Місто 27 музеїв

Переяслав-Хмельницький: спокій століть

Переяслав-Хмельницький — невеличке гарне містечко  неподалік Києва з населенням близько 31 тис. жителів. Воно вважається одним із прадавніх міст Київської Русі і має багату історію. Вперше Переяславль (давня назва Переяслава-Хмельницького) згадується в угоді князя Олега з Візантією 907 року. Назва міста означає «перейняв славу». 992 року воїни князя Володимира розгромили тут печенігів.

У середині ХI століття Переяслав-Хмельницький був столицею Переяславського князівства і захищав Київську Русь від орд кочівників. У ті часи місто було великим торговельно-ремісничим центром. Тут побудували багато кам’яних будівель, і навіть виникла власна архітектурна школа. Але 1239 року Переяславль зруйнували монголи.


У ХVII столітті історія Переяславщини тісно пов’язана з українським козацтвом. 1630 року на Борисовому полі поряд із Переяславом відбулася битва між козацьким військом Тараса Федоровича (Трясила) і польською армією Станіслава Конецпольського. Саме тут 1654 року відбулася Переяславська рада.

Місто славиться своїми видатними мешканцями. У Переяславі-Хмельницькому бували і творили український поет, письменник і художник Тарас Шевченко, філософ і просвітник Григорій Сковорода, письменник Шолом-Алейхем, композитор і фольклорист Павло Сениця, архітектор Володимир Заболотний.

Переяслав-Хмельницький — це місто музеїв. Їх тут аж 27. Місцеві жителі пишаються, що Переяслав має найбільшу кількість музеїв на душу населення. За один день все обійти неможливо. Нам удалося побувати лише у трьох: у меморіальному музеї Г.Сковороди, у музеї-діорамі «Битва за Дніпро» й у Музеї народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини, який знаходиться просто неба і розташований на території 30 га.

Музей народної архітектури та побуту — це справжнє українське село з сільською управою, школою, старовинними церквами, вітряками, корчмою, ставками і городами. Тут можна побачити, як жили за старих часів сім’ї ткача, гончаря, бондаря, столяра, зайти до кожного будинку, подивитися обстановку. А ще на території музею знаходяться будівлі та стоянки з часів пізнього палеоліту до часів Київської Русі. Окрім цього, можна відвідати 13 тематичних музеїв, які розташовані на території. Музей народної архітектури та побуту Середньої Наддніпрянщини вважається одним із кращих у своєму роді музеїв України.

Переяслав-Хмельницький — дуже спокійне, затишне містечко зі старими будівлями, тихими вуличками, старовинними церквами. Місцеві жителі — привітні та доброзичливі. Тут немає галасу і метушні, а сама атмосфера міста просто пашить історією. Сюди хочеться повернутися, щоб відвідати всі музеї, відчути дух старовини та й просто втекти із задушливого мегаполісу і насолодитися спокоєм.