На Херсон наступають піски

У Херсонському державному лісогосподарському об'єднанні - 165 тис. гектарів природних і рукотворних насаджень, а лісистість області доведено до 3 відсотків. Показник непоганий, але віднедавна він почав знижуватися. З'явилися цілі масиви соснового сушняку, на очах відроджуються херсонські піски. Так сталося у зв'язку зі зміною гідрологічного режиму та через незнання усіх проблем заліснення пісків, а ще через те, що всихання насаджень попереднє керівництво "Херсонлісу" свідомо не помічало.

- Гідрологічний режим не варто скидати з рахунку, але ліси вимирають насамперед через ганебне ставлення до них, - наголошує генеральний директор "Херсонлісу" Валентин Слюсаренко. - Перша хвиля всихання прокотилася лісами ще 1992 року, а потім кілька разів повторювалася. Через 6 років маса сухої деревини становила 48 тис. кубометрів. Згідно існуючих правил ще тоді повинні були робитися санітарні рубки...

Але правилами нехтували, рапортами - захоплювались. Цього тільки й треба було стволовим шкідникам, які за станом на 1992 рік "вирубали" 132 тис. кубометрів сосняку.

- Завдані збитки важко підрахувати, - каже Валентин Слюсаренко. А винних ніби й нема. Це ж короїди ліс з'їли! І це при тому, що у Цюрупинську є спеціальне лісозахисне підприємство, яке подавало сигнали "СОС".

Нинішнього року "Херсонліс" у порядку санітарних рубок має вирубати не менше 15 тис. га насаджень. Відступати нікуди. Надто вже розплодилися стволові шкідники аж 30 видів, серед яких найстрашніший - сосновий чорний вусач. Цей же вусач, скориставшись з елементарних потурань з боку колишніх лісових "генералів", позбиткувався над насадженнями.

- Щоб переконатися у живучості жука, ми торік у липні зрубали живу сосну - так зване модельне дерево, - розповідає генеральний директор "Херсонлісу". - І що ви думаєте? Через дві години стовбур обліпило 149 жуків! Повторюю: це не просто проблема - це страшна проблема! Не зробимо санітарних рубок, на край чекає екологічна катастрофа.

Навіть узимку в лісах не припинялося санітарне оздоровлення насаджень. Але силами Херсонщини з бідою (саме бідою!) справитися важко. Спеціалістів-вальщиків у малозалісеній області просто немає. Запрошувати з інших областей - нічим платити. А крім того вирубаних 15 тис. гектарів - це понад 1 млн. кубометрів деревини, яку потрібно вивезти. Лісівники пропонують прекрасні дрова людям за чисто символічну ціну. Але охочих взяти дари лісу не так уже й багато.

...На півдні України весна. Уже по-березневому шумить ліс. Але той, який ще здатний поборотися за своє існування. Сухі гілки своє відшуміли...