Постала з руїн

У Львові відновили мозаїку «Море і риби» Володимира Патика

«День» неодноразово розповідав про варварські знищені улітку минулого року мозаїчні панно на фасаді будинку №26-а, що на вул. Володимира Великого (магазин «Океан») та у подвір'ї колишнього заводу «Кінескоп», що на вул. Героїв УПА. Автор обох творів – народний художник України, лауреат Національної премії ім. Шевченка, почесний громадянин Львова Володимир Йосипович Патик (1926 – 2016). Руйнівники – компанія  «Ріел-естейт груп» та ТзОВ «Готельний комплекс «Таурус».

Акти вандалізму спричинили неабиякий скандал, а особливо – щодо мозаїчного полотна «Море і риби» на вул. Володимира Великого. Першими забили на сполох громадські активісти, розмістивши в соціальних мережах фото руїни. Не забарився з реакцією і міський голова Львова Андрій Садовий: «Забудовник не просто порушив умови і обманув місто. Він наплював у обличчя львів’янам. Готуємо дуже нестандартні і жорсткі рішення» .

Тоді ж керівництво ТОВ «Компанія Ріел-Естейт груп» почало посипати голову попелом, надіславши меру листа, в якому, визнаючи свою провину, просило вибачення в громади Львова й обіцяло власним коштом реконструювати знищену мозаїку. Ба більше – пропонувало місту приміщення площею близько тисячі квадратних метрів для облаштування мистецького простору, коворкінгу та дитячої школи художнього і музичного спрямування. «Сподіваємося, що це буде справедливим балансом ситуації», – йшлося у листі ТОВ «Компанія Ріел-Естейт груп».

Спільними зусиллями громадськості і міської влади тоді дійшли висновку, що мозаїка Володимира Патика мусить бути відновлена. «За відновлення повинен заплатити забудовник, який бульдозером зруйнував твір мистецтва. Але й львів’яни готові за рахунок спільнокошту долучитися до реанімації твору мистецтва», – йшлося, зокрема, на прес-конференції, скликаній у Львівському прес-клубі.

Наголошувалося й на тому, що знищена пам’ятка має надзвичайну вагу з погляду інтелектуальної, культурної та політичної історії. « Бо це –  певна альтернатива розуміння мистецтва та спротиву, який був властивий львівському мистецькому середовищу 1960, 1970 та 1980 років, – розповів історик мистецтва, проректор Львівської академії мистецтв професор Роман Яців. – Цей об’єкт приємно сприймався для ока. А для фахівців в ньому –  багато високих мистецьких та естетичних критеріїв, які в цікавий спосіб подавали цю епоху, яка від нас відходить. Тому це є однозначно актом вандалізму та повної некомпетентності людей, які хочуть ще щось витлумачити на користь того, що зроблено».

Роботи з відновлення мозаїчного полотна «Море і риби», які координував син Володимира Патика – художник Остап Патик, розпочали у жовтні 2019-го. Призупинили і законсервували їх на зимовий період наприкінці листопада. У квітні 2020-го відновили процес. А тепер він добіг кінця, про що розповів заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко і додав, що вже завтра, 7 серпня, забудовник планує прибрати паркан і містяни зможуть побачити стан робіт.

«Сьогодні можна стверджувати, що процес майже закінчено – говорить Андрій Москаленко. – Дрібні роботи ще триватимуть. До прикладу, нема деяких камінців внизу, бо буде проводитись гідроізоляція будівлі. Також ми невдовзі покажемо приміщення школи мистецтв, яка буде в цій будівлі».

«Ескіз мозаїки Володимира Патика збережений на 100%, бо була точна фотофіксація. Складність полягала в пошуку матеріалу, – розповів Остап Патик. – Було складно знайти й підібрати їх у кольорі. Камінці шукали по всій Україні».

Варто додати, що знищення мозаїчних полотен Патика-старшого спонукало виконком Львівської міської ради 18 жовтня 2019 року прийняти рішення «Про затвердження переліку мозаїчних творів на території м. Львова». Вже є результати інвентаризації, згідно з якими на території міста – 236 мозаїк за 74-ма адресами. Із них 25 розташовано у пам’ятках архітектури, 10 – на малих архітектурних формах, 226 – на фасадах і в інтер'єрах будинків. Також є 26 мозаїк, які виконані до 1939 року, і 48 – після 1939 року і досі. (Цю статистичну викладку «Дню» надала Львівська міська рада).

Відповідно до щойно згаданого рішення виконкому, замовникам будівництва та підрядним організаціям при виконанні будівельних робіт на об'єктах, які містять мозаїчні твори, дозволено проводити тільки ремонтні роботи зазначених елементів.

А от чи ви виконуватиметься воно, це рішення, покаже час.