Нова музика нової епохи

13 квітня прозвучать твори переможців ІІ Всеукраїнського конкурсу молодих композиторів ім. Бориса Лятошинського

Подія відбуватиметься в Органній залі Харківської філармонії, а публіка стане свідком становлення нової генерації композиторів української вокально-хорової музики. В концерті Call for Genius, в межах міжнародного Kharkiv Music Fest, прозвучать твори переможців ІІ Всеукраїнського конкурсу молодих композиторів ім. Бориса Лятошинського.

Цього року було подано 43 твори для голосу та фортепіано та хору a cappella зі всієї України: малих містечок та великих міст. Луцьк, Святопетрівське, Бровари, Київ, Черкаси, Дрогобич, Стрий, Львів, Хмельницький, Харків, Маріуполь, Дніпро, Високий, Полтава, Бершадь, Нерубайське, Одеса, Миколаїв.

Шестеро найкращих було відібрано членами високопрофесійного журі у складі Алли Загайкевич (Київ), Олександра Щетинського (Харків), Олександра Ґрінберґа (Дюссельдорф) та Еуґеніуша Кнапіка (Катовіце).

Конкурсантам для створення вокально-хорового твору було запропоновано використати тексти одного чи кількох із 26 українських поетів. Найбільше творів, цілком прогнозовано, — було написано на поезії Лесі Українки. Також до першої п’ятірки популярних серед юних композиторів поетів увійшли: Ліна Костенко, Богдан-Ігор Антонич, Михайль Семенко, Василь Стус.

Нагадаємо, оцінювання творів журі проводило за стобальною шкалою у два етапи. Із 25 робіт, отриманих від конкурсантів у старшій віковій групі (18-33 роки), успішно подолали перший і перейшли до другого етапу 13 найсильніших. Із 18 робіт, поданих конкурсантами молодшої вікової категорії (до 17 років) до другого етапу потрапила рівно половина найсильніших. Ці твори були наново розглянуті, оцінені та розташовані за рейтингом. Автори робіт, що пройшли до другого етапу, отримують дипломи учасника конкурсу. Лауреати конкурсу отримують дипломи і грошові винагороди: від 200 до 500 Євро у молодшій групі та від 500 до 1000  Євро — у старшій.

15 березня були оприлюднені результати, а вже 17 березня розпочалися репетиції, оскільки на публіку чекає одразу шість світових музичних прем’єр. Саме харків’яни мають честь почути ці твори вперше.

Важливою родзинкою конкурсу і його гала-концерту є те, що композитори можуть бути присутніми на репетиціях, надавати, як уже зрілі творці рекомендації професійним виконавцям. Це теж, одна з умов конкурсу: виконання творів-переможців тільки однією професійними музикантами, а не самими композиторами. Більше того, цього року оргкомітет конкурсу, крім грошових премій підготував справжні нотні збірки з твором-переможцем для кожного лауреата, його педагога та музичної школи конкурсанта. Отже, юні і молоді митці проходять повний «композиторський цикл»: від написання твору, до його виконання професійними музикантами і навіть видання нотної збірки. Власне, не всім композиторам, що вже відбулися й навіть прославилися так пощастило. Зокрема, ноти самого Бориса Лятошинського надруковані не всі і видаються тільки завдяки ентузіазму хранительки його кабінету-музею Тетяні Гомон.

Тож, у програмі концерту прозвучать у молодшій групі: І премія — Артем Любченко: «Зі збірки «Палімпсести» для меццо-сопрано та фортепіано на слова Василя Стуса; ІІ премія — Анна Терьохіна: «Вітражі й пейзажі» для сопрано та фортепіано на слова Богдана-Ігоря Антонича; ІІІ премія — Олександра Романова: «Українське альфреско» для сопрано та фортепіано на слова Ліни Костенко. Виконавці — Анна Помпєєва, сопрано та Сергій Казанцев, фортепіано.

У старшій групі: І премія — Адріан Мокану: «Іфіґенія в Тавриді» для мішаного хору на тексти Лесі Українки; ІІ премія — Віра Гринько-Поліщук: «Енгармонійне» для мішаного хору на слова Павла Тичини; ІІІ премія — Максим Поплінський: Contra spem spero для мішаного хору на слова О. Забужко та Ю. Іздрика. Виконавці Академічний хор ім. В’ячеслава Палкіна Харківської обласної філармонії головний дириґент та художній керівник — Андрій Сиротенко.

Вхід на концерт лауреатів Call for Genius — вільний за умови попередньої реєстрації.