Микола ДИСКІН: "Ялта відбулася як конкурентоспроможний курорт"

Будинок ялтинської міськради має два входи. Один охороняють бійці "Беркуту" - його призначено для відвідувачів. Другий, який виходить у потилицю монументальному Леніну, - для вибраних співробітників. У коридорах юрмляться люди. На дверях таблички - від нудних назв служб та управлінь до екзотичних, приміром: "Союз юних піонерів". Поряд із кабінетом мера Ялти - черга. "Чи є шанс потрапити на прийом до мера?" - запитую відвідувачів. "Усі, хто записався, потрапляють", - відповідає черга. Про Дискіна говорять шанобливо, розповідають, що "входить у становище", обіцяє і навіть виконує обіцяне.

"Що люди про мене кажуть?" - запитує Дискін на початку інтерв'ю. І, не дочекавшись відповіді, кричить помічникові: "Ти чому в коридорах не буваєш, не слухаєш, що про нас люди кажуть?" Помічник мовчить. А Дискін охоче із запалом розповідає про проблеми міста.

Про готовність Ялти до курортного сезону

- Ситуація на курорті сьогодні нормальна: екологія, харчування, епідеміологічна обстановка, забезпечення водою, робота інфраструктури. Усе нормально, чистеньке місто. До нас грек приїжджав, заможний чоловік, у нього свої пароплави, весь світ об'їздив, каже, чистішого міста не бачив. Адже це приємно почути, правда?

Цього року ми чекаємо багато відпочиваючих, більше, ніж торік. Наші путівки (навіть номери в готелях) продано до жовтня. Сьогодні ми можемо сказати, що Ялта відбулася як конкурентоспроможний курорт. Сьогодні кожен може вибрати: можна поїхати на будь-який курорт за кордон. І коли їдуть до нас, то це щось та означає. Мабуть, у нас людей щось більше влаштовує.

Упродовж Травневих свят готель "Ялта", наприклад, був ущерть заповнений: 3 тисячі відпочиваючих - у той час, як готель розрахований на 2,5 тис. чоловік. Це радісна обставина, яка засвідчує те, що наша Ялта потрібна.

У Великій Ялті - 32 населених пункти. Розвиваються вони по-різному. Але загальна тенденція: життя поліпшується! Курорт треба розвивати. Споживацьке ставлення може призвести до виснаження наших можливостей. Варто один раз підірвати авторитет Ялти, і кілька років ніхто сюди не поїде. Слід пам'ятати, що Ялта - це унікальне місце. Невипадково тут 11 державних дач, а більше їх ніде в Криму немає.

Ціни

- Ціни, я вважаю, невисокі. Наприклад, доба проживання в готелі "Ялта" (із сніданком) коштує 25 доларів. Найнижчі ціни в оздоровницях (проживання та харчування) - 10 - 12 доларів на добу. У приватному секторі - 25 - 30 доларів на добу за квартиру. Якщо квартира дуже гарна, то можуть попросити 50 доларів.

Комунальні зручності

- Торік населення було на жорсткому режимі водоспоживання, але всі оздоровниці й готелі, всі підприємства, які працювали на відпочиваючих, забезпечувалися водою безперебійно. А цього року, я гадаю, і в населення не буде проблем. Електроенергію минулого року жодного разу не вимикали. У нашій країні електроенергія часто розглядається як подарунок, а ми зробили так, що вона в нас подається постійно.

Санітарний стан

- Морська вода коло берегів Ялти, згідно із держстандартами, виглядає цілком пристойно. Екологічна рівновага витримується. Проблема в тому, що ми весь час працюємо в екстремальних умовах - ходимо гребенем скелі, у будь-який час можемо впасти, ступінь ризику дуже великий. У нас не вирішено питання надзвичайної ваги, які пов'язані з експлуатацією каналізаційних мереж.

