У портфоліо — 240 пернатих

Птахи в житті й творчості Віктора Севідова

Бьордвотчинг (спостереження за птахами)  — захоплення, яке стає дедалі популярнішим в Україні (лише сторінка на «Фейсбуці» з такою назвою має понад 800 користувачів). Значна частина аматорів від орнітології фотографують своїх пернатих обранців. Не обділений такими людьми і Кривий Ріг. Сергій Рижков, захопившись фотографуванням птахів, за декілька років став одним із найтитулованіших фотографів дикої природи України. Анатолій Сальник, займаючись фотобьордвотчингом, реальними справами допомагає птахам, ладнаючи штучні гніздівлі, годівниці тощо. Ігор Янчук навчив поваги до усього живого, зокрема й до птахів, не один десяток своїх ліцеїстів.

А ось Віктор Севідов успішно поєднує фотополювання з анімалістичним живописом. У Кривий Ріг він приїхав 2010 року після закінчення Миргородського державного керамічного технікуму ім. М.В. Гоголя, де здобув освіту за фахом «Декоративно-прикладне мистецтво». Ось що він розповідає:

«Виріс я на мальовничій Полтавщині. З дитинства люблю спостерігати за природою. Бувало рано-вранці піду на Удай порибалити, а там сяде «смарагдова рибалочка» прямо на вудку, і в голові вже не риба, а спостереження за пернатим дивом. Приїхавши до Кривого Рогу (звідсіля родом моя дружина Оля), придбав простеньку цифрову фотокамеру. Чому вибрав птахів як фотомодель? Все почалося з гнізда тернового сорокопуда. Зробив серію знімків — від яйця до вильоту пташенят із гнізда — і закохався у птахів. Після цього став звертати увагу на наших пернатих сусідів та фотографувати їх. Далі почав шукати в інтернеті сайти, спільноти, передивлятися альбоми фотоанімалістів. Багато дало знайомство з Володимиром Стригуновим і Анатолієм Сальником. Вони стали моїми наставниками і консультантами, увели мене в коло однодумців і колег по захопленню. Фотополювання захопило мене повністю, я присвячую йому весь вільний час. Знімаю дзеркальним фотоапаратом Canon-1100 та об’єктивами Таір-3 і Canon-Ultrasonic-100/300.

Для досягнення мети використовую замасковані стаціонарні укриття, встановлюю присади, створюю водопої, годівниці, де можна знімати птахів із близької відстані. Мої маршрути пролягають кар’єрами, парками міста. Люблю вести зйомку, прогулюючись мальовничими степовими балками, яких багато на Криворіжжі. Щороку знімаю на Полтавщині — в околицях рідного Пирятина. Взимку відвідую Кам’янське, де біля греблі концентруються водоплавні птахи.

Ставши на стежку фотоанімалістики, не збираюся звертати з неї. Мисливський азарт поєднується з позитивними емоціями, які отримую, спостерігаючи птахів. Моє захоплення відкрило для мене двері в абсолютно новий світ, який не перестає дивувати».

На сьогодні у портфоліо Віктора 240 видів птахів, серед яких рідкісні: сапсан, балабан, лелека чорний, сип білоголовий, сиворакша, чернь червонодзьоба.

Птахи стали головною моделлю Віктора як у фотополюванні, так і в образотворчій анімалістиці. Сама природа дарує натхнення, створює неповторні образи і унікальні сюжети. У вільний час, якого в нього не багато, малює різними техніками та матеріалами. Найбільше полюбляє робити графічні малюнки, але у хвилини особливого натхнення бере в руки пензель і пише олійними фарбами на полотні. Він неодноразово брав участь у виставках самодіяльної творчості, де виборював призові місця. Найближчим часом Віктор Севідов планує відкрити персональну виставку своїх фотографій, полотен і малюнків на природничому факультеті Криворізького державного педагогічного університету. Без сумніву, попереду в нього ще багато нових «зупинених миттєвостей», якими він щедро поділиться з усіма шанувальниками природної краси.