Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Боронячи українське мистецтво

У Львові відбудеться фестиваль «Віртуози»
16 травня, 22:00

За доброю традицією, останні дні весни 2022 року Львівська національна філармонія запрошує філармонії зустріти із добірною музикою, яка звучатиме на 41-му Міжнародному фестивалі «Віртуози-2022. Українські музи не мовчать».

«Світоглядними цінностями «Віртуозів» впродовж всіх чотирьох десятиліть були й залишаються любов, гармонія та краса, – розповідають організатори події. – Однак цьогоріч перед музикантами України особливо гостро постав виклик боронити цінності мистецтва. Гасло цілого фестивалю – «Українські музи не мовчать». Вони промовляють на повен голос на своєму культурному фронті».

У філармонії «Дню» розповіли, що всі події фестивалю, а триватиме він 20–29 травня, будуть доступні наживо та у прямих трансляціях на YouTube-каналі Філармонії. І зазначили, що кошти від продажу квитків буде передано на потреби ЗСУ, а благодійні пожертви з онлайн-трансляцій буде спрямовано на підтримку музикантів, які залишаються в Україні.

Також організатори «Віртуозів» зазначають, що вперше на відкритті фестивалю звучатиме траурна заупокійна меса (20 травня). Директор Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика Володимир Сивохіп говорить, що вибір «Реквієму» Моцарта спричинений трагічними обставинами, коли щодня гинуть мирні люди та наші воїни: «Теперішнє виконання «Реквієму» за участю симфонічного оркестру «INSO-Львів» та камерного хору «Gloria» прозвучить в пам'ять про всіх синів і дочок України, які полягли за нашу майбутню свободу».

Наступний концертний виступ, 21 травня, пов’язаний із символічною датою – періодом, коли в Україні відзначають День Європи. Натомість зібрані у програмі твори є винятково українськими і сучасними. Це підтверджує обрану назву події «Україна – Європа. Назавжди» – багато років поспіль, і особливо – в сьогоденні, Україна є частиною Європи, її культурної та історичної спадщини. У програмі цього вечора щойно завершений Віолончельний концерт Богдани Фроляк, львівська прем’єра «Української увертюри» Богдана Кривопуста (твір став переможцем Всеукраїнського конкурсу увертюр-2021) та Друга симфонія Євгена Станковича.

У неділю, 22 травня, відбудуться два концерти. Під час першого піаністка Марія Бондаренко представить програму «Спомин». Її часовий діапазон охоплює два століття розвитку європейської музики. Перлиною речиталю стане музика Нестора Нижанківського. На другому концерті у виконанні Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова» і Львівської національної хорової капели «Дударик» лунатиме монументальний твір «Stabat Mater» Перголезі, який завжди був у репертуарі Львівської філармонії під час Страсного тижня. Тепер він прозвучить в новому контексті «Скорботна Мати стояла біля Хреста, оплакуючи Смерть розп'ятого її Сина...».

На 24 травня заплановано монографічний проєкт піаністів Оксани Рапіти та Мирослава Драгана, присвячений циклу зі семи п’єс уславленого французького композитора ХХ століття Олів’є Мессіана. Особливу символічність твір цього автора, «Видіння Аміня», має сьогодні ще й тому, що був замовлений митцю для виконання в Парижі під окупацією, в серії «Концерти Плеяди». У часи ІІ Світової війни цей захід, спрямований на підтримку музикантів та об’єднання їхньої спільноти, називали актом мистецького опору.

41-1

41-2

41-4

41-5

Програма концерту 25 травня постане у двох векторах – інструментальному та вокальному. Більше яскравої театральності в музиці притаманно Бортнянському та Моцарту, більше зосередженості на особистісному — Березовському та Мислівечеку. Крім того, музика їхніх вчителів, Галуппі й Мартіні, створює можливість для захопливого слухацького порівняння – чи перевершили учні наставників?..

Даниною творчості Валентина Сильвестрова стане фортепіанний концерт Йожефа Ерміня 26 травня – «Поезія серця». Внаслідок повномасштабної російської агресії видатний український композитор змушений був виїхати зі своєї домівки в Києві та стати біженцем в Європі. Проте його музика звучить і надалі, сповіщаючи про цінність миттєвості, крихкість людського існування та даючи надію на життя.

Розуміючи значення популяризації української музики, 27 травня Академічний симфонічний оркестр Львівської національної філармонії імені Мирослава Скорика на чолі із відомим польським диригентом Вінсентом Козловським представить концертну увертюру «Піднесення» Олександра Шимка. Серед творів цього ж вечора невипадково у програмі запланований інший знаковий опус, «Смерть і просвітлення» Ріхарда Штрауса. На дорозі від натхненного піднесення до духовної трансформації програма пропонуватиме зосередитись на Другому скрипковому концерті П’єра Вісмера у виконанні відомої французької виконавиці Еви Заваро.

Традиційно щороку Львівська філармонія відзначає день народження найвпливовішого та найзнанішого композитора всіх епох та народів Йоганна Себастьяна Баха. 2022-го виповнюється 337 років його владарювання над усією музичною класикою, і з цієї нагоди 28 травня фестиваль «Віртуози» презентує програму з вершинних явищ його творчості, зіграну молодими львівськими талантами. Вечір має назву2Львівська Бахіана».

Попри складний час та воєнний стан в Україні, «Віртуози» зберігають свій міжнародний статус. «Іспанська серенада для України» – це дбайливо добрана програма із п’єс класичного гітарного репертуару. «У музичній подорожі ми перенесемось в минулі часи та довідаємось про таких різних авторів, як Аґуадо, Паділья, Альбеніс…», – розповідає Рафаель Серрале, який солюватиме цього вечора.

Під час останнього дня фестивалю, 29 травня, одним з концертів, де виступатимуть іноземні солісти, стане «Молитва за Україну». Вокаліст, тенор Пауль Ґауґлер активно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії. Концерт складатиметься з презентації української вокальної музики (арій, романсів, обробок народних пісень) та європейських зразків творчості німецьких та французьких авторів. «Наші колеги – не тільки справжні професіонали, а й герої, які з ідеєю співчуття і підтримки, ризикуючи життям, їдуть до нас задля спільної справи», – наголошує директор Львівської філармонії Володимир Сивохіп.

Програма ж останнього концерту «Віртуозів» репрезентуватиме камерні традиції музикування, притаманні і європейській, і українській культурам. Квінтет «Форель» Шуберта – на чільному місці в репертуарі виконавців усього світу. Натомість «Варіації для секстету» Барвінського досі лишаються маловідомими не тільки за кордоном, а й в Україні. Завдяки виконанню та онлайн-трансляції творів на велику, в тому числі – іноземну, аудиторію, фестиваль прагне популяризувати гідні українські музичні зразки та розширювати знання про них.

Детальна інформація про події «Віртуозів» та квитки за посиланням: https://philharmonia.lviv.ua/events/

Календар фестивалю: https://philharmonia.lviv.ua/announcements/virtuosos-2022-calendar-of-the-festival

Проморолик фестивалю:

Фото «Дню» надали у Львівській філармонії

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати