Про Холм — столицю полуниці та короля Данила

Літо найкраще ладнає із маленькими, затишними містечками, як нині Холм. Його деревам, обважнілим у зелені, важко розправити гілки на вузьких вулицях, і вони плетуть затінок для школярів-на-канікулах і продавців запашної полуниці, які тут всюди. Крізь вікна кав’ярень офіціантки швидко видають льоди* у чергу так, що діти у ній не встигають заплакати, а велосипедисти — спинитися, вони вдячно дзенькають у клаксони, облизують розталий сироп і їдуть далі у справах. Вітерець блукає поміж будинків, замружені пси стежать за перехожими й навіть некрологи на паркані місцевого цвинтарю про смерть нової Беати чи Патриції не несуть смутку. Літо. 

Кордон — зовсім поруч, проте ще не такий відчутний у культурі й побуті, одязі й інтонаціях. Хіба старенькі пані, що паркують свої автівки біля крамниць, натякають на глибші корені ринкової економіки. Українці повертаються на ці землі студентами, збирачами полуниці, туристами та контрабандистами, дослідниками і просто шукачами величного минулого. 

Холм — місто сили. Король Данило, обираючи його однією зі наших столиць, точно це знав. Є якась особлива енергія  тутешніх земель і, головне, вона ще не «вивітрилася» й не зникла поміж мільйонів людей, як це сталося із багатьма столицями світу. Можливо, невеликий розмір міста сьогодні зберігає його силу. 


ЗАМКОВА ГОРА І ПАНОРАМА ХОЛМУ

Старий Холм помережаний крейдяними підземними ходами. З крейдяника ж постала і Висока гірка, де Король Данило розпочав будівництво замку. Науковці не радять вірити легендам, хоча їх переписували рідше за офіційні версії історії, тому я — вірю. Переказ свідчить, що задовго до Данилового замку на гірці було язичницьке капище, й під час нападу ворогів гора розверзлася випустивши велетенського білого ведмедя (от де вона, Нарнія). Знищивши супротивника, ведмідь знову сховався у горі, нагадуючи про себе лише із геральдичних знаків і туристичних магнітиків, проте містяни знають — вони під надійною охороною. 


ПАНОРАМА ХОЛМУ З ДЗВІНИЦІ СОБОРУ

Десь тут точно блукає дух Данила, як і лежить його тіло. Незавершені археологічні розкопки дозволяють припустити, з високою ймовірністю, що могила першого короля Східної Європи знаходиться тут. Можливо, колись нашим науковцям вдасться відкрити й таємницю Данилової корони. Хоча головне тут не у її фізичній формі, а символічності обраного ним шляху. 


СОБОР РІЗДВА ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ

На схилах замкової гори заховане в зелені українське кладовище, де є могила прем’єр-міністра Української Народної Республіки Пилипа Пилипчука. Серед відомих людей, чиє життя пов’язане із Холмом, є й голова Центральної Ради УНР Михайло Грушевський, і перша леді радянського союзу, дружина одіозного Микити Хрущьова — Ніна. Місто й сьогодні у всій своїй вишуканій, спокійній мініатюрності слугувало б гарною батьківщиною цікавим персонажам нової історії. Бо є в Холмі щось невимовно красиве й гідне, примітне в трояндах на клумбах і щебеті пташок посеред старих крон, у висоті дзвіниці Собору Різдва Пресвятої Богородиці й у виборі столиці королем Данилом. Та й справді, столицею Давньоруського королівства не стала б проста земля, її таємниця триває, як і наша. 

*льоди — польська і діалектна українська назва морозива