«Газета «День» виразно і позитивно відрізняється на фоні існуючих змі»

Олександр КНИГА,  генеральний директор-художній керівник Херсонського музично-драматичного театру ім. М. Куліша

1. 2021-й рік на фоні історії (думка, деталь, штрих, фото).

Почався рік із приємної події – народному артисту України Василю Чорношкуру, який довгий час працював у Херсонському храмі Мельпомени, виповнилося 75 років! І наша делегація їздила до Києва з привітанням!

На Міжнародний день театру відбувся аукціон ролей, завдяки якому ми привабили інтелігенцію та закрутили проєкт «12 стільців», прем’єра якого відбувається з 24 по 30 грудня! 14 представників бізнесу придбали ролі, одну з них херсонський благодійник Садіяр Мамедов навіть подарував студентці коледжу музичного мистецтва.

У Херсоні з’явився новий міський голова Ігор Колихаєв і місто почало змінюватися на краще, удосконалюватися – у нас почали ремонтувати дороги, реконструювали пам’ятки та облаштовувати сквери! Ми рухаємось у потрібному напрямку і, сподіваюсь, за кілька років не впізнаємо наш Херсон!

2021-й був напрочуд насиченим та плідним і, що важливо, направленим на налагодження міжнародної культурної дипломатії. Попри всі виклики, ми провели ХХІІІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії», участь у якому взяли 8 країн світу: Польщі, Білорусі, Вірменії, Португалії, Туреччини, Грузії, Румунії та України! Зокрема, у складі Експертної ради фестивалю були білоруський театральний критик, журналіст Дмитро Єрмолович-Дащинський, режисер із Португалії Руї Мадейра, художній керівник Муніципального театру Малтепе (Туреччина), генеральний секретар Євразійської театральної асоціації Кубілай Ерделікара, грузинський режисер та актор Каха Гогідзе.

Каха, до речі, не тільки взяв активну участь у фестивалі, а й поставив у нас прем’єру, якою ми відкрили сезон – «Криваве весілля». А з Руї Мадейрою ми нарешті реанімували проєкт дворічної давнини – і вже наступної весни відбудеться прем’єра «Легенда про Педро та Інеш». А Договір про співпрацю, до речі, ми підписали під час асамблеї Євразійської театральної асоціації, яка також сприяє налагодженню міжнародних зав’язків.

Також у театрі відкрилась оновлена VIP-ложа, яку оздоблювали за підтримки Давида Бежуашвілі. Він же й допоміг нашій трупі поїхати на гастролі до Грузії!

Артисти нашого театру були по-достоїнству відзначені! Ружена Рубльова нарешті стала народною артисткою України, а Руслану Вишнивецькому вручили премію Матвєєва.

2. Кого ви вважаєте героєм та антигероєм року?

Герой – наша параолімпійська чемпіонка Ліза Мерешко, яка принесла країні 5 медалей із них: 2 золотих, 2 срібних і 1 бронзова. і т.д.

Антигероїв – їх сьогодні багато і все це горе «політики» нашої країни, їхній список такий довгий, що одного навіть важко назвати.

3. «День» на фоні року (автори, статті, проєкти, які зацікавили вас найбільше). Яких би тем хотілося від наших журналістів у наступному році?

Дуже цікавий у вас проєкт – «Україна Incognita». Як і зазначав минулого року, цікавлять подорожі музеями онлайн, переглядаю ваш інтелектуальний календар.

Будучи директором театру та депутатом Херсонської обласної ради, я слідкую за всіма новинами нашого міста, країни та світу. Тому взагалі сама підбірка новин «Дня» приємно дивує – якісний достовірний матеріал подано доступною для читача мовою. А це у наш час – дійсно заслуга на фоні багатьох сайтів, які роблять елементарні помилки.

Безперечно, мене цікавлять такі теми, як культура та економіка. Серед журналістів, новини яких читаю, не можу не виокремити Аллу Підлужну, Людмилу Олтаржевську та Тетяну Поліщук. У них доволі цікава подача матеріалів, видно, що вони орієнтуються в темах, про які пишуть.

4. Що надавало вам сил цього року (події, люди, враження)?

Надавали сили друзі, театрали з багатьох країн світу, учасники Євразійської театральної асоціації, головою якої я зараз являюсь.

Незважаючи на складності і карантинні обмеження, були проведені дві асамблеї нашої Асоціації в Стамбулі і Португалії та Галісії і, звісно, театральні особистості Руї Мадейра (Португалія), Кубілай Ерделікара (Турція), Васо Чигогідзе (Грузія), Айбек Копадзе (Узбекістан).

5. Які нові сенси, уроки, цінності дав цей рік особисто вам?

Кризові ситуації народжують нестандартні рішення і несподівані проєкти. Наш 85-й театральний сезон цього року відбувався під гаслом «Мрій і дій» (нині ж гасло 85-го: «Театр – це моє!») і ми щасливі, що нам вдалось втілити мрії 14 херсонців. Вони придбали на аукціонах ролі у виставі «12 стільців» і 24 грудня відбулась довгоочікувана прем’єра за їхньої участі із неймовірним успіхом!

6. У 2021-му "Дню" виповнилося 25 років. Чим він за цей час став для вас та України?

На превеликий жаль в Україні стає все менше серйозних друкованих видань і газета «День» виразно і позитивно відрізняється на фоні існуючих ЗМІ. Недаремно пресу називають четвертою владою, адже ви формуєте свідомість громадян країни і від вас залежить, якими вони будуть українцями.