«Ми - кабель, що передає електрику класики людям»

Молодіжний Симфонічний оркестр України став першопрохідцем міжнародного фестивалю в Маріуполі

Головний диригент і директор камерної філармонії Маріуполя Василь Крячок сказав про них: «Золотий фонд духовності нації». Зі швидкістю астронавтів вони літають з концерту на концерт у різних містах України та Європи, встигаючи вивчити музичні програми космічної складності.

        Молодіжний Симфонічний оркестр України, YsOU - став першопрохідцем міжнародного фестивалю Mariupol Classic-2021, який завершився днями в прифронтовому, індустріальному, але несподівано мистецьки наповненому Маріуполі, - представивши симфонічну частину його програми.

       «Музична збірна» з 20 міст України, в повному складі - 70 музикантів та в неймовірному віці – від 12 до 22 років, - опинилася на сцені просто неба на Театральній площі Маріуполя, що цього року затверджує свій статус Великої культурної столиці України, - з програмою, яка тільки-но пролунала на фестивалі LvivMozArt 2021.

        Із перших нот, YsOU занурили слухачів у космічний світ надможливостей музичних геніїв: Концерту для скрипки з оркестром Ре мажор №1 Ніколо Паганіні, соліст 17-річний Яков Павленко; частини під назвою «Юпітер, що приносить радість» із легендарної симфонічної сюїти «Планети» (The Planets) Густава Холста, та одного з музичних монументів живого українського духу – Увертюри до опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка.

       Оксана Линів, головна диригентка і арт-директорка, засновниця фестивалю LvivMozArt, співзасновниця проєкту «Ковчег Україна», одним із найкращих творінь якої є YsOU, - доручила диригування концертом Сергію Нестеруку. Разом із оркестром він отримав зливу овацій та вигуків «Браво!»

        Найсміливіші з команди погодилися поспілкуватися. Отже, знайомтеся: Дарина БАЧИНСЬКА, флейта, м.Львів, 20 років, Мілана МАЛЬСАГОВА віолончель, м.Харків, 19 років, Назарій МИКИТЮК, труба, м.Тернопіль 21 рік.

ПРО НЕСВІДОМУ ЛЮБОВ

   - Вітаю з неймовірним успіхом, настрій такий, ніби ви перезарядили навіть небо над Маріуполем! Ви в Маріуполі вперше. Чим відрізняється публіка від слухачів із інших міст України?

Дарина: Дякуємо! Маріуполь узагалі чудове місто. І публіка надзвичайно приємна, дуже гарно нас зустріла – просто відчувалось, як нас слухають люди, їм дуже подобалось.

Мілана: Публіка Маріуполя - це підтримка, дуже добра підтримка від слухачів!.. Так, люди всюди однакові й усі люблять класику, хоч можуть і не знати про це. В усіх вона вже є - в душі.

- Ви могли не помітити цього зі сцени через відстань, але коли на фінал концерту оркестр заграв Увертюру з „Тараса Бульби” і переможне «Засвіт встали козаченьки», - на Театральній запала чуттєва тиша. Я озирнулася – люди на площі плакали… і усміхалися, але в багатьох сльози стояли в очах. Емоційний момент.

Дарина: Маріуполь бачив багато за роки війни… Правильно зауважив ведучий, що такі фестивалі справді потрібні, як живильне повітря. Це дуже круто, що Маріуполь знайомить людей з класичною музикою, запрошує різні колективи, зокрема Український молодіжний симфонічний оркестр. Насправді, ми тільки підтримуємо ці ініціативи і завжди раді заграти.

Назарій: На початку публіка всюди виглядає однаково, але більшість того, що ми відкриваємо в Україні, це те, що люди «не люблять» класику доки її не почують. Тільки вони потрапляють на наш чи інший симфонічний концерт, у них зразу відкриваються очі на таку музику. Всі позитивні відгуки на Ютуб-каналах, Фейсбуці, Інстаграм, - обумовлені тим, що люди знайшли для себе щось нове: було під рукою, але не помічалося. Ви кажете, ми – першопрохідці? Сподіваюсь, та зернина, яку ми тут посадили – класно проросте і ми найближчим часом ще завітаємо в Маріуполь.

ПРО МУЗИКУ – ЯК НОВИЙ ТРЕНД  ЗОЖ

Мілана: Розвиток культури в країні – справа не на день. Це велика праця, це час - рік, два, десятки років. Потрібно залучати молодь до музики, мистецтва, це все дуже важливо, тому що розвиває культуру всієї країни і прогнозує її майбутнє. Нову якість життя дітям першими дають батьки. Мені мама весь час ставила класичну музику. Я під неї засипала, їла, гралася - мама з пелюшок оточила мене найкращим звучанням. Я настільки до того звикла, що не відчуваю себе - без музики, мистецтва, картин, моди, без краси. Все це в мені пульсує, як биття мого серця. Все це частина мене. Без цього я - не я.

Дарина: Я би побажала знайомитись з класикою  поступово. Приходити на концерти, відвідувати ось такі прекрасні заходи і слухати, слухати… В певний момент прийде осяяння і людина відчує й знайде в класиці своє.

