Безмір непересічних подій

У Львові відбудеться Фестиваль давньої музики

Ця міжнародна подія пройде вже вдев’ятнадцяте. Перебігатиме з 9 – 14 серпня і під егідою проєкту «Україна-2022. Музи не мовчать», започаткованого Львівською національною філармонією імені Мирослава Скорика з повномасштабним військовим вторгненням Росії в Україну. Про це «Дню» розповіли організатори фесту.

«Насичена історія фестивалю, з 2003 року, спонукає пригадати безмір непересічних подій для української культурної сцени, – зазначають втілювачі проєкту. – Адже це – єдиний в Україні фестиваль, що в такому об’ємі й на такому професійному рівні представляє давню музику різних європейських країн – вокальну й інструментальну, церковну і світську, оперну й ораторійну. Заснований відомим музикантом Романом Стельмащуком, а після його передчасної смерті продовжений керівницею знаного вокального ансамблю «A cappella Leopolis» Людмилою Капустіною, цьогоріч фестиваль вкотре пройде за опіки Львівської національної філармонії».

Впродовж 5 концертних днів буде представлено 6  виняткових програм з творів українського та європейського Середньовіччя, Ренесансу й бароко. На фестивалі виступатимуть відомі українські виконавці та гурти, а також іноземні учасники – з Польщі (Уршуля Ставіцька), Німеччини (Норберт Роденкірхен) та Франції (Бенджамін Беґбі). Шедеври старовинної музики символізуватимуть ідею про те, що минуле не мертве – його відгук неминуче сягає сьогодення.

Тому підзаголовком фестивалю стане гасло «На вістрі часу». «З висоти теперішнього митцям важливо відрефлексувати пройдене і, перебуваючи найближче до нових змін, всупереч небезпекам, рішуче відповісти на виклики часу. Навіть попри воєнний стан в Україні, артистичне життя повинно тривати і в найскладніших умовах нагадувати про переможну життєздатність та цінність мистецького вислову від далекого минулого до ще не знаного майбутнього», – анонсують захід у Львівській філармонії.

Фестивальна преамбула з клавесинних творів XVII–XVIII століть пролунає у виконанні Уршулі Ставіцької  9 серпня. Музика Подбєльського, Шайденманна, Дубена, Фробергера, а також Форкере, Куперена, Дюфлі та Шилдта забезпечить гідний показ розмаїтої культури минулого у сучасному світі, що є головною метою фестивалю.

Інша важлива константа – представлення світові середньовічної та ранньомодерної музичної культури України. Саме тому програма відкриття Фестивалю давньої музики під назвою «Дума-Україна» 11 серпня  буде озвучена відомим виконавцем на стародавніх інструментах Тарасом Компаніченком – лунатимуть українські старовинні канти, лицарські пісні та пісні з рукописних збірників XVII–XVIII століть.

12 серпня, третій фестивальний день, ознаменується камерним концертом клавесинної та вокальної музики у супроводі basso continuo – «Очі, повні сліз». Як зазначає соліст, відомий контратенор Роман  Меліш, «ми відчуємо, як любили європейські композитори епох Відродження та бароко».

У програмі 13 серпня виконавці поєднають, здавалося б, зовсім далекі інструменти — нікельхарпу (шведський народний смичковий музичний інструмент. – Т.К,), яка і сьогодні широко використовується у скандинавській традиційній музиці, та клавесин, що став своєрідним символом аристократичної та вишуканої музики бароко. Відкриватимуть слухачам унікальні інструментальні барви солістки Олена Єременко та Ганна Іванюшенко.

У фінальний день фестивалю, 14 серпня, слухачам запропонують приєднатись до двох концертів з європейськими виконавцями. «На основі свого великого досвіду середньовічної імпровізації композитор Норберт Роденкірхен використав рідкісні музичні моделі, щоб сплести серію чарівних мелодій у стилі мандрівних музикантів, – розповідають організатори фестивалю. – Читцем старовинних текстів, що доповнять атмосферу давнини, виступить український поет Остап Сливинський».

Закриття Фестивалю давньої музики у Львові пройде в атмосфері гри провідного європейського ансамблю середньовічної музики «Секвенція»: Норберт Роденкірхен та Бенджамін Беґбі виконають пісні середньовічних воїнів у програмі «Дискордія / Конкордія».