцянок Кучми. Та ми вітаємо цей крок".

Павло Амітов, лідер обласної організації Соціал-демократичної партії (Буздугана): "Важко оцінювати договір, не ознайомившись із його текстом... У цілому не можна говорити про обмеження прав російськомовного населення. Є окремі перегини з боку прибічників швидкої українізації".

Марія Олійник, лідер обласної організації Конгресу українських націоналістів: "Уважаю, що свої обіцяння Кучма виконує з першого дня свого президентства. На Сході України українці як не могли навчати своїх дітей в українських школах, так і не можуть. Під час підписання договору з Росією він ще раз розшаркався перед Єльциним".

За повідомленнями власкорів "Дня" підготувала Наталія ДЯЧЕНКО