Назарій: Скажу від себе  почати слухати класику, чи іншу класну музику в гарному виконанні – це як почати вести здоровий спосіб життя. Не можна одразу в один день кинути палити, почати бігати і їсти овочі. Все треба робити поступово, викидаючи шкідливі звички. Які саме? Перша поширена – багато публіки не знає, що в паузах між частинами твору не можна плескати. Має бути абсолютна тиша, бо музикант має концентруватися, щоби перейти до наступної частини твору, не відволікаючись.

Друга – привчитися правилу, що на концерти класичної музики треба купувати квитки. Музиканти - також люди, їм треба за щось жити, а непридбані квитки – це сум, бо одразу менший гонорар. Бути хорошим  музикантом - важка праця: енергетичні, емоційні, часові та інтелектуальні вклади мають фінансово компенсуватися. Цей момент вкрай важливий – в культуру потрібно вкладати! Mariupol Classic це робить і то є велика похвала, бо не в кожному місті є фестиваль класичної музики! Ми щасливі виступити на маріупольській сцені, вкласти свій внесок в культурну спадщину Маріуполя і бажаємо всім «частуватися» класичною музикою, яка буде вас надихати і буде з вами нащодень.

ВІД ЯКИХ РЕЧЕЙ В ЖИТТІ - НЕ ВІДМОВЛЯЮТЬСЯ

- Вік музикантів вашого оркестру – з 12 до 22 років. Поділіться с однолітками, чим вас отак зачепила класична музика, що ви, замість розваг, - працюєте, граєте, гастролюєте, весь час вдосконалюєтесь як професіонали?

Дарина: Мене це тримає тому, що я маю чим займатись і наповнюватись. Я встаю зранку, граю 4-5 годин і розумію, що мій день прожитий не дарма, я щось для себе, для майбутнього - свого та інших, - вже зробила. Кожного дня ми, свідомо чи ні, щось в себе вкладаємо. Я вклалася в розвиток. Займаюся тим, що люблю, кожен день. Класика – музика для душі, вона дає багато тих «зернин» для росту і розвитку. Завжди.

Мілана: Насправді, коли людина кидає займатися музикою, це не людина кидає музику, а музика кидає - людину… Бо вона живе в душі - просто не кожен знає як її віднайти і скористатися нею.

Назарій:  Життя в оркестрі – то  цікаво, феєрично, амбіційно! Від таких речей не відмовляються! Енергія, яку ми принесемо на сцену під час концерту - то насправді діалог, взаємообмін позитивною енергетикою з публікою. У нас в оркестрі є приказка: «Що сьогодні на нас чекає? – Шалений успіх!» Ми націлені грати, або добре - або дуже добре. Коли молоді музиканти беруться до роботи – всі інші ховаються! (сміються всі троє, в унісон)

ПРО НОВІ СТАНДАРТИ ЛЮДИНИ

Назарій: Знаєте, чому зараз виростає покоління «таке собі»?  Бо в них музика «така собі»…Слухають щось посереднє. Відповідно, живуть посереднє. Коли люди починають шукати чогось вищого – вони, вочевидь, готові до чогось вищого і одразу  йдуть до вищого. Подивіться самі: всі бізнесмени - люди хорошого виховання, знають, де в їх місті  знаходиться театр, філармонія і яка програма буде там виконана. Вони особисто зацікавлені в тому й спонсорують велику кількість оркестрів чи музикантів і наш оркестр так само, щоби культура розвивалася.  Вони інвестують в культуру, бо знають: з культурними людьми - цікаво, надійно, приємно і вигідно співпрацювати. Культурні люди, як показник якості, своєрідний ГОСТ серед людей: якщо люди слухають хорошу музику - в їх головах крутяться відповідні думки. Музика трансформує людину. Вчені довели, що ритми музики Моцарта, їх біт (Муз. термін, від англ. beat — удар) співпадають з ритмами серця людини. Музика – це насправді дуже глибока наука і неймовірно класна. Не бійтеся її пізнавати самостійно і разом з нами. Наша місія - музикантів – перенести думки композиторів до слухачів, що сидять просто зараз перед сценою. Ми – такий собі передавач. Ми - кабель, що передає цю незмінну електрику людям, щоб вони знов заводились, щоб в їх житті з’являлася іскорка  і вони йшли уперед. Це максимально, що ми можемо зробити за той час, який нам виділено. Правильна нотка, зіграна в правильну мить - відкриває в серці слухача шлях до нового.

ПРО ТАЄМНИЦІ

- Що за цікава прикраса на вас, Назарію?

Назарій: Ця низка намистин-планет на ланцюжку, що на моєму костюмі, - не випадкова. Вона пов’язана з «космічною» програмою, яку ми грали сьогодні (посміхається)… Я вирішив – це дуже символічно, коли на моєму сценічному вбранні знаходитимуться планети, які підтримують наш сьогоднішній шалений успіх.

Фестиваль Mariupol Classic реалізується в межах проєкту культурно-мистецьких ініціатив «Діалог мовою мистецтва» за підтримки Українського культурного фонду.