У афро-американських ритмах

11 червня у Київській Опері представлять музичний проєкт «Я можу світу розказати»

Київський симфонічний оркестр і хор під орудою диригентки  Вікторії Кончаковської представлять творчий проєкт, який  поєднує автентику афро-американської духовної музики та сучасні джазові ритми. Концерт складається з двох відділів ( у першому прозвучать традиційні спіричуели, в другому — «Меса в блюзових тонах» сучасного композитора Вілла Тодда, Великобританія).

Нагадаємо, спіричуел (або спіричуелс, англ. spirituals, spiritual music) — духовні пісні афроамериканців, основний жанр афроамериканського музичного фольклору. У піснях цього жанру поєднуються елементи африканських виконавських традицій, такі як колективна імпровізація, характерна ритміка, глісандові звучання, екстатичність тощо, та стилістичні риси хорових гімнів і балад англійських переселенців. Тематика спіричуелсів переважно пов'язана з біблійними образами, однак біблійні мотиви в них часто поєднуються з оповідями про повсякденне життя, а також елементами гумору і думками протесту. Спіричуелси проникнуті настроями трагічної самотності, ліричною глибиною та поетичністю.

Жанр виник в США у період рабовласництва на основі африканських і англо-кельтських традицій і остаточно сформувався наприкінці XIX століття. Спочатку спіричуелси виконувалися хором а капела як колективна імпровізація, де мелодія варіювалася при кожному новому проведенні. В останній третині XIX століття з'явилися обробки спіричуелсів для сольного співу з інструментальним супроводом (фортепіано, банджо). Мелодії і склад спіричуелсів у своїх піснях використовували деякі композитори, зокрема, Джордж Гершвін, Фредерік Діліус, Джон Павелл.

 

"Mass In Blue" Вілла Тодда (Will Todd)  була написана у  2003 р. На прем'єрі соло виконала співачка Бетані Геллідей, дружина композитора, у супроводі оркестру «Blue Planet Orchestra» та Гартфордшірського хору під керівніцтвом диригент Девіда Темпла.

«Меса в блюзових тонах» має величезний успіх серед виконавців і слухачів усього світу. Цей твір  в Україні вперше був виконаний у 2016 році в  Одесі.  Автором того проєкту та диригентом виступив   Юрій Кучурівскій,  виконавцями були: Олексій Пєтухов, джазовий піаніст, композитор, аранжувальник; Максим Кондратьєв (контрабас), Сергій Ягджіев (ударні), Микола Нерук (саксофон); змішаний хор у складі солістів хору Одеського театру опери і балету, випускників ОНМА ім. Нежданової та інших музичних вузів країни. Слухачі дуже тепло сприйняти цей твір. Секрет успіху "Mass In Blue" у з'єднанні двох різних музичних традицій: знайомої шанувальникам латинської меси, однією з найстаріших форм духовної європейської музики, яка еволюціонувала з розвитком класичної музики, а також блюзу, спеціальної форми афроамериканської музики, яка проклала шлях становлення джазу.

«Меса в блюзових тонах» Вілла Тодда - це динамічний яскраве твір із контрастними номерами в драйвових ритмах і блюзових гармоніях, з приголомшливими фортепіанними джазовими переливами, імпровізаціями сопрано і саксофона, з блискучими моментами музичної гри між солістами та хором.

Цього разу «Mass In Blue» звучатіме у виконанні Київського симфонічного оркестру та хору під орудою його художньої керівниці та головної диригентки Вікторії Кончаковської, солістки   Київської Опери  Анни Зарецької, сопрано (на фото) та квартету інструменталістів: Євген Фомін – фортепіано, Іван Голуб – саксофон, Назар Стець – контрабас, Богдан Томчук – ударні.