«Нічого не заважає зробити морський ривок в Україні, від цього ми усі лише виграємо»

Корона «Дня» адміралу, експерту з питань оборони та безпеки, політику Ігорю КАБАНЕНКУ — за принциповість, професіоналізм та морське бачення України:

1.  2021-й рік на фоні історії (думка, деталь, штрих, фото).

2.  Кого ви вважаєте героєм та антигероєм року?

3.  «День» на фоні року (автори, статті, проєкти, які зацікавили вас найбільше). Яких би тем хотілося від наших журналістів у наступному році?

4.  Що надавало вам сил цього року (події, люди, враження)?

5.  Які нові сенси, уроки, цінності дав цей рік особисто вам?

6.  У 2021-му «Дню» виповнилося 25 років. Чим він за цей час став для вас та України?


1. Вважаю, що в умовах інспірованого Москвою збройного конфлікту за розширення виходу Росії до південних морів одним із ключових українських пріоритетів має стати, так би мовити, «оморячування» нашої влади та формування морської ідентичності нації подібно до того, як свого часу це відбувалося в Афінах, Карфагені, Венеції, Голландії, Великобританії, США, Туреччині та інших країнах морської могутності. Нічого не заважає зробити морський ривок в Україні, від цього ми усі лише виграємо — в повному забезпеченні власних потреб у вуглеводнях; повноцінній реалізації транзитних переваг України за рахунок нарощування портової перевалки, морських і річкових перевезень; цільовому розвитку асиметричних спроможностей національного військового флоту тощо. І це саме той випадок, коли влада має лідирувати.

2. На мій погляд, «День» є єдиною українською газетою, яка формує широке коло однодумців навколо ідей Ідентичності й Модернізації нації, за що слід подякувати головному редактору Ларисі Івшиній і всьому творчому колективу газети.

Хотів би відмітити книгу «Детокс» із Бібліотеки «Дня» — Україні потрібна детоксикація від отрути фальші, безпам’ятства і забуття. Ця книжка мотивує вчити уроки минулого, розвиває вміння самоаналізу, інноваційного і креативного мислення щодо реальних рухомих сил тих чи інших історичних подій, а також їхніх прихованих зав’язків із сьогоденням та тенденціями на майбутнє. Саме в згаданому контексті вважаю «Детокс» вкрай важливою книгою і рекомендую її для вдумливого читання.

3. На превеликий жаль, в цьому році від нас пішов Євген Кирилович Марчук — видатна, мудра, легендарна людина, Державник з великої літери. Для мене особисто Євген Кирилович був і залишаться взірцем адекватності суджень і висновків на базі глибокого аналізу ситуації, службового і життєвого досвіду, водночас людиною невичерпного життєвого оптимізму, особистої скромності, порядності й людяності. В тих чи інших обставинах ловлю себе на думці, як би це сприйняв и як би в цій ситуації поводився Євген Кирилович? Вважаю, що його постать, мотиви, досвід і державні вчинки потребують глибокого осмислення і вивчення — це є важливим для правильного спрямування державотворчих зусиль особистостей, прошаркових груп та нації в цілому.

4. Цей рік став не менш турбулентним, ніж минулі. Одним із його уроків є формування нової моделі гібридної війни Кремля, в основі якої демонстрація загроз масштабного застосування військової сили проти України та на цьому фоні намагання примусити Захід до потрібних Москві геостратегічних рішень. Для українців все це є черговим практичним доказом того, що шлях суверенітету і територіальної цілісності України потребує консолідованих надзусиль нації і влади, має стати поштовхом до вироблення і втілення пакету адекватних асиметричних дій із захисту цивілізаційного вибору.

Поточний рік також показав, що пандемія COVID-19 і надалі негативно впливатиме на Україну та світ, гальмуючи процеси глобалізації та створюючи нову реальність міждержавних, суспільних і бізнес-відносин. Не слід недооцінювати цей виклик.

5. «День» був і залишається здоровою альтернативою фейкам і викривленням інформації. Газета живе реаліями — це особлива відмінність «Дня», що демонструє відданість правдиво-смисловому висвітленню тих чи інших подій. Це видання не женеться за дешевим популізмом та має чіткі ціннісні орієнтири, саме це вважаю вкрай важливим.

Мене особливо приваблює незаангажоване висвітлення «Днем» історичних подій, в яких українці відігравали помітну роль — дуже правильний і ціннісно орієнтований підхід! Предметне вивчення і розуміння цих сторінок є не лише запорукою від повторення помилок минулого, але й інструментом формування імунітету від кремлівських наративів меншовартості українців та інформаційних нападів на українську державність.

Користуючись нагодою, щиро вітаю творчий колектив газети, авторів і читачів її публікацій із прийдешнім Новим 2022 роком! Бажаю «Дню» всупереч усім штормам і ураганам твердо тримати обраний курс на зміцнення незалежності й суверенітету нашої держави, творчих успіхів і вдалих статей, а усім нам — щоб світоглядне сяйво «Дня» і далі наполегливо мотивувало наше суспільство відштовхнутися від флуктуацій навколо вивчення дна та сприяло динамічному руху вверх.