Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як народжується бездоганний спів?

У Національній філармонії відбувся ювілейний концерт дитячого хору «Щедрик», славетного колективу, якому виповнилося... 45!
13 травня, 10:03
НИНІ КИЇВСЬКИЙ ДИТЯЧИЙ ХОР «ЩЕДРИК» ВХОДИТЬ У ТОР-5 НАЙКРАЩИХ У СВІТІ КОЛЕКТИВІВ / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Дитячий хор «Щедрик» Палацу дітей та юнацтва Печерського району м. Києва святкує свій 45-річний ювілей. Це дуже важлива дата для сучасного хорового мистецтва України. «Щедрик» за ці роки став справжнім еталоном дитячого хорового співу, визнаним у сучасному світовому музичному просторі. Сьогодні «Щедрик» — це  новітня хорова академія, яка виховала сотні учнів та послідовників.

Колектив було засновано в 1971 році видатним хормейстером Іриною Сабліною. Хор із перших кроків уособлював новий підхід до особливостей дитячого хорового  співу, до репертуару.

Замість однотипних пісень із шкільних програм та піонерських, ідеологічно заангажованих творів зі сцени у виконанні «Щедрика» лунали найкращі твори світової класики та сучасних композиторів України!

Хор зазвучав особливим «щедриківським» голосом, який був легким, кришталево чистим і прозорим. Пригадую ті концерти «Щедрика», які були ковтком свіжого повітря в задушливій атмосфері заідеологізованого хорового мистецтва за часів УРСР.

Виконання творів різних епох і стилів мовою оригіналу завжди робило виступи колективу, навіть у ті далекі 1970—1980-ті дуже цікавими.

У 1990-ті «Щедрик» поступово завойовує світове визнання. Його перемоги на престижних міжнародних конкурсах незаперечні. Весь світ відкриває для себе українську хорову перлину, якою вже на той час був «Щедрик».

Шість світових нагород, Гран-прі на всіх міжнародних конкурсах: Пауєл Рівер (1990, Канада), Де-Мойн (1992, США), Рим (2005, Італія). Пам’ятним для хору є конкурс Musica Sacra a Roma, який проходив у Ватикані. В історії колективу назавжди залишаться слова Папи Римського Бенедикта ХVI: «Дякую вам за те, що ви бездоганні у своєму співі!» Така висока оцінка мистецтва хору «Щедрик» — у всіх відгуках міжнародної преси під час гастролей колективу, які відбувалися в Канаді, Німеччині, Польщі, Бельгії, Нідерландах, Швейцарії, Австрії, США, Франції, Італії, Латвії...

З 2004 року хором керує Маріанна Сабліна — талановитий  хормейстер, яка зростала у «Щедрику», потім як диригент

формувалася в Національній музичній академії України у класі професора Льва Венедиктова. Маріанна з такої прекрасної школи і талановитої родини: мама — Ірина Сабліна, батько — Роман Кофман — блискучі музиканти. Це родинне оточення сприяло прояву яскравого хормейстерського таланту М. Сабліної. Вона не тільки продовжує найкращі традиції у виконавському стилі «Щедрика», а й постійно оновлює репертуар, виконавські прийоми в манері співу.

Юні хористи співали у багатьох спільних проектах із видатними музикантами світу, такими як Володимир Крайнєв, Гідон Кремер, Антон Шароєв, Роман Кофман, Гія Канчелі, Іван Монігєтті, Даніель Баренбойм, Марта Аргеріх та інші.

Нині хор нараховує понад 150 дітей, які займаються у різних вікових групах. Близько 55 кращих виконавців входять до концертного складу. У репертуарі хору «Щедрик» — музика Ренесансу, бароко, класична музика, обробки українських пісень та пісень народів світу, твори сучасних вітчизняних і закордонних композиторів.

На ювілейному концерті, який відбувався у Національній філармонії України, слухачі почули «Щедрика» сучасного, «Щедрика», який є брендом хорової України XXІ століття.

Хор у творах різних епох лунав вишукано, тембрально виструнчено, голосові лінії надзвичайно пластичні, а динаміка творів рухлива — все, наче живе і дихає музикою. Самі юні артисти хору разом із диригентом були пронизані музичним звучанням.

Завжди в «Щедрику» приділяли увагу сучасній українській музиці. Нагадаю, хор був першовідкривачем творів Валентина Сильвестрова, Лесі Дичко, Вікторії Польової, Володимира Зубицького та інших композиторів. На ювілейному вечорі блискуче прозвучала друга частина хорового концерту Анни Гаврилець «Кроковеє колесо». Слухачі почули справжню «хорову симфонію», в якій розкрито глибинну народну образність, яка притаманна композиторській творчості Анни Гаврилець. Майстриня після виконання твору захоплено сказала: «Виконавський стиль хору «Щедрик» дозволив створити правдиву інтерпретацію, відтворити ауру національного, яка є в народних текстах. Потрясла майстерність співаків, диригента Маріанни Сабліної. Відбулася справжня високохудожня подія».

У концерті були по-справжньому хвилюючі моменти, зокрема коли за диригентський пульт став Роман Кофман — видатний диригент сучасності.

Хористи, Київський камерний оркестр, квартет Руслана Єгорова дозволили розширити палітру звучання славнозвісного «Щедрика», виступили в органічній єдності з улюбленим колективом.

Виступи «Щедрика» в різні роки з уславленими музикантами в найкращих залах світу — це ще одна сторінка зіркової біографії нашого українського посла в світовому культурному  просторі.

Хочу навести слова Святослава Вакарчука: «Треба вклонитися перед цими маленькими дітьми, які несуть нашу музику, нашу культуру за кордон. Роблять це якісно, красиво та щиро. «Щедрик» — це гордість України».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати