Краків – жива історія

Стародавня архітектура надихає сучасних скульпторів і кінематографістів

Серед країн, які найчастіше відвідують українські туристи, — звичайно, одне з перших місць посідає Польща. А серед польських міст — стародавній Краків. І не даремно. Це місто відоме з Х століття. У XIV—XVII століттях Краків був столицею Польщі, яка у той час вважалася найбільшою державою Європи. Тут коронувалися і жили польські королі. Зараз Краків — культурна столиця Польщі й одне із найкрасивіших міст Європи.

Старим Містом можна гуляти годинами, роздивляючись старожитні будинки, пам’ятники, історичні пам’ятки. Маріацький костел — це серце історичного міста. Він стоїть на Ринковій площі, щогодини збираючи біля себе натовп туристів, які бажають послухати «хейнал» — сигнал, який лунає з баштового вікна костелу кожної години. А від краси внутрішнього убрання храму просто серце завмирає: тут дивовижно поєднуються і готика, і ренесанс, і бароко.

Тут же, на площі Ринок, розташовані знамениті Суконні ряди —найстаріший торговельний заклад. Вони були побудовані ще в XIII сторіччі, коли місто отримало Магдебурзьке право. Але з тих пір ряди не раз перебудовували. Зараз тут багато крамниць і торговельних лавок із сувенірами, одягом, прикрасами.

У Вавельському замку коронувалися і жили королі Польщі. Окрім польських монархів, тут у різні часи бували австрійські військові, литовці, розміщувалися німці в часи Другої світової війни. А в Кафедральному соборі Вавеля ховали і королів, і знаменитих польських діячів — Адама Міцкевича, Юліуша Словацького, Юзефа Пілсудського. Зараз усі бажаючі можуть погуляти по внутрішньому дворику замка, подивитися, як жили в давні часи владики і навіть відчути себе королем.

Недалеко від Вавеля знаходиться район Казімеж, який називають єврейським кварталом. Раніше тут було велике автономне поселення євреїв, яке засноване 1335 року. З часом квартал розростався, розширювався. Тут було багато красивих будинків, синагог, декілька єврейських шкіл, кладовище та ринкова площа. Зараз у Казімежі є кафе, ресторани, готелі, щороку відбувається фестиваль єврейської культури. А ще єврейський квартал можна побачити у фільмі «Список Шиндлера». Саме у Казімежі Стівен Спілберг знімав цю драму.

Окрім історичних цінностей, у місті шанують і сучасне мистецтво. У самому центрі Кракова, біля ратуші, височіє незвичайна скульптура у вигляді величезної чоловічої голови. Автор цього творіння — польський скульптор Ігор Міторай. А його робота називається Eros bendato і символізує шалене кохання, від якого втрачають голову. І справді, сам Краків, його історія, архітектура, атмосфера настільки привабливі, що не закохатися в них просто неможливо.