Як звучить «Рай»?

Україна і вся Європа відзначають 700-річчя з дня смерті Данте. Нову Кантату Валентина Сильвестрова почули у світі

Цьогоріч весь світ відзначає 700-річчя від дня смерті Данте Аліг’єрі — одного з найвидатніших поетів, «батька» італійської літератури, мислителя епохи Середньовіччя, який в Італії вважається символом єдності країни, що став провісником європейської культурної цивілізації.

Його головний художній твір — поема «Божественна комедія» (італ. la Divina Commedia), вважається шедевром світової літератури. «День» уже писав про резонансну прем’єру балету «Данте», яка відбулася на сцені Національної опери України (цей міжнародний проєкт створений у співробітництві з Посольством Італії в Україні та Італійським інститутом культури в Україні, а київська постановка увійшла до всесвітньої мистецької програми Dante 700 nel mondo «Данте 700 у світі»).

Днями, у рамках «Ravenna Festival -2021» відбулася прем’єра кантати O luce etterna видатного українського композитора сучасності Валентина Сильвестрова, яку виконав прославлений колектив нашої країни — муніципальний академічний камерний хор «Київ» під орудою маестро Миколи Гобдича. Виступ відбувся у знаменитій Базилікі Сант-Аполлінаре-ін-класс і транслювався в інтернеті.

МУНІЦИПАЛЬНИЙ АКАДЕМІЧНИЙ КАМЕРНИЙ ХОР «КИЇВ» ЄДИНИЙ ВИСТУП НАЖИВО НА «RAVENNA FESTIVAL - 2021»

Організатори фестивалю в Равенні до ювілею Данте Аліг’єрі (1265-1321рр.) замовили трьом сучасним композиторам із різних країн написати твори на тему «Божественної комедії». Ця поема складається з трьох частин: «Пекло», «Чистилище» і «Рай». Данте описує свою мандрівку до Бога, слідуючи спочатку за Вергілієм до місця, від якого його супроводжує Беатріче, що уособлює милість Божу. Твір, який є цілою енциклопедією знань Середньовіччя, стоїть на вершині італійської поезії. Подорож поета трьома світами, що описана в «Комедії», — це символічний шлях людства в його прагненні до істини...

Музику до частини «Пекло» написав італієць Джованні Солліма, «Чистилише» створив Тігран Мансурян (Вірменія), а диригував легендарний Ріккардо Муті, частину «Рай» як кантату O luce etterna написав наш сучасний класик Валентин Сильвестров.

Про прем’єру в Равенні «Дню» розповів Микола ГОБДИЧ, художній керівник хору «Київ» :

— Равенна — невеличке містечко в Італії, приблизно майже три сотні кілометрів на північ від Риму та 70 кілометрів — на схід від Болоньї. Саме там оселився Данте у 1316 — 1317 рр., куди його викликав на спокій синьйор міста — Гвідо да Полента. Тут, у колі дітей, серед друзів і шанувальників, поет створював свої пісні Раю. («Божественну комедію» він писав більше 15-ти років). Помер Данте в ніч із 13 на 14 вересня 1321 року через малярію, у цьому місті поет й похований... Там є чимало місць, які пов’язані з ім’ям цього філософа і «батька» італійської літератури.

ПРО ПРЕМ’ЄРУ В РАВЕННІ «ДНЮ» РОЗПОВІВ МИКОЛА ГОБДИЧ, ХУДОЖНІЙ КЕРІВНИК ХОРУ «КИЇВ»

Ravenna Festival проводиться щорічно у липні, але нині вперше пролунала музика, яка була спеціально написана до 700-річчя від дня смерті Данте Аліг’єрі. Хоча через пандемію CОVID-19 організаторам форуму довелося обмежувати кількість публіки на заході, але завдяки трансляціям по інтернету знакові події могли побачити люди з різних країн. Нашому хору випала честь виконувати кантату O luce etterna, написану Валентином Сильвестровим, і ми стали єдиним іноземним колективом, який запросили виступати наживо в Ravenna Festival. Також у концерті ми представили ще один новий твір нашого відомого сучасника — In Memoriam.

