За 111 днів — 3211 кілометрів

Чернігівець Олександр Волощук повернувся з першого етапу пішої мандрівки довкола Чорного моря

Чернігівець пройшов пішки п’ять країн, подолавши за 111 «ходових» днів 3211 кілометрів. Ще 35 відсотків запланованого шляху, а це — 1600 кілометрів, мандрівник планує подолати на другому етапі мандрівки, який стартує в середині березня.    

СТЕР ТРИ ПАРИ ЧЕРЕВИКІВ

Перший етап пішої мандрівки відомого чернігівського мандрівника та екстремала Олександра Волощука охопив п’ять країн, що мають вихід до Чорного моря. Чернігівець пройшов чорноморським узбережжям України, Румунії, Болгарії, Туреччини та Грузії. Свою мандрівку Олександр Волощук розбив на два етапи. Таке рішення він пояснив складною геополітичною ситуацією.

«Через сучасні політичні проблеми пройти довкола Чорного моря без розриву неможливо, — пояснює мандрівник. — Так, наприклад, абхази не впускають громадян України через Грузію і навпаки. Тож мусив розбивати мандрівку на етапи».

Старт подорожі припав на 26 червня, мандрівник рушив від кордону Криму та Херсонщини. На проходження узбережжя Чорного моря територією України у чернігівця пішло близько місяця. Волощук пройшов пішки 630 кілометрів територією Херсонської, Миколаївської та Одеської областей.

ВОЛОДАР ПУСТЕЛІ

За словами мандрівника, найважчими для нього були перші два дні. «Я зробив дурницю і на початку мандрівки  взяв темп 30 кілометрів на день, — каже він. — На дворі стояла жахлива спека, через яку було важко йти. Але потім почалися дощі й подорожувати стало легко. На п’ятий день мандрівки я встановив свій особистий рекорд — пройшов 43 кілометри за день, — продовжує Олександр Волощук. — Раніше мій особистий рекорд становив 42 кілометри. У подальшому таких ривків я більше не робив і взяв нормальний для себе темп у 30 кілометрів».

3211 кілометрів за 111 «ходових» днів — загальний кілометраж першого етапу подорожі. Після першого українського відрізку причорноморської мандрівки Олександр Волощук змушений був змінити взуття. Другою парою черевиків він пройшов Румунію, Болгарію і частину Туреччини. Третю пару мандрівник придбав у Туреччині. В них він пройшов більше тисячі кілометрів.

На подорож румунським узбережжям чернігівський мандрівник витратив 15 днів. За цей час йому вдалося подолати 340 кілометрів шляху.

«У Румунії я зустрічав багато старовірів та українців. Приємно зустрічати людей, які тебе розуміють, — відгукується про румунський етап мандрівки Олександр Волощук. — Єдиною серйозною проблемою стало проходження дельти Дунаю. Це тренінг для мазохістів. Там немає доріг, одні лише плавні, які пройти можна тільки на човні. Тож змушений був частину дороги плисти на катері».

ЦЕРКВА НА ЧЕСТЬ СВЯТИТЕЛЯ МИКОЛИ НА МИСI ЯЗОНА БУЛА ПОБУДОВАНА ГРЕКАМИ В 1869 РОЦI

Відтак, пройшовши узбережжям Румунії, чернігівець потрапив до Болгарії. На цю країну мандрівник витратив три тижні, подолавши пішки 413 кілометрів. У Болгарії чернігівця вразила стародавня архітектура та величні християнські собори. А от курортних місць мандрівник намагався уникати.

«Узбережжям іти важко, — каже Волощук. — Тож я намагався йти дорогами, наближеними до моря».

Під час мандрівки чернігівець ночував переважно в наметі. Щоденні навантаження досвідченому мандрівникові взнаки не давалися, і зі спиною та ногами проблем не виникало.

ПРИЄМНІ ПЕРЕПОНИ

Найбільший етап причорноморської подорожі припав на Туреччину. Цю країну чернігівець пройшов за 56 «ходових» днів. На мандрівку узбережжям «країни зірки та півмісяця» Олександр Волощук витратив два місяці, подолавши 1700 кілометрів.

«Туреччина як країна дуже цікава та красива, — говорить мандрівник. — Майже 800 кілометрів від Стамбула до Синопа увінчані гірськими серпантинами, горами, мальовничими селами і старовинними будинками».

Загострена геополітична ситуація вплинула і на Туреччину. За словами мандрівника, країна стала гіршою. Причина цього — проблеми з тероризмом. «Турки стали підозріло ставитися до незнайомих, — пояснює Олександр Волощук. — Мало не кожна машина жандармів перевіряє іноземців».

ПАМ’ЯТНИК ДIОГЕНУ В СИНОПI (ПIВНIЧНА ТУРЕЧЧИНА)

Перший етап причорноморської подорожі Олександр Волощук завершив на кордоні з Абхазією. Мандрівник пройшов причорноморським узбережжям Грузії 129 кілометрів, витративши на подорож лише шість днів.

«На моєму шляху були перепони, але перепони приємні, — усміхається мандрівник. — Мало не в кожному селі мене пригощали чачею».

12 листопада Олександр Волощук мусив завершити свій перший етап подорожі узбережжям Чорного моря.

«Перед початком мандрівки я надіслав лист до МЗС Абхазії, але мені відмовили у перетині кордному з боку Грузії, — каже Олександр Волощук. — Отже, в Абхазію можливо потрапити тільки через територію Росії».

КАПОСТЬ ВІД ФСБшників

Мандрівник планує розпочати другий етап подорожі навесні 2017 року. «Я в’їду на територію Російської Федерації, пройду Абхазію, Краснодарський край і Крим, — ділиться траєкторією шляху мандрівник. — Але спочатку мені треба відновити документи».

За словами мандрівника, на зворотному шляху в нього виникла проблема із закордонним паспортом. Так, на кордоні з Молдовою молдовські прикордонники помітили відсутність у закордонному паспорті двох чистих листів.

«Рік тому, у грудні 2015 року, я їхав із Краснодара в Крим, — пригадує мандрівник. — У Краснодарському краю мене надто ретельно перевіряли співробітники ФСБ, запідозривши у роботі на українські спецслужби. Офіційно вони зашкодити мені не могли, але зробили капость, — пояснює Олександр. — У моєму внутрішньому паспорті вони ручкою підправили літеру і він став недійсним. А у закордонному паспорті вирвали чисті два листки. Я цього не помітив і цілий рік вісім разів перетинав кордони різних держав. Вирвані сторінки побачили лише молдовські прикордонники. Мені довелося їхати в Бухарест і робити свідоцтво на повернення в Україну. Тепер от змушений робити нові документи».

Після поновлення документів Олександра Волощука чекають 1600 кілометрів узбережжям Чорного моря. Мандрівник припускає, що другий етап його подорожі займе не більше двох з половиною місяців. Вже на початку червня він планує повернутися до Чернігова. Загальний кілометраж подорожі довкола Чорного моря складе 4800 кілометрів.