У Франції розпочинається новий культурний сезон проєкту Українська Весна

Українська весна в Парижі продовжує формувати запит на пізнання української культури.

Чого очікувати — формати подій та таймлайн

У вересні команда проєкту Українська Весна запускає новий культурний сезон, який познайомить французьку публіку з українським контекстом. Проєкт створила команда волонтерів, яку згодом підтримали Український інститут та Посольство України у Франції. Залучивши ряд французьких та міжнародних інституцій, Українська Весна продовжує розвивати культурну дипломатію України у Франції.

З вересня 2022 до лютого 2023 у рамках Української Весни відбудеться близько 50 подій: лекцій, дискусій, кінопоказів, концертів, перформансів, літературних читань тощо, — кожна передбачає залучення аудиторії онлайн чи наживо. Зокрема? програма включає три виставки українського сучасного мистецтва. Окремою частиною програми є шість нетворкінгових зустрічей для представників сфери культури з України та Франції за різними напрямками: музейна справа, пам’яткоохоронна сфера, кураторство сучасного мистецтва, журналістика, освіта у сфері культури, книжкова сфера. За результатами зустрічей у Франції відбудеться шість секторальних круглих столів в Україні, де учасники зустрічей у Франції поділяться з колегами зі своєї сфери здобутими досвідом, контактами, можливостями, рефлексіями. Зустрічі в Україні відбуватимуться в онлайн-форматі, що дасть можливість долучитись учасникам з різних регіонів.

На новий сезон запланована співпраця з французькими інституціями — Centre Georges Pompidou, Sorbonne Université, Palais de Tokyo, Musee d’Orsay, CNL, Inalco, Académie de Paris, Institut Français, за участі дієвців у сферах візуального мистецтва, освіти, музики, в музейній, книжковій, памʼяткоохоронній сферах: Алевтина Кахідзе, арт-студія Aza Nizi Maza, переможці конкурсу МУХі; Щербенко Арт Центр, ЄрміловЦентр, Харківський літературний музей, Український інститут книги, Мистецький арсенал, Одеський художній музей, Львівська академія мистецтв та інші.

Французький контекст

Спираючись на дослідження Українського інституту щодо сприйняття України у Франції, а також на досвід першого сезону Української Весни, команда ініціативи переконалась, що Україна на ментальній мапі французів відтворена крізь призму російської ідеології.

Особливі сентименти до російської культури у Франції мають різні джерела і довгу історію – імперський спадок, еміграція, значні інвестиції тощо. Трактування України переважно виходить з бачення України як продовження Росії, яке випадково «відкололося». Або ж як конгломерат багатьох етнокультур, штучно зібраний з уламків різних імперій. У Франції нерідко можна почути риторику, що Україна історично склалася як держава з обмеженим суверенітетом і повинна такою залишатися.

Виклики, що стоять перед командою

Проєкт Українська Весна прагне здійснити завдання, яке до війни ставила перед собою українська публічна дипломатія, зокрема Український інститут, — відкриття філій Українського інституту за кордоном, які захищатимуть і просуватимуть самобутність української культури та імідж країни у світі. Мета Української весни – забезпечити якісний український контент у французькому експертному культурному полі, розширюючи фахові дискусії щодо історії та культури України, спростовуючи панівні хибні уявлення французів про Україну різними засобами культури й мистецтва.

Багато українських митців опинилося у Франції, але часто незнання мови заважає професійній реалізації. Інтеграція українських дієвців культури в європейський контекст є як викликом сьогодення, так і великим потенціалом для співпраці у майбутньому. Саме в Парижі є єдиний у світі Український культурно-інформаційний центр як окрема будівля, який належить державі. Навесні, завдяки ініціативі центр став джерелом актуальної інформації, місцем зустрічі українських та французьких митців, дискусій, співпраці, творення нового сучасного образу України.

Офлайн та онлайн майданчики

Цієї осені події Української Весни відбудуться не лише на базі Українського культурно-інформаційного центру, а також на партнерських майданчиках, а сам центр стане культурним хабом, джерелом актуальної інформації, місцем експертизи про українську культуру, місцем колаборацій між дієвцями культури та інституціями з двох країн.

Українська Весна має сторінки у Facebook та Instagram, де поширюватимуться ознайомчі публікації про події в рамках Printemps Ukrainien, інтерв'ю учасників подій та аудиторії та про культуру України. Також команда створила Linktree, де зібрані усі корисні посилання.

Про проєкт

Проєкт Українська Весна є ініціативою Українського інституту в партнерстві з Посольством України у Франції та відбувається за підтримки Благодійного фонду Dofa Fund та виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Перший сезон ініціативи, що був започаткований командою на волонтерських засадах, розпочався навесні та продемонстрував потенціал задовольнити запит на знайомство з українською сучасною культурою та необхідність протидіяти російській пропаганді та колоніальним підходам.

Зусилля команди відзначили та підтримали Український інститут, Посольство України у Франції та Благодійний фонд Dofa Fund, а підтримка Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) надала можливість ініціативі продовжити та масштабувати проєкт. З французького боку окремі події та напрямки готові підтримати Французький інститут, Міністерство культури Франції, Центр Жоржа Помпіду, Національний центр книги, Центр національних пам'яток та інші інституції.

Від початку квітня до липня французька аудиторія відвідала 22 публічні події, серед яких були дискусії, лекції, кінопокази, літературні зустрічі, концерти, театральні перформанси, виставки. Учасниками заходів стали Андрій Курков, Наталка Ворожбит, Зоя Звиняцьківська, Дарина Бадьор, Ірена Карпа, Катерина Бабкіна та інші. 

Українську Весну побачили у французькому медійному полі. Про неї писали та висвітлювали події ініціативи:  International Center on Nonviolent Conflict (ICNC) (Amber French), Actualitté (Nicolas Gary), Le Quotidien de l’Art (Rafael Pic), Le Figaro, L’Express (Thomas Mahler), La Croix (Marion Mayer), France24, FRANCE 2 та інші.

Команда та учасники проєкту сподіваються, що Українська Весна стане місцем тяжіння для французьких колег, що мають бажання співпрацювати та використовувати український контент, а необхідність щодня нагадувати про війну і боротися з фейками та стереотипами після Перемоги поступиться місцем спільним дослідженням та спільнотворенню нового актуального культурного продукту.