Данте — основоположник італійської літератури і непересічна особистість, як для українців Тарас Шевченко чи Олександр Пушкін для росіян... Треба зазначити, що кантата O luce etterna виконувалась українською мовою (переклад дантівської поезії зробив Максим Стріха). Знаю, що коли організатори фестивалю замовляли музику Валентину Васильовичу, то спочатку мова йшла про текст мовою оригіналу — італійською, але Сильвестров зумів переконати їх, що українською будуть дуже органічно лунати «пісні Раю». Я вважаю, що цей «каприз» маестро пішов на користь проєкту. Композитор написав кантату, яка складається з дев’яти номерів, з яких три тексти Данте йдуть у перекладі М. Стріхи, дві — «Алілуя», «Многая літа», а закінчується твір вокалізом «пісні без слів» — Діво-мати під назвою «Равенна». В уяві композитора — це ранкова пісня...

На прем’єру були запрошені VIP-персони, дантознавці, літературознавці, музикознавці, критики... Концерт транслювався в YouTube, і з ним познайомилася багатомільйонна аудиторія з різних континентів. До цього проєкту були залучені чудові професіонали звуко— і відеорежисери. Треба зазначити, що італійці пішли на багато поступок, аби найкраще представити новий твір Валентина Сильвестрова — найбільш божественний музичний варіант із «Божественної комедії» — «Рай». Нагадаю, що два роки тому ідея замовити музику Валентину Васильовичу належить знаному диригенту Ріккардо Муті, з яким маестро познайомився після гранд-концерту в 2018 р. на Софійський площі в рамках музичного проєкту «Шляхи дружби. Равенна — Київ», а потім запросив композитора до Італії на Ravenna Festival. 

Кантата O luce etterna дуже сподобалась меломанам. 2 вересня відбудеться вже українська прем’єра цього твору в рамках фестивалю Bouquet Kyiv Stage у просторі Національного заповідника «Софія Київська». Там кантата трохи буде змінена. Річ у тім, що у першому варіанті композитор включив в один із номерів вірш Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати...», але організатори сказали, що цей фрагмент не пасує до тексту Данте, а тому в Равенні ми це вилучили з виступу. Хоча Сильвестров вважає, що цей «Садок» і є «Раєм»! Після концерту, коли відбувався прийом, Валентин Васильович запевнив, що у Києві твір пролунає повністю і що він жалкує, що пішов на поступки організаторам фестивалю. Бо для маестро це — знаковий опус в його творчості.

Нагадаю, «Божественна комедія» супроводжується двома головними дійовими особами — Данте і Беатріче, які стали символами любовної пари, такими як Петрарка і Лаура, Трістан та Ізольда, Ромео і Джульєтта... За сюжетом, Беатріче з Данте подорожують разом від «Пекла», потім підіймаються на найвищу гору землі — «Чистилище», а далі до небес — у «Рай». До речі, поет був не лише філософом, а й відомим астрологом, і для Данте дуже важливе це відчуття між землею і небом... Кантата O luce etterna розпочинається ступенями підйому, коли баси починають співати з низької ноти, потім підхоплюють тенори, долучаються альти, а в кінці вступу в творі звучить дуже світлий мажор, і відразу після цього солісти виконують дантівські слова: «О вічне світло, у собі єдине...» Треба відмітити, що композитор стратегічно продумав поему класика, і дуже органічно закривається цей цикл. Бо у Данте «Рай» будується на п’яти сферах, де сама остання — Едем, і вже присутнє божество, постійно звучить музика. Сильвестров теж доводить до цього останнього акорду Беатріче і Данте, коли лунає молитва «О Діво-мати, донька свого сина». І це настільки сильний, компактний твір Валентина Васильовича, що можна відверто сказати, що недарма італійці так хотіли, аби «Рай» написав саме Сильвестров, навіть виконували всі «примхи» автор,а бо вони розуміють, що цей український маестро — геній нашого часу!