"Бриз" гонить російський ЧФ у море

Цього місяця командування російського Чорноморського флоту запланувало провести широкомасштабні маневри, які сприймаються як ідеологічна пересторога багатонаціональним міжнародним навчанням "Морський бриз" за участю причорноморських держав і країн НАТО. Ставлення російських адміралів до цього заходу, який ініціювала Україна, залишається вкрай прохолодним, і й досі невідомо, чи приєднаються російські кораблі до "Морського бризу".

Власний збір-похід ЧФ РФ попередньо передбачав, що в ньому будуть задіяні можливості практично всього флоту. У море, за планом, мали вийти 50 кораблів та суден, залучалася вся авіація, два полки берегових ракетно-артилерійських військ, та морська піхота. Під час походу ракетні катери, малі ракетні кораблі, корабель на повітряній подушці та морська штурмова авіація сподівались одночасно знищити одразу п'ять морських цілей.

Нині російські кораблі, готуючись до маневрів, час від часу виходять у море, а підрозділи морської піхоти Чорноморського флоту зосереджені на одному з полігонів і тренуються задля проведення вдалої висадки морського десанту на чорноморське узбережжя - без щонайменших докорів сумління. Адже раніше російські адмірали були вкрай незадоволені, коли в першій легенді багатонаціональних навчань "Морський бриз" також планувалась висадка багатонаціональних сил із моря на суходіл.

Фактично цю широкомасштабну акцію можна розцінювати як спробу демонстрації сили, скеровану на те, аби нагадати причорноморським державам: саме Росія - головний господар на Чорному морі, яке і надалі має залишатися зоною російського домінування. Це нагадування, ясна річ, має стосуватись і України - адже її ВМС, попри бажання Києва, було відмовлено в можливості приєднатися до маневрів ЧФ.

Утім, ці сподівання російських адміралів можуть і не справдитись. Організація гучних маневрів зіштовхнулася з певними проблемами. Так, із поінформованих джерел у ВМС України відомо, що час проведення навчань, попередньо запланованих росіянами на початок квітня, вже перенесено на пізніший термін. Причина - брак палива. Кількість кораблів, які залучаються до навчань, також буде скорочено. Проте це, здається, не єдине випробування для Чорноморського флоту, з якого за три останні роки в зв`язку з реорганізацією за розпорядженнями з Москви переведено на інші російські флоти або звільнено три з половиною тисячі офіцерів, які так і не вислужили встановлені терміни військової служби. А за січневою директивою, яка надійшла в штаб флоту з Москви, командування ЧФ має скоротити чисельність своїх підлеглих ще на шість з половиною тисяч осіб, з яких 880 - також офіцери. З цього приводу командувач російського Чорноморського флоту адмірал Віктор Кравченко бідкався на сторінках головної російської військової газети "Красная звезда", що якщо "зверху" і надалі будуть надходити вказівки про скорочення, то це вже буде не флот, а, в кращому випадку, флотилія. Як тут не згадати жарт, який побтував серед професійних моряків ще за часів Радянського Союзу. Вони про Чорноморський флот казали - чи то флот, чи то не флот. Схоже, що нині справджується саме останнє.