Микола СУК: "Моя душа в Києві, а живу я в Нью-Йорку"

Піаніст Микола Сук народився в Києві 1945 року. Лауреат міжнародних конкурсів імені Ференца Ліста та Бели Бартока. 27 років отримав звання заслуженого артиста України, 38 - поїхав до Москви. Останні шість років живе та працює в Нью-Йорку. Мріє виступити з Бостонським оркестром чи оркестром Берлінської філармонії. Для нього написав Другий фортепіанний концерт Іван Карабіц, Другий концерт та П`яту партитуру - Мирослав Скорик.

- Коли я їхав до США, - розповідає музика, - мій друг Олег Криса - він був вже там - казав: "Подумай гарненько, що ти залишаєш тут. Адже невідомо, що чекає на тебе там".

- Настільки важко знайти себе в Америці професійному виконавцеві?

- Вкрай важко, як, проте, і всюди. Можна бути супервиконавцем і залишитися непоміченим. Американська мрія прокинутися відомим - це міф. Хоча є, звичайно, винятки - той же Горовець чи Бернстайн, який став національним героєм Америки.

- Ви - художній керівник Українського інституту Америки, займаєтеся чимось подібним до наших музичних абонементів. Один з концертів, що планується, буде називатися "Український музикальний елемент у світовій музиці".

- Саме так, але в ньому не буде жодного українського твору. Будуть Бетховен, Ліст, який написав "Ой, не ходи, Грицю, та й на вечорниці" у Воронинцях, п`єса для фортепіано Моцарта-сина на тему "У сусіда хата біла", тріо для флейти, віолончелі та фортепіано на тему "Їхав козак за Дунай". Мені здається, що це дуже цікаво. У світовій музиці незліченна кількість елементів та прямих цитат, які ідентифікуються, як українські.

19 квітня у Києві в циклі "Роман Кофман та його друзі" Микола Сук виконає маловідомі твори Ференца Ліста "Прокляття" та "Рапсодію-симфоніку" Хоакіна Туріна. Перше виконання цих творів в Україні, а саме у Чернігові, в кінці лютого збіглося зі 150-річчям з часу концертів Ференца Ліста у Києві, Одесі, Кіровограді.

- Лістовське "Прокляття" було виявлено через тридцять років після смерті композитора, і я майже впевнений, що навряд чи хтось колись грав його в Україні.

- А ще Микола Сук мріє поновити в Києві Концертний дивертисмент Івана Карабіца.

- Ми виконували його в Києві 1975 року. В Нью-Йорку він лунав на авторському вечорі композитора, а в Києві наразі не виходило. Хочеться зіграти в гарному місці і в гарному концерті. Я - українець. Моя душа в Києві, а живу я в Нью-Йорку. Ось і розберіться...