Модернізований український "Банан" в Абу-Дабі зустріли оплесками

Українська зброя відповідає сучасним вимогам і може конкурувати на світовому ринку. Так заявив міністр оборони України генерал-полковник Олександр Кузьмук по поверненні з Об'єднаних Арабських Еміратів, де 20 березня завершилась міжнародна виставка озброєнь та військової техніки "Айдекс-97". Ця виставка, що проходить раз на два роки, вважається однією з найпрестижніших хоча б через те, що регіон Перської затоки розцінюється як один з потужних ринків споживання зброї.

Тож не дивно, що представники українського ВПК та військові проігнорували решту міжнародних мілітарних виставок, яких цього року в світі відбудеться близько двадцяти, і всі свої зусилля та надії поклали на "Айдекс". Протягом чотирьох днів Україна, разом з 52 іншими учасниками, серед яких США, Росія, Франція та Німеччина, демонстрували вироби своєї оборонної промисловості й оцінювали досягнення інших. Країна репрезентувала в Абу-Дабі можливості 66 підприємств та організацій національного ВПК у виробництві військово-транспортних літаків та літаків подвійного призначення ( Ан-32,70,72 та 74 у різних модифікаціях), військових кораблів малого та середнього класу, оптико-електронну та мікрохвильову техніку для високоточної зброї, радіолокаційне обладання, ракетно-космічні розробки (ракетоносії "Зеніт" та "Циклон"). Міноборони в своєму розділі вирішило спокусити потенційних замовників базою військово-ремонтних заводів, військово-навчальними закладами та артилерійсько-стрілецькою зброєю. Військові нарешті вирішили відкрити свої сховища, де зберігається декілька тисяч зразків стрілецької зброї часів другої світової війни. В Абу-Дабі ця зброя виставлялася вже як колекційна.

Проте особливі сподівання на виставці Київ вкотре покладав на вироби танкобудівників, а саме на танк Т-84УД, пристосований для ведення бойових дій в регіонах зі спекотним кліматом, та модернізований Т-72 "Банан". Нині в світі нараховується близько восьми тисяч екземплярів "сімдесятдвійки" і ринок їхньої модернізації вважається досить перспективним. За словами Олександра Кузьмука, демонстрація практичних можливостей нашого Т-72 зірвала овації глядачів під час виступу. Проте показово, що Київ не пропонував до продажу Т-80УД, 320 зразків якого минулого року вирішив придбати в Україні Пакистан. Танк цього типу, щоправда з власним двигуном, в Абу-Дабі виставила Росія, яка ще нещодавно погрожувала припинити постачання комплектуючих до "пакистанських" танків, тобто зірвати виконання контракту вартістю понад півмільярда доларів. Але цей конфлікт між Москвою та Києвом, здається, можна вважати вже вичерпаним. Бо в Абу-Дабі Росія виставила зброю, яку неможливо виробити без допомоги України. Зокрема це зенітно-ракетні комплекси С-300 та новий ударний гелікоптер Ка-50 "Чорна акула" з українськими двигунами. До того ж за тиждень до початку "Айдексу" два державні монополісти у справі продажу озброєнь - український "Укрспецекспорт" та російська фірма " Росвооружение" - уклали угоду про співпрацю і зокрема домовились про конкретні проекти щодо виходу на світовий ринок з ракетами та бронетанковою технікою з узгодженими цінами та умовами оплати. Щоправда, міністр оборони України, який в Абу-Дабі провів близько 20 зустрічей та переговорів з представниками інших країн, заявив журналістам: "Я не можу сказати, що мене задовольнило спілкування з російською делегацією". Можна припустити, що невдоволення українського міністра викликане й тим, що він, попри сподівання, так і не зустрівся з російським колегою Ігорем Родіоновим.

Що ж до конкретних результатів "Айдексу", то поки що можна говорити лише про укладений між "Укрспецекспортом" та Міністерством оборони Індонезії контракт на постачання до цієї країни бронетехніки. Але цей контракт, який готувався ще до виставки і деталі якого не розголошувались, за "потужністю", за висновками учасників української делегації, ні в якому разі не можна порівнювати з тим же пакистанським замовленням. До того ж, Україна продає Індонезії саме бронетехніку, хоча в острівній країні значно більший потенційний ринок мають літаки та кораблі. Свого часу для оснащення ВМС Індонезія купила у Німеччини кораблі, які були вироблені в Україні. Проте нині корабельний ринок Південно-Східної Азії жорстко поділено на сфери впливу між кораблебудівними фірмами низки морських держав, серед яких домінують Великобританія, США, Франція та Китай. І проштовхнутись в цю шеренгу Україні вкрай важко, якщо взагалі можливо.

Що ж до решти збройових контрактів, підгрунтям для яких став "Айдекс", то про їхню кількість та якість, а отже прибутковість, можна буде говорити лише згодом. Загалом же протягом 1991-95 років, за даними Стокгольмського міжнародного інституту з досліджень проблем миру, Україна вторгувала на зброї 433 мільйони доларів. Посадові особи в Києві оптимістично заявляли, що країна посідає почесне 15 місце серед провідних експортерів зброї, щоправда, попереду в нас Узбекистан та Південна Корея.