Якщо трапиться аварія, справа буде кепська. Якщо рвоне наш колектор, який випускає за добу близько 70 тис. куб. метрів фекальних стоків, то це боляче відгукнеться в усій Україні. Завдасть непоправної шкоди не тільки курортам Ялти, а й усьому Чорноморському басейнові. Треба негайно щось робити. Звичайно, нам можна сказати, що в Севастополі взагалі без очищення скидається в море величезна кількість стоків, це ні для кого не секрет. Але ж це не вихід.

У Баден-Бадені я зустрічався з мером міста, ми говорили про міські проблеми. Я запитав у нього, яка пропускна спроможність очисних споруд. Він навіть запитання не зрозумів. Я думаю, він не знає, де в нього взагалі розміщено той колектор.

Я бачив очисні споруди у Вероні, досі ходжу під враженням: це щось фантастичне! Там залишки від очищення стоків - це пух, настільки вони висушуються. А в нас це просто знущання: наші центрифуги ні дідька не працюють! Ми знаємо, що треба зробити, та тільки грошей немає.

Скільки потрібно грошей

- Нам узагалі ніяких грошей не треба, аби наші не забирали! Якщо нам залишать усе те, що ми заробляємо, ми зможемо за 3 роки і колектор новий побудувати, і розв'язати багато інших проблем. А вже потім віддавати гроші до вищих бюджетів, але тоді нам буде що віддавати. Сьогодні ж Ялта нагадує дійну корову, котру доять, не помічаючи, що молоко йде вже з кров'ю. Торік ми зібрали на території Великої Ялти 62 млн. грн., причому 30 млн. із них віддали до кримського бюджету. І така ж сума - загальна заборгованість (енергоносії, зарплата тощо). От "Кримгаз" знову котельню відключив за несплату...

Інвестиції

- Італійці вклали понад $1 млн., турки - стільки ж, німці - кілька мільйонів у створення системи прибирання сміття. $1 млн. укладено канадською стороною в СП "Готель Таврида". Англійці взяли участь у створенні крамниць "Лондон", є китайські інвестиції. Однак загалом інвестиційний клімат в Україні несприятливий, про це добре відомо. Через те іноземні інвестори погано йдуть сюди. Ми намагалися одержати гроші через кредитні лінії Європейського банку реконструкції та розвитку. Уже була домовленість про одержання кількох мільйонів, але змінилося керівництво представництва банку, і ця справа "здохла".

В Указі Президента про розвиток Великої Ялти акцентується увага на поліпшенні інвестиційних можливостей курорту. Передбачено навіть гарантії Кабміну. Шкода, що указ має переважно політичний характер, що він непрямої дії. Якби було записано, наприклад, інвестувати щорічно в Ялту не менше ніж $25 млн., то можна було б запитати: "Де гроші?"

Приватизація

- Приватизаційні процеси дуже правильні, це засвідчило життя. Але що стосується приватизації землі, то ми свідомо гальмуємо цей процес. У Ялті земля у приватну власність не передається. Ми вважаємо, що в нас і так мало важелів впливу на організації, розташовані на території міста. Необхідно залишити якісь можливості впливати на хід подій. Коли в когось земля не у приватному володінні, з ним хоч говорити можна...

Злочинність

У Ялті різко зменшився рівень злочинності, майже на 50%. Ми задіяли додатковий батальйон міліції. Наприклад, за 2 останніх дні розкрито 112 злочинів. На жаль, ми не змогли добитися зменшення замовних убивств. Від початку року їх зареєстровано вісім. Там, де обертаються гроші, а надто великі гроші, це неминуче. Замовних убивств на економічному грунті немає в країнах, де "все поділено". У нас країна розвивається, відбувається початкове нагромадження капіталу. Я вважаю, ще все м'яко відбувається...

Декларація про доходи

У нас ця кампанія нагадує юродство. Це все дурощі - спроба розвідати, в кого скільки грошей і звідки вони взялися.

Бесіду вела Наталія ДЯЧЕНКО, "День"