«Інтелектуальний опір щоденним тривогам»

Діана КЛОЧКО, мистецтвознавиця, арт-критикиня, кураторка виставок, письменниця, викладачка, провідний спеціаліст КМЦ Києво-Могилянської академії, членкиня Української секції Міжнародної асоціації арт-критиків АІСА (ЮНЕСКО), лауреатка премії імені Юрія Шевельова

1. Дуже тривожний рік, із постійними загрозами життю країни, «нависанням» над кордонами вже і з боку Білорусі, із смертями близьких, із хворобою, яку і вакцинація не може перемогти. Розгубленість, яку інколи можна подолати хорошими справами, але частіше вона дезінтегрує суспільство.

2. Герой року для мене – Олександр Ройтбурд, який на останньому подиху, знаючи про смертельну хворобу, зробив унікальну реекспозицію Одеського художнього музею. Це його справжній заповіт і художникам, і музейникам України.

Антигерой – українська влада, що показує свою неспроможність ефективно протидіяти викликам пандемії, загрозам з боку східного «сусіда». Настільки бездарного планування і хазяйнування наша країна ще не знала, скандал і хайп як форма відвернення уваги від важливих подій виявляється формою політичного самогубства владних інституцій.

3. Мені цікаво читати колонки, де є спроби публіцистичної есеїстики. Це жанр, що, як на мене, найкраще відповідає вимогам поєднати суб’єктивність викладу з експрес-аналізом поточної ситуації. Люблю переглядати фоторепортажі, особливо на фейсбук-сторінці «Дня», там є і героїчне, і ліричне, і комічне — уся строкатість столичних днів.

4. Мандри країною, сама можливість розширити емоційний спектр, зафіксувати об’єкти, про які хочу розповідати у своїх лекціях, хоч більшість з них у не надто доглянутому стані. Раділа, що стало значно більше матеріалів про українську минувшину, що художній спадок все ж таки пропагується у музеях, галереях, на різних експозиційних майданчиках. Художники створюють нове, люди цікавляться створеним – одна з ознак ментального здоров’я.

5. Дуже багато втрат від хвороби, та, попри усі печалі й болі, я підписала угоду на нову книжку, є домовленості про два лекційні курси, є плани на мандрівки за кордон, щоб подивитись кілька виставкових проєктів. Опір, інтелектуальний опір щоденним тривогам і підтримка фізичної форми, навіть якщо це несе відчуття якоїсь механістичності існування. Повторюваність, ритуал, увага до найменших варіацій у потоці життя – можна узагальнити, що відбулося коригування завдань в бік концентрації на подробицях.

6. Здається, це єдина ознака певного рівня наповненості сенсами, яка є у медіа, включно з електронними. Можна сказати, приємний консерватизм, бо якісь речі мають залишатись незмінно хорошими.